Prošli se tjedan održao jubilarni 30. Sa(n)jam knjige u Istri koji je ove godine privukao 60 tisuća posjetitelja. Tijekom osam dana bogatog programa sajam je ugostio nešto više od 120 autora iz cijelog svijeta u više od sto programa, a izloženo je oko 30 tisuća naslova s više od 300 nakladnika iz Hrvatske i inozemstva.
Na sajmu gužve nije nedostajalo, a svatko od posjetitelja je pronašao svoj kutak s knjigama, bilo da je riječ o znanstvenoj literaturi, beletristici ili kulinaricama, a posebno je bio živahan dio gdje su bile izložene knjige za djecu. Ono što organizatore izrazito veseli jest činjenica da su programski dijelovi sajma bili iznimno posjećeni te da se za neke od njih, kako su nam kazali, tražila stolica više.
Otvorenje sajma 29. studenog proteklo je u vrlo emotivnom tonu, među kojima se posebno istakao onaj direktorice Sajma Magdalene Vodopije koja je svoj govor iskoristila kako bi se zahvalila svima onima koji su proteklih godina radili na sajmu te pripomogli njegovoj postojanosti, jer, kako je rekla, prošli su i trenutke krize, no ipak su se uspjeli održati.
“Sajam su odredili, moram reći, hrvatski izdavači. Oni nas drže u najvećim krizama i u najvećim padovima oni su bili tu da nas podignu. Svaki je autor donio svoj svijet na ovaj sajam. Koliko smo samo svjetova proživjeli s njima i kako su mijenjali nas, sajam, a pomalo i ovaj grad. Možda zvuči pretenciozno, ali i naša je želja da nešto pomaknemo u ovom gradu. A trideset godina sajma ne bi bilo bez zahtjevne, nevjerojatno upućene, ponekad rigorozne te kritične publike. Ponosna sam na ovih trideset godina i sve one koji su u sudjelovali u njegovom stvaranju, a njih je više od tisuću. To je brojka koja je i mene zatekla. To su sve individualci, kreativci – neukrotivi, dosta komplicirani ljudi kao što sam i ja sama. Svake godine smo se okupljali tako različiti i ta čarolija sajma i ideje oko njega nas je okupila i zbog toga ovaj sajam posvećujem svim svojim ekipama”, kazala je Magdalena Vodopija u Domu hrvatskih branitelja na dan otvorenja sajma.
Središnja tema ovogodišnjeg sajma bio je Mikrokozmos s fokusom na Pulu i Istru kao mikrokozmose sajma čije je tridesetogodišnje postojanje obilježeno stalnim isprepletanjem lokalnih identiteta i šireg globalnog konteksta. Uz njega, ispraćeni su i brojni drugi programi, a ove godine su se organizatori posebno potrudili s obzirom na to da je ipak riječ o jubilarnom rođendanu i to čak tridesetom.
Helena Vodopija iz Odnosa s javnošću osvrnula se na ovogodišnje izdanje sajma, naglašavajući kako je bilo posebno zahtjevno, i emocionalno i fizički. “Ove godine smo imali čak 108 programa na više lokacija. Osim programa unutar Doma hrvatskih branitelja, organizirali smo i vanjske programe. Imali smo pet izložbi: Tanina Liberatorea, Milomira Kovačevića-Strašnog, Antonije Rusković-Radonjić i Livija Badurine te ‘Tanjini portreti’ fotografkinje Tanje Draškić Savić kao i performans Propulzor: Partitura za Brod Galeb u Istarskom narodnom kazalištu. Sve se odvijalo na različitim lokacijama, što je dodatno povećalo organizacijski izazov,” istaknula je.
Vodopija je izrazila zadovoljstvo zbog izvrsne posjećenosti svih programa. “Imamo sreću što nas pulska publika vjerno prati dugi niz godina. No, ove godine čak i posljednji program, nastup kantadura iz Istre, bio je izuzetno posjećen. Tražila se stolica više”, kazala je.
Istaknula je kako je broj sudionika, koji je premašio stotinu, dodatno pridonio organizacijskoj složenosti, uz dolazak gostiju, izdavača, nakladnika i novinara. “Bilo je puno posla, ali ukupan dojam je iznimno pozitivan. Zahvalni smo publici, medijima koji su nas pratili, sudionicima i nakladnicima na njihovom doprinosu,” zaključila je Vodopija.
Organizatori su nam otkrili i koji su se naslovi najviše tražili na ovogodišnjem sajmu.
Lista najtraženijih naslova:
„Poslovice o iću i piću“ Franka Lukeža, priredila Petra Lukež (Hrvatska sveučilišna naklada),
„Pamtim kao da je bilo danas“ Bore Kontića i Seje Sexona (Buybook),
„Nada“ Ante Tomića (Hena com),
„Slavenska mitologija“, priredio Marko Šilobod (Harša),
„Umijeće postajanja čovjekom“ Roba Riemena (TIM pres)
„Bečki roman“ Dragana Velikića (Meandar Media)
Na ovogodišnjem sajmu posebna počast odana je Bošku Obradoviću, osnivaču Atomskog skloništa i idejnom začetniku Sajma. Njegov doprinos kulturnom životu Pule obilježen je otvaranjem Staze Boška Obradovića na Monte Zaru, dan nakon svečanog otvorenja sajma.
“Iako Boško Obradović nije s nama već gotovo tri desetljeća, njegovo umjetničko i društveno djelovanje ostavilo je neizbrisiv trag na ljude ovoga grada. Zapamćen je kao pjesnik, ‘zubar koji pjeva’ i ‘vizionar s Monte Zara’, te kao pokretač najznačajnijih kulturnih inicijativa u novijoj povijesti Pule,” istaknuli su organizatori Sajma.
Posebnu vezu Boško Obradović imao je s Monte Zarom, gdje je proveo cijeli svoj život u Puli, a to mjesto često se pojavljivalo i u njegovoj poeziji. “Glavna staza u parku Monte Zaro, koja povezuje Boškovićev uspon i Vergerijevu ulicu, sada nosi njegovo ime, jer je to bila staza kojom je Boško svakodnevno prolazio,” dodali su iz Sajma.
Istaknuta fotografija: Sa(n)jam knjige u Istri
#Sa(n)jam knjige u Istri