Trg riječke rezolucije: jedan od najstarijih dijelova Rijeke

Trg Riječke rezolucije, smješten na lokalitetu bogatom povijesnim slojevima, predstavlja jedno od najznačajnijih arheoloških nalazišta u Rijeci. Istraživanja su otkrila kako je na prostoru današnjeg trga, ispred crkve svetog Jeronima, postojalo antičko groblje. Na južnoj i zapadnoj strani trga, u blizini današnjeg Korza, nalazio se rimski limes, odnosno obrambeni bedem. Arheološki radovi iz 1914. otkrili su prisutnost dvaju paralelnih zidova, udaljenih sedam metara, s nasipom između njih. Ti zidovi, dugi oko dvadeset metara i debeli gotovo dva metra, potvrđuju postojanje naselja na tom području već u 1. stoljeću, a njegov se razvoj nastavlja do 5. stoljeća.

U kontekstu modernog urbanističkog razvoja, Gradsko vijeće Grada Rijeke donijelo je 3. srpnja 2008. godine odluku o izradi Detaljnog plana uređenja „Stari grad”, u okviru Programa mjera za unapređenje stanja u prostoru za razdoblje 2007. – 2011. godine. Arhitektonski atelje „Art design” izradio je plan obnove Starog grada Rijeke i Trga Riječke rezolucije, usredotočen na uređenje pješačkih zona, postavljanje urbane opreme poput rasvjete, koševa za smeće i klupa, te očuvanje dimenzija i prostorne regulacije. U planu je također bila predviđena postava turističkih oznaka, planova grada i vizualnih komunikacija, kao i iskorištavanje podzemnih voda u obliku fontana.

Na današnji dan 2008. godine započela je obnova pročelja na Trgu Riječke rezolucije, točnije na adresama Korzo 18, 20 i 22. Radove, vrijedne nešto više od 613.000 kuna, izvodila je tvrtka Zidar iz Kostrene, a rok dovršetka bio je 70 dana. Obnova se financirala iz sredstava grada, konkretno iz fonda spomeničke rente.

Trg Riječke rezolucije tijekom povijesti prolazio je kroz brojne transformacije. Od antičkog groblja, srednjovjekovnih zidina, augustinske (danas dominikanske) crkve, izvora pitke vode i stendardca, do modernih građevina koje su promijenile njegov izgled nakon potresa koji je značajno obilježio ovaj prostor. Najprije su obnovljeni barokna crkva i Municipij pod vodstvom Giovannija de Ciotte, a potom je izgrađena i zgrada Radio Rijeke, dajući trgu novu definiciju i funkciju. Ni 20. stoljeće nije zaobišlo Trg Riječke rezolucije, donoseći promjene kroz projekte od kojih su neki realizirani, neki zaboravljeni, a neki još uvijek čekaju svoje vrijeme. Među najznačajnijima je djelo Igora Emilija, koje je donijelo velike promjene u urbanom krajoliku. Trg Riječke rezolucije tako ostaje jednim od najstarijih i najvažnijih dijelova Rijeke, čuvajući bogatu graditeljsku baštinu i služeći kao središte političkih i kulturnih zbivanja kroz stoljeća.

Istaknuta i druga fotografija: Grad Rijeka

#antika #obnova #povijest #Rijeka #Trg riječke rezolucije

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh