Svega nekoliko dana dijeli nas od najvećeg i najpopularnijeg festivala književnosti u Rijeci. Ovogodišnji „Vrisak“ bogatiji je nego ikad, započinje u subotu, 14. rujna, a sastoji se od čak 54 programa na kojima će sudjelovati više od sto autora.
Kako su programski direktor Drago Glamuzina i ostali voditelji programa, Dunja Matić, Ivan Šarar, Kristian Benić, Branko Benčić i Robert Šepac najavili na tiskovnoj konferenciji u V.B.Z.-ovoj knjižari, većina programa održavat će se u Art-kvartu Benčić. Klasična predstavljanja knjiga i autora održat će se u dvorani na prvom katu u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti, a knjige koje su vezane za likovnu umjetnost predstavit će se u „jaslicama“; maloj dvorani MMSU-a. Gradska knjižnica Rijeka bit će domaćin panela „Usta na usta“ gdje će se voditi diskursi o najaktualnijim temama u društvu, a „After party“ s jako zanimljivim gostima smjestit će se u Book Caffe Dnevni Boravak. Novi ovogodišnji program namijenjen mladima je „Brusilica za srednjoškolce” – program koji je osmislila Helena de Karina omogućuje učenicima neposrednu interakciju s autorima, tijekom koje mogu postavljati pitanja i upoznati proces pisanja bez školskih pritisaka. Dio događanja bit će održan i u V.B.Z.-ovoj knjižari na Korzu, a dio u Prvoj riječkoj hrvatskoj gimnaziji. Cilj „Brusilice“ je približiti suvremenu književnost mlađim generacijama i potaknuti dijalog o književnim djelima, a srednjoškolci će također mnogo naučiti o stripu u sklopu radionica koje će voditi Enver Krivac.
Najveća zvijezda festivala je slavni ruski pisac i disident Boris Akunin koji već deset godina živi u izbjeglištvu. Akunin je najpoznatiji po izvrsnim kriminalističkim romanima koji svojim stilom odaju počast velikim romanima ruskog realizma, pa nije rijetkost da ih kritika na Zapadu opisuje kao nevjerojatan spoj Agathe Christie i Dostojevskog. Akunina je ruski režim stavio na popis državnih neprijatelja pa vrlo rijetko nastupa na festivalima u svijetu. Veliki će interes izazvati i književna zvijezda britanskih milenijalaca Eliza Clark, kao i domaće i regionalne književne zvijezde poput Kristiana Novaka i Lane Bastašić.
Festivalski program svečano će započeti 14. rujna u 19:30 sati u Art-kvartu „Benčić“ s dodjelom V.B.Z.-ove književne nagrade za najbolji neobjavljeni roman nakon čega će uslijediti koncert Zorana Predina. Uz koncert otvorenja, održat će se koncert koji će zatvoriti festival; grupa Jonathan nastupit će 21. rujna u MMSU, a kapacitet je ograničen na 170 posjetitelja.
Vrisak junior
Svaki dan od 16. do 21. rujna, likovi iz romana Krunoslava Mikulina, Mile Elegović, Jasminke Tihi-Stepanić, Nene Pavelić, Sanje Pilić, Željke Mezić i Nives Medunić Barišić oživjet će u Dječjoj kući. Karakteristika svakog, pa i ovog četvrtog „Vriska junior“ jest da se bavi se živom dječjom književnošću; gosti su aktualni i popularni ilustratori i pisci. Dok je starijim generacijama prva asocijacija na dječju književnost Zvonimir Balog, mlađim čitateljima to će biti vrlo popularna Sanja Pilić ili Krunoslav Mikulin koji na svoje susrete dolazi u pratnji pekinezera i tako oživljava lik iz svojih romana. Kristian Benić, voditelj „Vriska junior“ , istaknuo je Nenu Pavelić kao lokalnu autoricu u čijim će se toplim pričama pronaći i mali i veliki. Dok u čitankama u školama književnost prestaje s Marinkovićem, „Vrisak junior“ pruža priliku da se djeca upoznaju s aktualnim autorima. Za sudjelovanje je potrebna prijava, a svim zainteresiranim čitateljima ćemo predložiti da to učine čim prije, jer su brojni programi popunjeni zbog velikog interesa.
