|

GALEB SE VRATIO U RIJEKU!

Brod Galeb se vratio u Rijeku! Točno 1894 dana nakon što je iz Porto Baroša otpremljen u kraljevičko brodogradilište Dalmont, obnovljeni Titov Galeb privezan je na Molo longu, od ovog ponedjeljka svi zainteresirani moći će ga pronaći neposredno uz dvije restaurirane dizalice. Dolazak Galeba protekao je bez ijednog incidenta i uz nazočnost brojnih Riječanki i Riječana, bilo je tu onih koje je vodila puka znatiželja, ali i onih koji su tu svakako morali biti.

– Drago mi je da je Galeb bacio cime na Molo longo i praktički započeo svoj četvrti život, rekao je Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke, nakon što je Galeb napokon i privezan. – Svi znamo da je brod imao izuzetno zanimljivu prošlost, a siguran sam da će imati još zanimljiviju budućnost u Rijeci. Uložena su značajna sredstva u obnovu prvog broda muzeja u Hrvatskoj, ostalo nam je još odraditi radove uređenja muzeja, a nadam se da će oni vrlo brzo biti završeni. Ukupna cijena radova kreće se negdje oko 12,4 milijuna eura, od čega je 4,12 milijuna eura sufinancirano EU sredstvima. Brodom će upravljati Muzej grada Rijeke, pričat će o zanimljivoj prošlosti broda, a u procesu smo pronalaska najmoprimca za otprilike tisuću kvadrata, a to bi uključivalo ugostiteljstvo i smještajne kapacitete na brodu. Sada kada je brod bacio cime na Molo longo ne sumnjam u to da će interes svih zainteresiranih gospodarskih subjekata biti veći. S dosta gospodarskih subjekata razgledavali smo brod dok je bio u Kraljevici, rekao je Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke.

Vojko Obersnel i Marko Filipović. Snimila Marta Ožanić

Povijest Galeba manje-više je dobro znana svima, nekadašnji školski brod i ploveća rezidencija Josipa Broza Tita u vlasništvu Grada Rijeke nalazi se od 2009. godine, brod je izgrađen 1936. godine i prvotna namjena bila mu je prijevoz banana, tijekom Drugog svjetskog rata prenamijenjen je u minolovca, uskoro bi pak trebao biti lovac na turiste i posjetitelje, riječki gradonačelnik smatra da će ovaj brod-muzej godišnje obići 50 tisuća posjetitelja.

– Ovaj čin dolaska broda nije kraj, ovo je početak kraja, odnosno završetka obnove broda Galeb. Sam dolazak broda govori da je ono najvažnije završeno. Sada ulazimo u finalnu fazu radova na interijeru i u uređenje muzejskog postava. Muzej grada Rijeke je programski partner u ovom projektu, mi radimo na postavu. Brod ima 4300 kvadrata, od toga sigurno 1500 kvadrata muzejskog postava. Muzej grada Rijeke je od 2019. godine počeo raditi na programu stalnog postava, morali smo angažirati ljude s mnogih strana svijeta koji su imali različite materijale. Muzejski postav nisu samo namještaj i multimedija, koja je izuzetno zanimljiva i interaktivna i kojoj je autorica Nikolina Jelavić-Mitrović, koja je nama radila Palaču Šećera, za što su dobivene vrijedne nagrade. Na sve to ide velik broj memorabilija, na njihovom pribavljanju radilo se šest godina i bila je to dobra priprema da urbi et orbi predstavimo nešto što je vrlo zanimljivo i što govori o priči koja je simbol mira, poruke koja putuje svijetom i koja kaže da nisu samo rat i nasilje rješenje, odnosno da uvijek postoji neka treća opcija, da možemo sjesti i razgovarati. Svaki muzejski postav mora korelirati sa suvremenošću, a ta suvremenost mora biti u dobu u kojem živimo, a živimo u vrlo kompleksnom dobu ratova i sukoba. Siguran sam da će ovaj postav obogatiti naš grad i turističku ponudu, Galeb će uskoro postati mjesto susreta, opće mjesto na kojem će ljudi pronaći prostora za razgovor, suradnju, prezentacije, rekao je Mladen Urem, ravnatelj Muzeja grada Rijeke.

Mladen Urem. Snimila Marta Ožanić

Galeb je izazvao brojne prijepore, kritike, brojna negodovanja, većinu od njih morao je istrpjeti Vojko Obersnel, na inicijativu kojega je Galeb 2009. godine i kupljen, nekadašnji gradonačelnik Rijeke sigurno je bio među onim ljudima koji su privezivanje Galeba na Molo longo dočekali su ponešto emocija.

– Moram reći da ovo nije veliki finale, veliki finale bit će kada bude uređen muzejski postav i brod u potpunosti spreman za prezentaciju. Uzbuđen sam, pun emocija i zadovoljan. Nakon svega što smo prošli s tim brodom i nakon svih kritika koje sam i ja osobno doživio, nije mi žao truda jer mislim da će ovo biti lijepa priča. Turistička i edukativna atrakcija. Brod je dio naše povijesti i to one povijesti na koju možemo biti ponosni. Neki se s time slažu, neki ne slažu. U ovih 25 godina koliko sam prisutan u životu grada ništa nije izazvalo takav interes kao Galeb, mislim tu i na domaće i strane novinare, svih je zanimala ta njegova povijest. Počev od onoga dijela kada je izgrađen kao talijanski brod do onog dijela kada je bio ploveća rezidencija Josipa Broza na kojem su udareni temelji nesvrstanih. A što nesvrstani znače, najbolje nam govori današnja politika. U ludilu odnosa između SAD-a, Rusije i Kine, itekako bi dobro došla jedna snaga s preko 100 nesvrstanih država na čelu kojih su liderima poput Tita, Nehrua, Nassera i ostalih. Je li sve ovo trajalo predugo? Možda je moglo trajati i kraće. Možemo razgovarati i o tome jesu li troškovi preveliki. No, na sve ovo gledam kao na investiciju u kulturi, rekao je Vojko Obersnel.

Galeb na svojoj trajnoj poziciji. Snimila Marta Ožanić

Fotografije i fotogaleriju snimila Marta Ožanić

#Galeb #Marko Filipović #Mladen Urem #Molo longo #Vojko Obersnel

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh