Ovoga je četvrtka, 24. listopada, u Art-kinu održana premijerna projekcija dokumentarnog filma „Grandpa Guru“ redatelja Silvija Mirošničenka uz razgovor s montažerkom Doris Dodig i koscenaristom Sanjinom Hasanefendićem. Ovaj je dokumentarac biografska priča o životu i djelu Srđana Gina Jevđevića i njegovom glazbenom putu od samih njegovih početaka eksperimentiranja s popom i novim valom na jugoslavenskoj sceni, njegovom radu u kazalištu od opsade Sarajeva do danas, kao i njegov angažman u post-grunge Seattleu kroz bend Kultur Shock.
Već se prvom scenom jasno vidi Srđan Jevđević u glavnom planu dok intonira balkanskim melosom za vrijeme nastupa s Kultur Shockom. Osim toga, Gino je okarakteriziran kao presudan faktor u gotovo svim projektima u kojima je sudjelovao, te više od četrdesetero ljudi od članova Kultur Shocka do američkih filmskih redatelja, Jevđevićevih profesora i glazbenih producenata koji su stalno naglašavali važnost Ginove karizme i tvrdoglave ustrajnosti.
Iako je njegova uloga na jugoslavenskoj sceni kroz bendove Zov i Gino Banana važna, gledateljima će ipak zasigurno više ostati u sjećanju Jevđevićeva odvažnost pri pripremi održavanja „Kose“, kojoj je posvećen značajan dio filma. „Kosa“ je predstavljena kao trijumf umjetnosti usprkos ratnim nedaćama, te je u filmu čak spomenut podatak da su redovi za kruh u 13:00 sati u Sarajevu pod opsadom bili manji negoli za „Kosu“. Naglasak je stavljen na Ginove napore bez kojih se ova predstava ne bi ni mogla održati, a osim Sarajlija svoje oduševljenje nisu krili ni stranci. Američki redatelj Phil Alden Robinson je, kao UN-ov promatrač bio toliko zapanjen izvedbom „Kose“ u podrumu pod bombama da je ovu priču podijelio i u SAD-u, što predstavlja Jevđevićev prvi kontakt sa Zapadom, koji će već za nekoliko godina početi igrati presudnu ulogu u njegovom životu i karijeri.
Jako važnu ulogu u dokumentarcu igra i Jevđevićeva majka Desa, te su razgovori nje i Gina jedan od highlightova filma na koji je publika uvijek imala pozitivne reakcije. Unatoč tome što je vjerovala da bi njen sin trebao pronaći sigurniji i cjenjeniji posao, na simpatičan je način prikazan i Ginov bunt u njegovim odgovorima Desi, što ga je i predodredilo za njegovu bogatu glazbenu karijeru.
Emocionalnost ovoga filma manifestirala se i na druge načine. Velika je važnost pridana nastupu Kultur Shocka na 3. večeri A&M Festivala u Puli na ljeto 2006. godine koji je, osim bendovog proboja na balkansko tržište predstavljao i povratak gitarista Marija Butkovića u grad u kojemu je odrastao kao izbjeglica za vrijeme ratnih razaranja 90-ih. Kultur Shock je predstavljen kao jedan od predvodnika folk punka u SAD-u, a s novijim albumima sve je vidljiviji i njihov politički angažman. S energijom i glazbenom raznovrsnošću i talentom na jednom mjestu, Kultur Shock stavlja ljudskost na prvo mjesto, a i za vrijeme razgovora s publikom Hasanefendić je naglasio da iako sviraju u nešto manjem kapacitetu, svi glazbenici koji su ikada sudjelovali u bendu rado mu se vraćaju u različitim periodima njegova postojanja. Samim time Kultur Shock je i Ginov trijumf, koji je putem glazbe koja je uz njega cijeli njegov život uspio spojiti glazbenike iz cijeloga svijeta u jedinstven projekt i predstaviti svoje korijene kao način stvaranja zajedništva. I sama Dodig je rekla da je najveći problem za vrijeme montaže bio odlučivanje koje dijelove izbaciti, jer bilo je toliko zanimljivih i pozitivnih trenutaka koji su naglašavali važne točke Mirošničenkovog biografskog dokumentarca.
Nakon premijere uslijedilo je druženje s montažerkom Doris Dodig i koscenaristom Sanjinom Hasanefendićem, koji su odgovarali na pitanja moderatora i publike o Jevđeviću kao umjetniku, o suradnji između više od 15 članova Kultur Shocka kroz godine i montaži raznovrsnih scena u jednu smislenu cjelinu, ali i Hasanefendićev fokus na pozitivne aspekte glavnih tema u njegovim dokumentarnim filmovima. Nakon pitanja publika se nastavila družiti s filmašima u atriju Art-kina. „Grandpa Guru“ ostat će pozitivno zapamćen ne samo zato što je prenio zanimljivu i inspirirajuću životnu priču, već i zbog toga što je toliko šarolikog sadržaja uspio objediniti u samo 91 minuta trajanja.
Istaknuta fotografija: Filip Kralj
#Art-kino #Grandpa Guru