Niti jedna riječka ustanova u kulturi nije u posljednje vrijeme prisutna na međunarodnoj sceni na način na koji je prisutan Peek&Poke, muzej starih računala napravio je pravu malu pomutnju na međunarodnoj sceni svojim prošlogodišnjim projektom “Alternate Re[AI]lity: Computer History circa 1890”.
Riječ je o inovativnom projektu koji za cilj ima kroz društvene mreže prikazati kako bi izgledala računala i računalne igre da su postojale prije više od 130 godina, koristeći pritom moderne AI alate za stvaranje sadržaja. Projekt je nastao u suradnji sa slovenskim studijom Digital Da Vincis, a u njemu su korišteni alati poput Midjourney za generiranje slika, Runway, Pika i Luma za pretvaranje slika u videozapise te Udio za generiranje glazbe. Kreativni direktor Digital Da Vincis, Kirill Karnovich-Valua, ističe da su prepoznali da je retro estetski izgled povezan s muzejima i poviješću, te su odlučili zamisliti računala i igre u tom stilu.
Nakon što je za ovaj projekt već dobio nekoliko međunarodnih nagrada i priznanja, među kojima je i brončana Anthem nagrada za najbolju, najinovativniju ili najučinkovitiju upotrebu umjetne inteligencije, odnosno za podizanje svijesti o obrazovnom, umjetničkom ili kulturnom programu, sada se našao i na popisu onih kojima bi potencijalno mogao biti uručen takozvani web Oscar, odnosno Webby Award u kategoriji “AI Apps and Experiences”.
Webby Awards su prestižne nagrade što se dodjeljuju internet kreativcima, a osnovane su kako bi prepoznale i proslavile najbolja postignuća u virtualnom svijetu, promovirajući pritom inovacije koje oblikuju način na koji koristimo internet. Webby Awards su pokrenuli Teddy W. Gordon i Martha Stewart 1996. godine, od tada je ova nagrada postala jedna od najprestižnijih i najpoznatijih kada se ocijenjuju stvari dostupne na internetu, a obuhvaćaju širok spektar kategorija, od najboljih web stranica, mobilnih aplikacija, društvenih mreža do interaktivnih iskustava i digitalnog oglašavanja.
Ako nekome možda nešto znači u kakvom bi se potencijalno društvu mogao naći Peek&Poke onda nije zgorega navesti da se među dobitnicima ove nagrade mogu pronaći imena poput Davida Bowieja, Jimmyja Fallona ili Banksyja, ali i tvrtki kao što su Nike, Spotify, National Geographic ili HBO. Lijepo društvance, priznat ćete.
Ove godine pak u konkurenciji uz naš mali riječki ćumez, kako ovo dragocjeno mjesto uobičava zvati Svetozar Nilović Tozo, jedan od njegovih osnivača, nalazi se još i recimo jedan Google, možda ste nekada negdje čuli za njega.
Pa potrudimo se svi zajedno da Peek&Poke pobijedi Google, uvjeren sam da ćete se složiti da je jedan glas za Peek&Poke najmanje što za ovaj projekt svi zajedno možemo učiniti.
Sretno Peek&Poke!
