U galeriji Kortil održana tribina o kulturi u kvartu

U petak, 26. travnja u 18 sati, u galeriji Kortil održano je finalno događanje u sklopu izložbe Urbanog separea ‘Budi susjed!’ – tribina ‘Kultura – prebrojavanje’. U galeriji su se susreli predstavnici susjeda i građanskih inicijativa, mjesnih odbora, udruga, ustanova i institucija, te svi građani zainteresirani za oživljavanje kvartova i javnih prostora. Tribinu je moderirala Jelena Androić.

Umjetnica, kustosica i kulturna radnica, osoba koja surađuje sa zajednicom, a djeluje u sferi suvremenih umjetničkih i kulturnih praksi, s fokusom na umjetničko-antropološka istraživanja i interdisciplinarne vizualne umjetnosti, .dr.sc. Branka Cvjetičanin, javila se putem zooma s prezentacijom ‘The Economic Function Of Public Art is To Increase The Value Of Private Property’. Marin Nižić iz Urbanog separea ispričao je kako je sve krenulo, te kako se smatraju podrškom zajednici koja tamo već živi i stvara. Priključili su se svemu što se već događa u gradu i imaju volje pomoći. Urbani separe osnovan je 2014. u Rijeci s ciljem gradnje i jačanja kapaciteta zajednica participacijom, društveno korisnim aktivnostima i kulturom, a najbitnije je osluškivati zajednicu, njene želje i ideje.

moderatorica Jelena Androić, Igor Bajok (Vijeće građana Rijeke) i Marin Nižić (Urbani separe)

Kristian Benić, predstavnik Gradske knjižnice Rijeka, koji je uz rad u knjižnici aktivan i u Udruzi za urbanu regeneraciju “Kuraž”, angažiranoj na razvoju kulture u naseljima, rekao je kako su knjižnice specifične po tome što su otvorene preispitivati svoj rad, te postoji pritisak zajednice da se programi stvaraju, kombinacija čega je dovela do nekih novih momenata u Gradskoj knjižnici Rijeka. Osvrnuo se i na post Rijeka EPK 2022 period. Dok je prije i za vrijeme EPK postojala podrška Grada, čim je EPK završio revitalizacijski programi više nisu bili bitni. Opstali su neki projekti koji su se uspjeli izboriti, ali nije postojao ozbiljni formalni gradski okvir projekata ili strategija za nastavak. Ipak, sudionici kao Gradska knjižnica Rijeka i Vijeće mladih Benčić su se bolje povezali, što je istaknula Natali Bosić, pedagoginja Udruge za neformalno kulturno-umjetničko obrazovanje Vijeće mladih Benčić, koja okuplja djecu, umjetnike, kulturne radnike i edukatore unutar zajednice. Unatoč činjenici da Grad Rijeka nema kulturnu politiku posljednje 4 godine, pa problemi ne čude, pozitivna strana EPK 2022 je što se stvorilo malo više prostora za građanske inicijative.

Natali Bosić, pedagoginja Udruge za neformalno kulturno-umjetničko obrazovanje Vijeće mladih Benčić

Loredana Varljen, govorila je kao predstavnica Građanske inicijative Kantride, neformalne inicijative građana koja je prije dvije godine počela s radom, a po principima održivog razvoja, zelene strategije, uključivanja građana u aktivnosti u lokalnoj zajednici, te neposrednom participacijom građana u donošenju svih odluka koje su važne za kvart u kojem žive. Prvenstveno to rade kroz kulturne sadržaje, a rad ove inicijative dobar je primjer građanskog aktivizma i ponovnog zauzimanja javnih prostora. Ana Staničić iz Društva arhitekata Rijeka približila je prisutnima način na koji su se uključili u zajednicu, te pogled na arhitekturu i kulturu prostora kao javnog dobra. Cilj im je pružiti znanje zajednici, osnažiti ih kako bi mogli sami djelovati u prostoru, te ih osvijestiti o kvaliteti javnog prostora, što je on i što može biti, kako bi se od malih nogu moglo razmišljati o toj temi. Natali Bosić prepričala je jedinstveno iskustvo podrške i financiranja projekta Vijeća mladih Benčić, koje je trajalo 7 godina. U tom su periodu imali sreću biti financirani za eksperimentalni projekt rada s djecom i mladima, kojim su povezali edukatore, umjetnike i djecu, te su uspjeli po završetku naći novi izvor financiranja i nastaviti s projektom.

Maja Ogrizović iz Udruge Filmaktiv o projektu Kultura svima

Maja Ogrizović iz Udruge Filmaktiv predstavila je projekt Kultura svima, kroz koji promiču inkluziju i približavanje kulture svima, a poanta je otvaranje pristupa kulturi slijepima, slabovidnima, gluhima i nagluhima, jer uz bazičnu ljudsku potrebu za kulturom i oni plaćaju TV pristojbu i poreze kojima su financirana snimanja filmova. Iako su krenuli preko projekta Film svima, djelovanje im se prirodno proširilo, te sada projekt Kultura svima, osim Film svima, sada sadrži i Knjiga svima. Specifičnost ovog inkluzivnog projekta je što ne uključuju samo osobe s invaliditetom već cijelu zajednicu i mlade, a formiralo se i vijeće, članovi kojeg, nakon godinu i pol edukacije, sada kapacitiraju radnike i radnice u kulturi. Dominik Višnjić, voditelj galerije SKC, dotaknuo se situacije u galeriji i događaja koji su bili popraćeni od šireg građanstva, što su najčešće razgovori ili predavanja, no naglasio je kako je publika za sada najviše studentska, a u poziciji su gdje spajaju kampus na Trsatu i centar grada gdje se galerija nalazi.

Za susret u Kortilu, koji je trajao je gotovo dva sata, tražila se stolica više, što je pokazalo značaj ovakvih razgovora i da je interes velik, a okupljeni su se dotakli problema koji postoje, ali i pozitivnih primjera, te ukazali na veliki potencijal i značaj lokalnih građanskih inicijativa. No kao i uvijek, uz entuzijazam i direktno djelovanje građana, udruga, inicijativa i entuzijasta potrebna je i podrška Grada.

Istaknuta fotografija i ostale fotografije: Sanja Prodan

#Filmaktiv #Galerija Kortil #Galerija SKC #GKR #Grad Rijeka #Građanska inicijativa Kantrida #Urbani separe #Vijeće mladih Benčić

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh