Na današnji dan posvećen oltar crkvice u Starom gradu koje više nema

Na današnji dan 1615. biskup Claudio Sozomeno (brat Cornelia Sozomena) posvetio je oltar u crkvici Sv. Tri Kralja, koju je podigao Gašpar Knežić. Među ostalim, Knežić je novčano pomogao gradnju kapele sv. Tri kralja 1615. godine i samostana benediktinki u Starom gradu 1640. godine. Danas nema ni te kapele ni samostana.

Prvi benediktinski ženski samostan u Rijeci podignut je u 17. st u Starom gradu uz postojeću crkvu sv. Roka koja je ušla u njegov sastav. Barokna dvokatna zgrada izgrađena je uz sjeveroistočne zidine grada i bila organizirana oko prostranog klaustra. U drugoj polovini stoljeća unutar samostana otvorena je i prva škola za žensku djecu.

Časne sestre benediktinke, u Rijeku su stigle iz Trsta 18. lipnja 1663. Sestre su napuštale samostan zbog oskudice, pa 1701. nakon francuske pomorske opsade te poslije velikog potresa 1750. Sestre su bile izložene i nepovoljnim uvijetima života na vlažnom području jer je potok Lešnjak navodnjavao prostrani samostanski vrt, ali istovremeno uzrokovao malariju pa su 1679. benediktinke bile potaknuta na preseljenje. Nabujala Rječina je 1898. poplavila samostanske zgrade do prvoga kata, tako da su škola, koje su držale benediktinke, i njihov samostan postali nepodesni za rad i stanovanje.

Premda velikih dimenzija, samostanski kompleks je zbog lošeg građevinskog stanja početkom 20.st. napušten i srušen. Novi Benediktinski samostan izgrađen je 1914. na Podmurvicama prema projektu austrijskog arhitekta Theodora Träxlera i riječkog graditelja Eugenia Celligoia i jedina je realizirana sakralna građevina secesijskog razdoblja u Rijeci. 

Današnji Pavlinski trg je u svojoj današnjoj prostornoj osnovi definiran u 19. stoljeću upravo rušenjem crkvice Tri Kralja, a na trg je nekada bio orijentiran pavlinski samostan i kuća “Verneda”. Iz tog razdoblja donekle je sačuvano dvorišno pročelje samostana, odnosno pročelje zgrade na adresi Sokol kula 4b. Upravo je pročelje te zgrade poslužilo kao svojevrsno slikarsko platno za  sliku poznatog riječkog umjetnika Voje Radoičića, koja je još 2012. naslikana kao pozadina njegove skulpture – broda  “Dobro more”.

Radovima na Pavlinskom trgu koji su se izvodili tijekom 2016. i 2017. trg je pretvoren u mjesto za opuštanje i dječju igru.

Pavlinski trg

Istaknuta fotografija: panorama Rijeke 1902. godine


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/tisakbiz/artkvart.hr/wp-content/themes/cenote/template-parts/content-single.php on line 56

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh