Mjesec hrvatske knjige u Rijeci

Mjesec hrvatske knjige (15.10. – 15.11.) na nacionalnoj razini svake je godine razdoblje u kojem se u hrvatskim knjižnicama fokus stavlja na domaće autorice i autore, ali i pitanja hrvatske čitateljske kulture. Trideseta manifestacija „mjeseca hrvatske knjige“ u fokus stavlja pričanje priča kao jednu od najstarijih vještina ljudske civilizacije. Osim službenog nacionalnog otvorenja manifestacije u Rijeci, danas je također otvorena izložba u dvorištu art-kvarta „Benčić“ po nazivom “Otac hrvatske književnosti u Rijeci: Marko Marulić i Split – zajedničkih 500 godina“. Na posebnim panoima obrađena su najpoznatija i najčitanija djela: Institucija, Evanđelistar, Davidijada, Judita te Pismo papi Hadrijanu VI. Zasebni panoi sadržavaju zanimljivosti odnosno pikanterije i anegdote vezane za Marulića, od boravka u zatvoru i tvorca riječi psihologija do upisa njegovih djela na indeks zabranjenih knjiga. Također gledatelji će moći saznati koje su poznate svjetske ličnosti čitale Marulićeva djela kao i kome je Marulićev opus bio inspiracija pri pisanju. Na panoima se nalaze i QR kodovi koje gledatelji mogu skenirati pomoću pametnih telefona, a poveznice ih upoznaju i upućuju na različita mjesta koja su povezana s Marulićevim životom.

pripovjedačica Srebrenka Peregrin

„U vrijeme brzih sadržaja, željeli smo kao temu istaknuti upravo vrijednost usmenog pripovijedanja i kazivanja svih vrsta koje pripadaju usmenoj književnosti poput bajki, legendi i narodnih priča. Na to nas je svakako nadala i velika 150. obljetnica rođenja jedne od najznačajnijih hrvatskih spisateljica i pripovjedačica Ivane Brlić Mažuranić. Pod sloganom „Pričaj mi“ od danas, pa u idućih mjesec dana po cijeloj zemlji održat će se više od dvije tisuće različitih programa koji će se provoditi kako u narodnim i školskim knjižnicama, tako i drugim kulturnim obrazovnim ustanovama. Od čak osam središnjih programa izdvojili bi sljedeće. Program „Šetnja s Ivanom“ posvećen je upravo Ivani Brlić Mažuranić koji će se odviti u tri za njezin život značajna grada; Slavonskom Brodu, Zagrebu i Ogulinu. U ovim šetnjama pridružit će nam se „Ivanina kuća bajke“ iz Ogulina, te galerija umjetnina grada Slavonskog broda i „kuća Brlić“ također iz Slavonskog broda. Pod nazivom „Ulovi se za riječ“ u mjesecu hrvatske knjige održat će se čak šest večeri storytelling-a u četiri različita grada; Zagrebu, Čakovcu, Dubrovniku i Splitu. Te će večeri biti podsjetnik na čaroliju izgovorene riječi, ali i na važnost slušanja. Na njima će pripovjedačice i pripovjedači ispričati neku svoju osobnu ili izmišljenu priču, čija će okosnica biti povezivanje među ljudima. Nećemo zaboraviti ni nacionalni kviz za poticane čitanja koji se održava impresivnih 26 godina. Ovogodišnji kviz pod nazivom „Velike male priče“ osnovnoškolcima predstavlja tri priče u formatu slikovnice i ilustrirane igre sa željom da i veća djeca, a ne samo ona najmanja, u njima otkriju ljepotu pisane i ilustrirane riječi. Vizualnu priču manifestaciji je ovaj put dala grafička dizajnerica i ilustratorica Katarina Marković, dok je za ambasadoricu manifestacije izabrana istaknuta pripovjedačica Srebrenka Peregrin. Odgovarajući na pitanje kako se postaje čovjekom, Nasrudin Hodža je odgovorio „slušanjem drugih kad govore.S time bih ih i zaokružila ovu priču o „mjesecu Hrvatske knjige“, jer osim pripovijedanja želja nam je (3:20) istaknuti ovaj drugi aspekt, aspekt slušanja i aspekt publike. Želim da nas mjesec Hrvatske knjige podsjeti na snagu riječi, kako onih izgovorenih, tako i onih pažljivo slušanih, jer se upravo u tome rađa istinska zajednica i međusobno razumijevanje“ izjavila je Maja Bodiš, predsjednica programskog i organizacijskog odbora manifestacije.

Okupljenima na otvorenju obratili su se ravnatelj Gradske knjižnice Rijeka Niko Cvjetković, gradonačelnik Rijeke Marko Filipović, zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić, te Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek.

Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek

„Mislim da smo se u ovoj godini na dostojan način prisjetili našeg književnog velikana koji je istovremeno bio veliki europejac, ali i istinski hrvatski domoljub. Drago mi je da ova izložba podcrtava i dobru suradnju među institucijama kako na razini cijele Hrvatske, tako i na razini Rijeke. Vjerujem da će građani koji posjete art kvart Benčić posjetiti ovu izložbu i zahvaljujem svima koji su sudjelovali u ovom projektu“, rekla je ministrica.

Već prvi danas manifestacije, Riječni mogu uživati u čak dva programa u središnjoj knjižnici. U 17 sati održat će se večer pripovijedanja, zainteresirane će u Gradskoj knjižnici dočekati Srebrenka Peregrin i Dijana Zorić, dok će mališane u svijet pripovijetki uvesti Margareta Peršić u Dječjoj kući. U 18 sati, riječki pisac Zoran Žmirić predstavit će svoju knjigu „ Visoke trave“, dok će sutra u 18 sati polaznici njegove radionice „FARO“ predstaviti zbirku priča u Gradskoj knjižnici.

Istaknuta i ostale fotografije: Grad Rijeka

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh