Melodije Istre i Kvarnera (MIK), festival zabavne glazbe, utemeljen je 1964. godine pod nazivom Natječaj Melodije Kvarnera, dok je svoje današnje ime dobio 1969. godine.
Festival nije djelovao u razdoblju od 1987. do 1992. godine, a nije održan ni 2001. godine. MIK se temelji na njegovanju glazbenog izričaja istarske ljestvice i čakavskoga narječja s područja Istre, Kvarnera i sjevernojadranskih otoka. Svake godine u lipnju, festival se održava kao putujući događaj u desetak mjesta Istre i Kvarnera, prema navodima Istrapedije.
Natječaj za prvi festival bio je raspisan krajem 1963. godine s ciljem poticanja mladih i još neafirmiranih skladatelja, tekstopisaca i drugih zabavnih glazbenih stvaralaca. Iako su prijave bile otvorene i za tekstove na talijanskom jeziku, nijedan takav rad nije pristigao. Stručni sud je odabrao 18 skladbi za prvi festival, koji je održan od 22. do 23. svibnja 1964. pod nazivom Rijeka ’64. Usprkos tome što je Opatijski festival već tada bio etablirana priredba, MIK je pokazao svoju jedinstvenost organiziranjem događaja u različitim mjestima, počevši s Puli i Rijeci 1966. godine, a od 1967. postao je putujući festival.
Tijekom godina, festival je posjetio mnoge gradove uključujući Rijeku, Senj, Kraljevicu, Lovran, Opatiju, te proširio svoje djelovanje na Istru. Najduži festival posjetio je čak 16 mjesta. Osim promicanja glazbenika s područja Istre i Hrvatskoga primorja, cilj festivala bio je poticati folklorne i amaterske aktivnosti te promicati gastronomske i turističke vrijednosti regije. MIK se održavao u različitim mjestima kao što su Čavle, Novi Vinodolski, Medulin, Rab, Kastav, Lokve, Vodnjan, Novigrad, Poreč, Pazin i mnogim drugim.
Nakon održavanja u Pazinu, Kašteliru, Bujama, Novom Vinodolskom i Rijeci 1986. godine, festival se ugasio zbog organizacijskih i financijskih poteškoća. Međutim, novi ciklus festivala započeo je 1991. godine s retrospektivom najpoznatijih skladbi, a ubrzo potom započeli su radovi na obnovi festivala pod vodstvom Milke Čakarun Lenac, Mirka Cetinskog, Andreja Baše i drugih. Kontinuitet programskih smjernica, termina održavanja i putujućeg karaktera festivala je zadržan. Na natječaju raspisanom krajem 1992. godine, od stotinjak prijavljenih radova odabrano je 18 za konkurenciju. Prvi obnovljeni MIK započeo je 15. lipnja 1993. u pulskoj Areni, a gradovi domaćini bili su još Umag, Rab i Rijeka, gdje je održan završni koncert 19. lipnja.
Festival je do sada promovirao autore i izvođače iz Istre i Kvarnera kroz 629 izvedenih pjesama, 193 izvođača, 45 gradova i općina te 291 festivalsku večer. Među najčešćim izvođačima su Lidija Percan, Mirko Cetinski, Vesna Nežić-Ružić, Liliana Budicin Manestar, Radojka Šverko, Sergio Pavat i Angelo Tarticchio, dok su najizvođeniji skladatelji Nello Milotti, Bruno Krajcar i Bruno Zahtila, te tekstopisci Daniel Načinović, Ljubica Bestulić Stanković i Livio Morosin.
Jubilarni 40. festival održan je od 18. do 26. lipnja 2004. u Malom Lošinju, Vodnjanu, Čavlima, Bakru, Krku, Labinu i Rijeci.
Istaknuti vizual: Melodije Kvarnera 1964: Uragani pokazuju svoje ime na plakatu festivala
#festival #Melodije Istre i Kvarnera #MiK #Natječaj Melodije Kvarnera #obljetnica