Danas, 22. studenog u 18 sati u Mramornoj dvorani Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka bit će predstavljena knjiga Postjugoslavenski metamuzeji. Revalorizacija nasljeđa Drugog svjetskog rata u postkonfliktnim društvima Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije autorice Nataše Jagdhuhn.
U knjizi (nastaloj na osnovu njezine doktorske disertacije obranjene na njemačkom sveučilištu Jena) autorica analizira nastanak muzeja posvećenih NOB, kao i kulturi sjećanja na Drugi svjetski rat u poslijeratnoj Jugoslaviji i državama koje su krajem 90-ih godina nastale iz nje (prvenstveno Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija).
Jugoslavenska je muzeologija vrlo brzo izašla iz okvira komunističkog partijskog diktata po uzoru na sovjetsku Rusiju gdje je sve bilo podređeno ideološko-edukativnoj svrsi. Jugoslavenska muzeologija kao i umjetnost vrlo su rano, već u 1950im izbjegli kanonu sovjetskog diktata, pri čemu su muzeji, spomen prostori i izložbe bile usmjerene na to da se prošlost interpretira kao polazište prema boljoj budućnosti, a revolucija razmatra kao trajni proces pozitivnih promjena društva. Postavi (i muzejski i izložbeni) najčešće su vrlo konceptualni, a predmeti su tu samo za potkrepljivanje određene naracije, zapravo aluzija na neki prošli događaj, na neki opći princip. Jugoslavenski muzeji posvećeni recentnoj povijesti imali su otvorenu, nezavršenu formu u kojoj je država reproducirala vlastitu sliku prošlosti i viziju budućnosti. I onda je ta „budućnost“ početkom 1990. krenula u katastrofalni zaokret i novi razorni rat, nakon kojeg je svako po svom nacionalnom ključu preusmjerio muzeje, muzejske objekte i spomenike. Mnogi od tih spomenika ostali su van konteksta, ako su uopće preživjeli tranziciju. Njihova, često u svjetskim razmjerima, umjetnička vrijednost zanemarena je zbog prevage ideološke komponente koja im je pripisana kao neželjenom nasljeđu. Samo su malobrojni preživjeli i dobili novu priliku da prenesu općeljudske vrijednosti antifašizma poput Memorijalnog centra Lipa pamti u Lipi čiji je postav inspirirao autoricu za naslovnicu ove knjige objavljene na engleskom jeziku kao Post-Yugoslav Metamuseums. Reaffirming Second World War Heritage in Postconflict Croatia, Bosnia and Herzegovina, and Serbia u izdanju Palgrave Studies in Cultural Heritage and Conflict.
O knjizi, jugoslavenskom muzeološkom i spomeničkom nasljeđu će razgovarati Nataša Jaghdhuhn, autorica knjige, Vjeran Pavlaković, profesor na Filozofskom fakultetu u Rijeci i Tea Perinčić, kustosica u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja Rijeka.
Istaknuta slika: Pomorski i povijesi muzej Hrvatskog primorja Rijeka
#muzeologija #Nataša Jagdhuhn #Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja #Postjugoslavenski metamuzeji #predstavljanje knjige