Na današnji je dan, 1911. godine, rođen akademski kipar Vinko Matković. Vrstan realist, bio je tražen već od samog kraja rata, no najveći broj javnih spomenika izradio je u razdoblju od 1949. do 1965. godine. Matković je bio istinski umjetnik, posvećen svom stvaralaštvu, a malo se bavio čime drugim osim kiparstvom, posebno izbjegavajući politiku
Nasljedna želja za kiparskim stvaralaštvom kod Matkovića potječe iz obiteljske tradicije. Njegov djed po ocu bio je graditelj, dok je otac Rudolf Matković bio poznati majstor klesarstva.
Matković je završio studij kiparstva 1935. na Umjetničkoj akademiji u Zagrebu, gdje su mu mentori bili Rudolf Valdec i Frano Kršinić. Nakon studija preuzeo je kiparsko-klesarsku radionicu svoga oca u Rijeci te je cijeli svoj životni i radni vijek proveo u tom gradu, nastavljajući obiteljsku tradiciju.
Bavio se gotovo isključivo portretiranjem i izradom spomeničke plastike, s naglaskom na području Istre (Poreč, Rab, Grižane, Višnjan) te Rijeke i okolice. Velik broj njegovih djela posvećen je Narodnooslobodilačkom ratu, a često je osmišljavao i okruženje u kojem su spomenici postavljeni.
Najpoznatije djelo Matkovića je Spomenik oslobođenja na Delti u Rijeci, koji je otkriven 1955. godine. Spomenik je izrađen prema njegovom rješenju, a simbolizira oslobođenje Rijeke u Drugom svjetskom ratu. Rad na spomeniku potpisuje i urbanističko-arhitektonsko rješenje inženjer arhitekture Zdenko Kolacio i inženjer arhitekture Zdenko Vinko Matković.
Matković je surađivao s brojnim umjetnicima i ljevačima, a njegova djela su obogatila prostor Rijeke i Istre. Unatoč plodnom stvaralaštvu, Matković nije doživio širu popularnost koja bi odražavala njegov doprinos umjetnosti. Umro je u Rijeci i pokopan na Trsatskom groblju, ostavljajući iza sebe bogato naslijeđe koje oblikuje identitet grada i regije.
#Kiparstvo #obljetnica #Rijeka #spomenik #Vinko Matković