Rođen 25. siječnja 1813. godine u Rijeci (izvor: zbirka matičnih knjiga (K-4; 275) MK Ri 1813. DAR), Ivan Blaž Lupis (Giovanni Biagio Luppis) bio je slavni pronalazač torpeda i kapetan fregate.
Lupis potječe iz pomorske obitelji s Pelješca, a školovao se u Rijeci i Veneciji. Tijekom svoje karijere služio je kao časnik u austrougarskoj ratnoj mornarici. Nakon umirovljenja 1861. godine, vratio se u Rijeku, gdje je nastavio raditi na svojoj ideji o “spasiocu obale” (njem. Küstenretter) – besposadnom brodiću koji bi mogao napasti neprijateljski brod na većoj udaljenosti. Lupis je izradio model broda dugačkog oko 1 metar, pogonjenog vijkom na opružni mehanizam, a upravljanog konopcima koji su pomicali kormilo s obale. Brod je bio napunjen eksplozivom koji bi trebao detonirati udarcem o neprijateljski brod.
Lupis je svoj izum ponudio austrougarskoj mornarici, koja je odobrila njegovu ideju, no smatrala je da nije riješen problem pogona i upravljanja. Kako bi unaprijedio svoj izum, Lupis je stupio u kontakt s britanskim inženjerom Robertom Whiteheadom, koji je bio tehnički direktor Riječkoga tehničkoga zavoda i specijalizirao se za proizvodnju parnih strojeva za brodove austrougarske mornarice. Lupis i Whitehead su potpisali ugovor o suradnji, a nakon dvije godine rada, Whitehead je razvijao potpuno novo podmorsko oružje. Iako je temeljen na Lupisovoj zamisli, Whiteheadov torpedo bio je originalan – imao je oblik ribe, kretao se ispod površine mora, pogonjen motorom na stlačeni zrak koji je pokretao vijak, a sustav za upravljanje kontrolirao je dubinu plovidbe.
Prva torpeda nosila su ime Luppis-Whitehead, a austrougarska mornarica bila je prva koja je otkupila izum. Kasnije su ga usvojile i druge pomorske sile, a riječka tvornica postala je prva tvornica torpeda na svijetu.
Istaknuta fotografija: hrvatska enciklopedija