Studentski Vrisak
Prošle godine pokrenut je pilot projekt koji je bio ograničen samo na Rijeku; studentice i studente riječkog sveučilišta. S obzirom na to da se pilot pokazao vrlo uspješnim, projekt je proširen na cijelu Hrvatsku. Natječaj je sproveden u suradnji sa studentskim kulturnim centrom sveučilišta u Rijeci. Zaprimljeno je 36 prijava, sveukupno oko 120 radova. Radovi su bili anonimni i poslani su pod šiframa koje su komisiji bile nepoznate do samom kraja. Žiri koji su činili Dunja Matić, Enver Krivac i Tea Tulić, izabrali su deset najboljih radova koji će se predstaviti u petak u caffe baru „Gala“ u 20 sati. Dunja Matić je istaknula veliku popularnost poezije na ovogodišnjem natječaju. Iako su studenti na natječaj mogli prijaviti i poeziju i prozu, poezija je bila osjetljivo dominantnija, rekla je Matić.
Književnost i druge umjetnosti
U velikim izložbenim salama MMSU-a, posjetitelje će najprije dočekati izložba „Geste aktivacije“ Igora Grubića o radovima u javnom prostoru. Izložba je otvorena u lipnju i može se posjetiti do 25. rujna, te će poslužiti kao okvir i dekor cijelokupnog festivala. MMSU se ove godine uključuje u festival kroz vlastite publikacije – nedavno je izašla iz tiska velika videografija Sanje iveković, a riječ je o dvojezičnom izdanju na 250 stranica koja okuplja 4 teorijska eseja koji iz različitih polazišta govore o videoprodukciji Sanje Iveković, od ranog razvoja video umjetnosti do strukturiranja feminističkog subjekta kroz suvremene prakse, konceptualnu umjetnost i video. Sanja se željela predstaviti jednom specifičnom publikacijom, knjigom „Jao si ga onome tko se boji duhova“. Na prezentaciji će sudjelovati i Barbara Blasin koja je grafički oblikovala knjigu te Miloš Đurđević koji je urednički surađivao sa Sanjom . Sudjelovat će i dizajnerski kolektiv „Oaza“ koji je i oblikovao ovu knjigu, a u prostoru „Jaslica” će imati svoj mali izložbeni salon.
Usta na Usta
Ivan Šarar najavio je sedam diskusija koje će se baviti aktualnim društveno-političkim temama; od celebrity kulture i transrodnosti do pitanja klimatskih promjena i osjećaja sigurnosti u današnjem svijetu. Cilj tog programa je potaknuti otvoren i angažiran dijalog o važnim temama današnjice, a među gostima panela bit će brojni ugledni govornici iz različitih sfera javnog života.
Sajam knjiga
Na Trgu 128. brigade nalazi se šator u kojem se mogu kupiti najveći književni hitovi, od klasika svjetske književnosti do dječje knjige po promotivnoj cijeni. Šator će raditi do 14. rujna, nakon čega se sve knjige za prodaju sele u MMSU. Knjige po promotovnoj cijeni mogu se kupiti u V.B.Z.-ovim knjižarama na Korzu te u Muzeju grada Rijeke. Sajam knjiga okuplja više od 20 domaćih i inozemnih izdavača, među kojima su V.B.Z., Mozaik knjiga, Profil, Znanje, Planetopija, Poetika, Naša djeca, Naklada Veble, Sandorf, Stilus, Fraktura, Fokus komunikacije, Naklada Uliks, Leo commerce, Iris Illyrica i Forum te mnogi drugi. Posjetitelji će moći kupiti knjige po izuzetno povoljnim cijenama, s popustima do 80 posto.
Detaljan program i raspored Vriska možete pogledati na poveznici.
Istaknuta fotografija: Tanja Kanazir
#Vrisak