FESTIVAL SMOQUA: U GALERIJI O.K. OTVORENA IZLOŽBA COMING OUT MUSEUM UZ IMPRESIVAN PERFORMANS SHAHARAZAD NAZARPOUR

Živo je u petak navečer bilo u Galeriji O.K. i ispred nje, osmo izdanje festivala Smoqua u ovaj popularan riječki galerijski prostor dovelo je Shaharzad Nazarpour, mladu iransko-austrijsku umjetnicu, te zanimljivu izložbu nastalu  u suradnji Jana Franjula i Maria Buletića, odnosno Udruge Proces i  Etnografskog muzeja Istre.

Marta Sirotich, Ana Ajduković, Shaharazad Nazarpour, Jan Franjul i Mario Buletić. Snimila Klara Stilinović

Izložbi, svojevrsnom umjetničkom projektu nazvanom „Coming Out Museum“ (COME), prethodio je impresivan performans Shaharazad Nazarpour, koja je u jednom trenutku prozore Galerije O.K. „prefarbala“ jogurtom, da bi u idućem taj jogurt sa stakala čistila svojom kosom. Performansom nazvanim „Kosa, kamenje i glasovi“ mlada se iranska umjetnica, koja živi i radi u Austriji, referirala na događaj koji je prošle godine izazvao nemalo pažnje u cijelom svijetu, a nakon što su dvije iranske žene ekstremisti u supermarketu napali jogurtima jer nisu nosile hijab. Performans „Kosa, kamenje i glasovi“ dio je Nazarpourina ciklusa radova u kojima umjetnica svoju kosu postavlja u središte raznih umjetničkih intervencija, a u ovom konkretnom slučaju njezin je rad simbol otpora protiv represije, femicida i ugnjetavanja žena u Iranu i Afganistanu.

– Prije dvije godine u Iranu se dogodio napad na mladu djevojku koja nije nosila hijab i u tom napadu djevojka je ubijena. Neizmjerno nam je drago što ove godine na Smoqui imamo Shaharzad Nazarpour, njezin je rad čudesan i snažan, jednostavno govori o otporu i emancipaciji. Moramo se boriti za naša prava, a kada to radimo zajedno, onda je sve moguće, rekla je Ana Ajduković iz udruge LORI.

Kosa, kamenje i glasovi – Shaharazad Nazarpour. Snimila Klara Stilinović

Za izložbu „Coming Out Museum“ (COME) zaslužni su Jan Franjul (Udruga Proces) i Mario Buletić (Etnografski muzej Istre), a riječ je o projektu koji je nastao prije dvije godine i sve ovo vrijeme samo nastavio rasti. Naglasak je na procesu prikupljanja i predstavljanja osobnih priča LGBTIQ+ zajednice vezanih uz proces coming outa kroz predmete, umjetničke radove, tekst, fotografije i zvuk.

– Ideja je nastala kao traženje tih naših prekretnica u procesima koji su dugotrajni. Svako od nas prolazi kroz te procese, a ove su priče i individualne i u isto vrijeme univerzalne, naglasio je Jan Franjul.

Izložbom u Galeriji O.K. dominiraju upravo osobne priče vezane uz proces „autanja“, uz poneki predmet koji je bio triger u tom procesu, svojevrsna prekretnica. Svaka izložena priča ujedno je i poziv drugima da se svojim iskustvima pridruže ovoj zajedničkoj inicijativi.

Jan Franjul i Mario Buletić. Snimila Klara Stilinović

– Možda djeluje čudno da je u ovo uključen Etnografski muzej Istre, jer muzej se doživljava kao nešto statično i tradicionalno, ali ovo je iskorak u smjeru uključivanja lokalnih zajednica, ranjivih i marginaliziranih skupina. Izašli smo izvan okvira muzeja, pa su tako na neki način ovdje okrenute uloge. Ponosan sam da smo ostvarili kontakt i napravili hibridnu zonu u kojoj se sklapaju različiti pogledi, rekao je Mario Buletić.

Izložba „Coming Out Museum“ može se u Galeriji O.K. pogledati od 11. do 25. listopada svakim radnim danom od 10 do 17 sati.

Naslovnu fotografiju i fotogaleriju snimila Klara Stilinović

#Coming Out Museum #Festival Smoqua #Galerija O.K. #LGBTIQ+ #queer

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh