Na današnji dan 1985. godine započela je izgradnja Prenoćišta na Kantridi koje je zbog svojeg karakterističnog izgleda i boje, dobilo nadimak „Toblerone”, jer podsjeća na omot popularne švicarske čokolade
Prenoćište je u vlasništvu tvrtke STM, koja je podružnica 3. maja, a upravlja i Prenoćištem Kantrida. Tijekom privatizacije, prenoćište je ostalo u vlasništvu 3. maja, a u vlasništvu je ostalo i oko 19.000 četvornih metara zemljišta iznad Liburnijske ulice.
Izgrađena 1988. godine, zgrada je djelo opatijskog arhitekta Zdeslava Surine.
Nakon što je 1965. diplomirao u Ljubljani, Zdeslav Surina se uputio u inozemstvo gdje je proveo 12 godina radeći u Kanadi, Švedskoj, Njemačkoj te na Trinidadu i Tobagu. Tijekom tog razdoblja surađivao je s najistaknutijim arhitektima šezdesetih i sedamdesetih godina, baveći se raznovrsnim projektima, od bolnica i tvornica do hotela, stambenih zgrada i urbanističkih planova.
Krajem sedamdesetih godina vratio se na Kvarner, gdje je i dalje aktivan. Rijeku i Opatiju obilježio je nizom zgrada, među kojima se posebno ističe trećemajski hotel za radnike, poznat kao „Toblerone”. Zajedno s Draganom Zecom, svojim dugogodišnjim partnerom, osmislio je ovaj hotel koji je zbog svoje inovativne tehnologije i brzine građenja izazvao i kontroverze i hvalospjeve. Mnogi ne znaju da su bila planirana dva tornja s zajedničkim postoljem. Temelji za drugi toranj su izliveni, ali zbog nedostatka novca nikada nije dovršen.
Međutim, značajniji od njegovih ostvarenih radova su oni koji su ostali samo na papiru, a koje su objavljivali svjetski arhitektonski časopisi. Na tim radovima jasno se vidi njegova poetičnost u upotrebi čelika i betona te inovativnost u prefabriciranom građenju, u duhu arhitekta Richarda Rogersa.
Iako bi, prema vlastitom priznanju, njegov trud vjerojatno bio više priznat da je nastavio karijeru u inozemstvu, Zdeslav Surina ostao je dosljedan u traganju za unapređenjem domaće arhitekture. Njegov entuzijazam i predanost mogu poslužiti kao inspiracija mlađim naraštajima hrvatskih arhitekata.
Surinini nerealizirani projekti posebno su zanimljivi jer u njima pokazuje izuzetnu poetičnost u čeliku i betonu te inovativnost u prefabriciranom građenju. Njegov najdraži projekt, Elektronički računski centar „3. maja”je u važnim arhitektonskim časopisima diljem svijeta i nazivan njegovim kapitalnim djelom, iako nikad nije izašao iz faze skica i nacrta. U tom projektu suočio se s rigoroznim ograničenjima: trebalo je nadograditi postojeći centar koji je morao ostati operativan, a konstrukcija nije mogla podnijeti dodatno opterećenje. Surina se odlučio za vanjsku čeličnu nosivu konstrukciju koja je podupirala novi kat, u duhu Rogersovih načela.
Još jedan važan neizvedeni mega-projekt je upravna zgrada „3. maja”, koja je trebala objediniti sve administrativne funkcije brodogradilišta i pretvoriti ga u svjetski relevantno brodogradilište. Unatoč nizu srazova s gradskim urbanistima i bezbroj preinaka, projekt nije realiziran jer su sredstva prenamijenjena za druge projekte. Ovaj projekt najbolje pokazuje jednu od najvećih kvaliteta ovog arhitekta – nepokolebljivost i nespremnost na kompromise koji bi ugrozili arhitektonsku kvalitetu. Ta ga je nepokolebljivost često koštala realizacije projekata, ali i mnogih prijateljstava.
Surina je ostao vjeran unapređenju domaće arhitekture s entuzijazmom koji može služiti kao inspiracija mlađim generacijama hrvatskih arhitekata, unatoč tome što bi njegova karijera možda bila puno priznatija da je ostao u inozemstvu.
Prenoćište Kantrida nikada nije u potpunosti dovršeno. Zgrada ima 8 katova i 144 sobe. Prenoćište Kantrida ima 144 sobe, od kojih su 54 dvoposteljne, a 90 troposteljne. Sve sobe su opremljene kupaonicom i telefonom. Gostima je na raspolaganju čajna kuhinja na svakom katu, usluga pranja rublja, te besplatni internet, dostupan u predvorju ili u sobama putem vlastitog računala.
Gostima je također na raspolaganju prostrano parkiralište, prikladno i za autobuse. Prenoćište je otvoreno tijekom cijele godine, 24 sata dnevno. Među stanovnicima Rijeke manje je poznata činjenica da je prenoćište od samog otvaranja dostupno svim gostima, a ne samo radnicima i kooperantima 3. maja.
Istaknuta fotografija: Goran Zelić
#3.maj #hotel #Kantrida #Prenoćište na KANTRIDI #Rijeka