Na današnji dan 1659., car Leopold I. je poveljom potvrdio povijesni grb grada Rijeke. Grb prikazuje dvoglavog orla, čije su glave okrenute ulijevo, kako jednom nogom stoji na stijeni, dok drugom drži okruglu posudu iz koje se obilato izlijeva rijeka u more. Ispod grba se nalazi vrpca s natpisom „Indeficienter”, što znači „nepresušan”.
Povijest riječkog dvoglavog orla započinje u 17. stoljeću kada su Riječani zatražili od cara Leopolda I. da im dodijeli grb. Na taj zahtjev, car je 6. lipnja 1659. izdao povelju kojom je Rijeci odobren grb. Prema nekim povjesničarima, izgled grba osmislili su sami tadašnji stanovnici grada. Povelja opisuje grb na sljedeći način: na stijeni stoji dvoglavi crni orao s uzdignutim krilima, obje glave gledaju ulijevo, imaju zlatne kljunove i noge te crvene jezike. Lijevom nogom orao drži vrč prirodne boje iz kojeg se obilno izlijeva voda, razlijevajući se oko stijene. Iznad orla nalazi se austrijska carska i hrvatska kraljevska kruna s dvjema plavim vrpcama koje vise vodoravno. Ispod štita je vrpca s natpisom „INDEFICIENTER”.
U službenoj uporabi danas je inačica grba bez krune i natpisa „Indeficienter”, jer su ovi elementi odbijeni mišljenjem Ministarstva uprave iz 1998. godine.
Istaknuta fotografija: tržnica Brajda (1896. Giacomo Zammatti, arhitekt gradonačelnika Ciotte krajem XIX stoljeća. ) – U kamenu ostalo je sačuvan riječki gradski grb koji je neoknjen preživio fašizam; izvor: Lokalpatrioti Rijeka