U četvrtak 23. svibnja, u prostorima Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, za zainteresirane je studentice i studente održana FASIH AR radionica, a u vodstvu Mihaela Gibe, multimedijalnog umjetnika, ujedno i umjetničkog suradnika pri Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci.
Cilj radionice bio je pripremiti studentice i studente za prijavu na objavljeni natječaj europskog projekta FASIH, a koji se provodi u tri grada – Rijeci (RH), Trbovlju (SLO) i Beogradu (RS), čija je misija digitalno revitalizirati industrijsku baštinu kojoj prijeti trajno propadanje, u slučaju Rijeke, Tvornicu papira Hartera. Utoliko, korištenjem suvremenih umjetničkih i znanstvenih metoda, kao što su npr. VR, AR, XR ili 3D print, autorice i autori odnosno autorski timovi pozvani su kreirati „utopijske i „distopijske“ vizije industrijske baštine usmjerene na antropocentrična rješenja, kao i one usmjerena na održivost postojećeg prirodnog habitusa i okoliša.
Tako, nakon što je studenticama i studentima APURI predstavljen primjer dobre prakse – VR rad „Graditeljice maestrala” autorice Dijane Protić nastao u suradništvu s umjetnicama Martom Stražičić i Manjom Ristić u okviru projekta udruge Siva ) ( zona, na FASIH AR radionici, polaznice i polaznici imali su priliku istraživati kombinaciju analognih i digitalnih tehnika, odnosno načine prezentacije rada u području proširene stvarnosti.
Pretvaranjem dvodimenzionalnih i trodimenzionalnih tradicionalnih tehnika u digitalni prostor proširene stvarnosti (eng. augumented reality), studentice i studenti, u kratkom su vremenu radionice, proizveli koncepte ujedno utopijskog i distopijskog prostora Hartere, predloživši potencijalna rješenja za njenu prenamjenu, ili s druge strane, stvorivši okoliš u kojemu je priroda u potpunosti preuzela kontrolu nad industrijskim kompleksom.
Na FASIH natječaj umjetnice/-i odnosno interdisciplinarni timovi, svoje utopijske/distopijske koncepte mogu prijaviti do 23. lipnja 2024. godine, nakon čega će radovi odabranih predlagateljica/-a, biti producirani u intenzivnoj komunikaciji s partnerima projekta, Akademijom primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci, Prirodoslovnim muzejem u Rijeci te Centrom za popularizacijom znanosti pri Sveučilištu u Rijeci.
Konačni produkti interdisciplinarnog rada, biti će prezentirani u okviru tri izložbe, a u gradovima partnera projekta – Rijeci, Trbovlju i Beogradu.
Javni poziv natječaja, dostupan je na sljedećem linku.
Projekt FASIH provodi se u okviru europskog programa Kreativne Europe.
Fotografije: Ivan Vranjić
#APURI #Centar za promociju znanosti #FASIH #Prirodoslovni muzej #UNIRI