Nastupom Riječkog puhačkog kvinteta na terasi Beach bara Prasowski u četvrtak je otvoren četverodnevni festival klasične glazbe „Gospodin Prasowski Classics“. Radi se o drugom izdanju festivala, jedinom festivalu klasične glazbe koji se izvodi na plaži. Festival se odvija u sklopu manifestacije Ljeto na Kantridi 2023., a u organizaciji je Ivana Vagroša, fagotista i voditelja Riječkog simfonijskog orkestra. Nakon kvinteta, solo izvedbom nastupio je i Tomislav Ištok, violinist Zagrebačke filharmonije.
Koncert, kao i svi nadolazeći unutar festivala, odvio se na otvorenome, što publici pruža priliku doživjeti klasičnu glazbu u opuštenijem i, s obzirom da je ulaz besplatan, pristupačnijem izdanju od izvedbi u tradicionalnim mjestima takvih zbivanja, primjerice kazalištu.
Riječki puhački kvintet sastoji se od nagrađivanih glazbenika, od kojih su svi ujedno redom i prvi puhači Riječkog simfonijskog orkestra. Čine ga Lucija Kovačević na flauti, Antonio Haller na oboi, Toni Kranjac na klarinetu, Volodimir Antoshin na fagotu te Alessandro Saraconi na rogu. Ovom su prilikom svirali kompozicije francuskih skladatelja, otvorivši svoj nastup skladbama Jacquesa Iberta, nastavivši izvedbom djela Dariusa Milhauda, te kao posljednju točku odsvirali Pet plesova Henrija Tomasija.
– Bilo je fantastično svirati. Prvo bih se htio zahvaliti Beach baru Prasowski i kolegi Ivanu Vagrošu. Velike zahvale na tome što su nam omogućili izvesti koncert na ovoj predivnoj bini uz divan pogled. Zaista nam je bio užitak svirati, prokomentirao je Antonio Haller, solo oboist Riječkog simfonijskog orkestra, a slične dojmove stekao je i fagotist Volodimir Antoshin
– Lijepo je iskustvo svirati na otvorenom, uz mjesečinu. Volim svirati ljeti, za vrijeme odmora. Osvježavajuće je iskustvo svirati u ležernom obliku, atmosfera je drugačija u odnosu na koncerte u zatvorenim prostorima, dodao je Antoshin.
Toni Kranjac, najnoviji član kvinteta, a inače riječki klarinetist, o koncertu je rekao:
– Ako imamo komunikaciju s publikom, lako je napraviti opuštenu atmosferu, iako ovdje nije potrebno ništa dodatno da bi atmosfera bila opuštena. Komunikacija s publikom svakako vrijedi i mislim da se kroz ovaj stil koncerta može modernizirati klasična glazba. Ne treba biti samo u kazalištu, može biti i u baru gdje ljudi mogu naručiti piće i uz to slušati klasiku. Možda bi se s vremenom promijenila i vrsta glazbe koja se izvodi, zadnji skladatelj kojeg smo svirali je malo moderniji, uzbudljiviji je, nije čista klasika tipa Mozart. U tom smislu treba uvoditi neke nove stvari kako bi se publika možda malo i šokirala.
Alessandro Saraconi, koji u kvintetu svira francuski rog, pojasnio je da su raspored sviranja koncipirali od jednostavnijih skladi prema onim zahtjevnijima, kako bi kompleksnost izvedbi postepeno rasla, odnosno kako bi na taj način omogućili publici da se priviknu na složeniji zvuk.
– Svidjelo mi se svirati ovdje, pozornica je predivna, kada sviraš pruža ti pogled na more. Zanimljivo je svirati ljudima koji možda inače nemaju naviku slušati ovu vrstu glazbe. Mislim da danas postoji manjak glazbene kulture i ovo je divan način da se ona približi široj publici, dodao je Saraconi, a slične dojmove nakon nastupa ponijela je i flautistica Lucija Kovačević, koja od 2018. godine djeluje na mjestu prve flaute u Riječkom simfonijskom orkestru.
– Jako je lijepo svirati na otvorenom, malo drugačije od onog na što smo navikli inače, ali jako ugodno. U ovom sastavu sviramo zajedno od 2020. godine, dosta smo sigurni jer znamo jedni druge i svirački i osobno. U odnosu na sviranje u formalnijim okolnostima, ova vrsta koncerata puno je opuštenija što stvara drugačiji ugođaj, ali i otvara priliku za uspostavom komunikacije s publikom. Za francuske smo se skladatelje odlučili zato što unutar njihovog stvaralaštva postoji najviše kompozicija za puhački kvintet, te su ti kompozitori donijeli značajan doprinos razvoju te vrste glazbenog sastava.
Nakon kvinteta na violini je nastupio je Tomislav Ištok, član Zagrebačke filharmonije. Izveo je skladbe Ennia Morriconea za film Cinema Paradiso, zatim skladbe Liebesfreud i Schön Rosmarin Fritza Kreislera, Humoresku Antonina Dvoraka te naposlijetku Por una cadeza Carlosa Gardela. Time je zaokružio prvu večer festivala, na kojoj je odaziv publike bio značajan, a atmosfera ugodna i intimna.
Valja još jednom napomenuti kako je ulaz na sve koncerte u sklopu festivala „Gospodin Prasowski Classics“ besplatan te će se održavati naredna tri dana, u petak, subotu i nedjelju, svaki dan u isto vrijeme i na istom mjestu, odnosno na terasi Beach bara Prasowski, na plaži Ploče na Kantridi, s početkom u 21 sat. Riječ je o koncertima iznimno talentiranih svirača u ugodnoj atmosferi, stoga tople preporuke za hladno piće uz zvuk klasične glazbe.
U petak, drugog festivalskog dana, očekuje nas nastup Dueta Kyrylov&Genovese, te Brassowski kvinteta, koji je osnovan isključivo za potrebe ovog jedinstvenog festivala, jedinog ovog tipa pod vedrim nebom.
Duet Kyrylov&Genovese čine članovi Kamov trija, ali ponekad nastupaju i kao duo. Duo je izvorno sastavljen od vođe violončela (Giovanni Genovese) i koncertnog majstora (Anton Kyrylov) Riječkog simfonijskog orkestra. Kao kolege, svirajući u orkestru, vidjeli su potencijal uspješnog muziciranja. U takvom sastavu izvode brojne koncerte diljem Europe.
Brassowski kvintet je, kako smo već naveli, Brass kvintet osnovan za isključivo za potrebe Prassowski Classics festivala. Čine ga glazbenici Riječkog simfonijskog orkestra, uvijek raspoloženi za davanje maksimuma za kraj sezone, a ujedno i zvuka komorne glazbe limenih puhača.
#Gospodin Prasowski Classics #Hana Mesek #Ivan Vagroš #Ljeto na Kantridi