Japan je došao u Rijeku! Nakon iscrpnih višemjesečnih priprema, manifestacija „Japan u Rijeci“ i službeno je otvorila svoja vrata, Svetozar Nilović Tozo, jedan od rodonačelnika ideje za kompleksnu izložbu ovoga tipa, i „meštar“ službenog dijela programa otvaranja prepustio je glavu riječ Yuseiju Sagawi, japanski umjetnik mural kojega će u ulici Ivana Grohovca postati najviši ikad nacrtani mural u Hrvatskoj uzviknuo je „izložba je otvorena“ i tako označio početak projekta kojega je pokrenuo Muzej starih računala „Peek&Poke“, a podržavaju ga Grad Rijeka, Veleposlanstvo Japana, organizacija EU Japan Fest, Grad Kawasaki.
– Znamo da je finale nogometnog kupa između Rijeke i Dinama pa nam je to možda malo pokvarilo planove o posjeti, ali sam zadovoljan načinom na koji smo primljeni, kao što sam zahvalan ljudima koji su uskočili u posljednji tren budući da smo imali jedno „nasanjkavanje“. Ovo je samo početak ove manifestacije, priča se nastavlja u petak izložbom „Moj Japan“ u Pomorskom i povijesnom muzeju, a nakon toga je najbolje pažljivo proučiti cjelokupan program dostupan na stranici japanurijeci.com, uvjereni smo da će svatko pronaći nešto za sebe, rekao je Svetozar Nilović Tozo.
Japan će se u Rijeci zadržati sve do 1. srpnja, a glavni zadatak mu je sve Riječanke i Riječane, odnosno sve one koji se u tom periodu budu zatekli u Rijeci, upoznati s Japanom na jedan inventivan način, kroz laganu „šetnju“ Zemljom izlazećeg sunca kakva ona danas jest, ali i kroz prezentaciju povijesti, kulture, tradicije, gastronomije Japana.
Upravo takva bila je i svečanost otvaranja u Exportdrvu, nepretenciozna, a opet vrlo odmjerena i zabavna. Osim što su okupljeni imali prigode pogledati demonstraciju Iaida, Marko i Luka pokazali su svoju vještinu prilagodbe konfliktnim situacijama kroz korištenje japanske sablje, popularne katane, Lana Hlaban i Mihail Šepelj iz Yamaha Music Schoola pobrinuli su se za glazbeni intermezzo, pritom je Mihail jednu numeru izveo i na Otamatoneu, inačici japanskog sintesajzera u obliku note, koji je javnosti prvi put predstavljen 2009. godine. Nije to naravno bilo sve od Japana, mogla se je kušati i japanska piva, naravno sake, ali i ponešto tradicionalnih delicija poput gyoze, sushija ili izvrsnog mochija, slastice od ljepljive riže punjene pastom od graha.
Otvaranje Japana u Rijeci u Exportdrvo je donijelo i dvije izložbe, Oldtimer Club Rijeka izložio je u prizemlju automobile i motocikle, Peek&Poke se pak na katu potrudio prezentirati malu povijesti Sonyja, odnosno izložiti djelić Sonyjeve tehnološke ostavštine s naglaskom na Sony PlayStation, koji ove godine obilježava 30 godina od kada je prvi put ova igrača konzola lansirana u svijet. Upravo je 30 godina Sony PlayStationa i bio direktan povod da se „Peek&Poke“ upusti u jedan ovakav opsežan projekt, najveći na kojima su do sada radili.
– Ono što je specifično za ovu izložbu jest da se na njoj mogu vidjeti raritetne konzole, oslikana službena izdanja rađena samo i isključivo za japansko tržište. Ta izdanja nisu dostupna u slobodnoj prodaji u Europi. Izložili smo samo jedan manji dio onoga što je Sony radio iz fundusa Peek&Pokea, Sony je bio pionir koječega što smo svi mi u životu koristili, od videorekordera, walkmana, floppy discova.
Izložba „30 godina PlayStationa“ bit će postavljena do 1. srpnja, izložba japanskih automobila i motocikala trajat će do 25. svibnja, a nakon toga će ju u Exportdrvu zamijeniti gastrofestival i Cosplay. I to, naravno, neće biti sve. Bit će i koncerata, predavanja, radionica, čak i radionica „Shibarija“, ali samo za one od 18 godina i starije….
Bit će za svakoga ponešto, „Japan u Rijeci“ nudi jedinstvenu prigodu upoznati Japan i prije nego se u njega odlučite otputovati, a ako ste već posjetili Japan, onda će vam ova manifestacija poslužiti da barem malo osvježite uspomene na tu jedinstvenu, tradicionalnu, mističnu zemlju. U kojoj izlazi sunce.
– Moram se još jednom zahvaliti Gradu Rijeci, od ureda tehničke kulture do kabineta gradonačelnika Marka Filipovića, zaista su nam pružili podršku, a sada je loptica prebačena nama, moramo ovo odraditi na zadovoljstvo svih koji su u ovaj projekt uključeni, uspijemo li u tome nije isključeno da bi se svake druge godine jedna ovakva manifestacija mogla održavati u našem gradu, zaključio je Svetozar Nilović Tozo.
#Exportdrvo #Japan u Rijeci #Kultura #manifestacija #projekt #Svetozar Nilović Tozo