Na Korzu otvorena najveća knjižara u Hrvatskoj

U samom centru Rijeke, točnije u zgradi Karoline Riječke, konačno je otvoreno nešto vrijedno pažnje: knjižara nakladničke kuće V.B.Z. S dvije etaže i 1200 kvadrata, to je ujedno i najveća knjižara u Hrvatskoj, a svečanom otvorenju prisustvovao je veliki broj građanki i građana što je jedan od dokaza koliko je ovakav prostor u gradu bio potreban. O važnosti otvorenja knjižare govorio je gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, direktor V.B.Z.-a Mladen Zatezalo i riječka spisateljica Tea Tulić, a otvorenje je moderirao Enver Krivac.

„V.B.Z-ova će se knjižara dobro uklopiti u kulturni krajolik grada Rijeke, osobito nakon otvaranja nove Gradske knjižnice Rijeka u Art-kvartu Benčić”, rekao je Marko Filipović. Gradonačelnik je naglasio kako knjižničarska djelatnost i antikvarijati imaju podršku grada od samoga početka i kako je nova knjižara dio nasljeđa projekta EPK 2020. Također je spomenuo anketu o kupovanju knjiga i čitanju koja je pokazala da primorje i Istra prednjače u postotku čitalačke publike u Hrvatskoj. Okupljenima se obratio i V.B.Z.-ov direktor Mladen Zatezalo, istaknuvši izazov, ali i ponos koji otvaranje ovakve knjižare podrazumijeva. „Riječ je ne samo o najvećoj V.B.Z.-ovoj knjižari nego i o najvećoj knjižari u našoj zemlji. Nije stvar u tome da bude najveća, bitno je da bude najopremljenija i da u njoj možete pronaći svaku knjigu koja postoji na tržištu u Hrvatskoj, a i da možete pronaći knjige svih žanrova i za svaki segment naše populacije, od djece do umirovljenika. Važno je da osiguramo jako veliki izbor knjiga na stranim jezicima, odnosno da svi ljubitelji knjiga u ovom gradu znaju da će ovdje sigurno pronaći knjigu koju traže”, rekao je Zatezalo. Istaknuo je i kako ovo neće biti samo knjižara već i kulturni centar koji nudi razne događaje, od okruglih stolova i predstavljanja do izložbi i radionica kreativnog pisanja. „Htjeli bismo da ovo bude i najbolja knjižara u zemlji”, zaključio je.

S velikim ponosom, Krivac je riječ dao i Tei Tulić, našoj spisateljici koja je nedavno osvojila i tportalovu nagradu za najbolji hrvatski roman. Nakon zahvaljivanja V.B.Z.-u na pozivu i gradu što je V.B.Z.-u izašao ususret, Tulić je istaknula značaj ovakvog događaja za Rijeku, osobito zato što se nalazimo u vremenu kada su knjižare gotovo nestale. Da bi grad ostao grad i održavao sebe živim, ovakva su mjesta nasušno potrebna – ona jačaju socijalizaciju i nude mjesto za susret, što je utoliko važnije zbog današnjeg konteksta virtualnog doba. Pohvalila je i V.B.Z.-ovo decentralističko razmišljanje koje se očituje ovakvim ulaganjima u Rijeku. Nakon službenog otvorenja pitala sam je što ovakav događaj znači njoj kao domaćoj autorici i postoji li potencijal da u vremenu zatvaranja knjižara, prvenstveno onih manjih, stvari ipak krenu u drugom smjeru. „Smatram da postoji potencijal i da je odgovornost na nama, a ne da čekamo da se ljudi sjete da žele knjigu. To je na gradu, na knjižarama i autorima, da smo tu i da smo prisutni. Tako smo sada ovdje na Korzu, ono što se kaže in your face s knjigom, da bi privukli ljude”, rekla je Tea. „Ovaj mi je događaj čak i važniji kao građanki nego kao spisateljici. Ima tih lokalpatriotskih momenata u meni, taj osjećaj da ovaj grad živi, a knjižara je apsolutno jedno od ključnih mjesta za odvijanje građanskih života. Naravno da mi znači i kao autorici i spisateljici, vjerojatno ću sudjelovati i u programima knjižare, ali prvenstveno mi je to važno kao građanki.”

Otvorenje se nastavilo upravo u toj atmosferi susreta ljudi, opuštenoj ali živoj, uz prikladnu pratnju glazbe Zoran Majstorović tria. Prije glazbenog djela događaja, okupljeni su stigli istražiti dvije etaže knjižare – prekrasna dva kata kojima police s knjigama puno bolje pristaju od polica s odjećom. Zaista su pokriveni različiti žanrovi i nakladničke kuće, svoj poseban kutak i zid s pločama dobila je i glazba, a knjižara nudi i dovoljno mjesta gdje se može sjesti i mirno prolistati knjigu.

Međutim, ono što mi je kao obožavateljici tog žanra zapelo za oko jest da je fantastika svrstana pod žanr ‘science fiction’, unatoč tome što govorimo o različitim književnim žanrovima. Na istim su policama djela znanstvene fantastike koja žanrovski tamo i pripadaju, ali zajednički bi naziv koji objedinjuje ta dva žanra onda trebao biti spekulativna fikcija (eng. speculative fiction).

Kada se ovakvi propusti – nekima više važni, a nekima manje – osvijeste i riješe, onda će se V.B.Z.-ova knjižara uistinu moći približiti ostvarenju cilja da osim najveće postane i najbolja knjižara u zemlji. U svakom slučaju, uzbuđenje među ljudima tijekom današnjeg otvorenja bilo je gotovo opipljivo, i bilo je teško otići bez neke nove nade i osjećaja da se centar grada možda ipak budi. Prvi događaj u novootvorenoj knjižari održat će se već u ponedjeljak, 8. srpnja, a riječ je o predstavljanju knjige „Bejturan i ruža” poznatog bosansko-američkog autora Aleksandra Hemona.

Istaknuta i ostale fotografije: Aleš Suk

#Karolina Riječka #knjižara #otvorenje #Rijeka #V.B.Z.

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh