DIONYSOS lysios (osloboditelj), RABELAIS, BAUDELAIRE, LAUTREAMONT, STEVENSON, NIETZSCHE, FREUD, HAMVAS, THE DAMNED, TOMISLAV BRAJNOVIĆ / IGOR ANJOLI: ALTER EGO 2024
Ususret festivalu prirodnih vina u Lovranu, Alterego 2024, 25. i 26. listopada 2024.
GESLO: NA KONCU IPAK OSTAJU SAMO DVOJICA, BOG I VINO.
Jelo za tijelo, vino za dušu, dim za duh.
Nima oltarića bez križića. Narodna, domaća.
Što bi bogovi bez žrtvenog dima ? Carl Gustav Jung
„I stoga ja kažem: jedna čaša vina ateistički je salto mortale. /…/ JEDNA ČAŠA VINA: ATEISTIČKI SALTO MORTALE /… / Hibrid zaista daje dvadeset puta veći urod grožđa od plemenitog čokota. Ali kome? Gramzivcu i škrcu, onima kojima je važno da ga ima mnogomnogomnogo. / Mene nećeš prevariti, dobacio sam čokotu, odnosno onome koji ga je stvorio. Znam, i to pripada vinu, da smrdi i da bude paklensko. To si ti. Tvoj genij je vještica . A dragi kamen mokraćni kamenac. Kada se rascvjetavaš, na tvoj amonijački smrad skupljaju se muhe zunzare. Ti si ateističko grožđe. /… /“ – Bela Hamvas u Filozofiji vina duhovito polemizira s (neimenovanim ) mađarskim „lijevim“ filozofom Gyorgy Lukacsem odnosno fanatičnim ateistima koji su ga potiskivali i prešućivali za „sovjetske“, komunističke vladavine ( režima ); do smrti 1968., puno prije „pada Zida“.
Bog i vino, Brajnović i Anjoli, eto „Alter ego“ festivala! Uskoro, u Lovranu, 26. listopada 2024, dolaze najbolji vinari prirodno napravljenih vina , kao nekad , vina što su se nekad pila za svetim stolovima.
Obojica, Tomislav Brajnović i Igor Anjoli, pasionirano se bave i jednim i drugim, ništa manje nego Bogom i – vinom. Objasniti tu sublimnu filozofijsku, metafizičku naraciju dapače : Ibidem: Friedrich Nietzsche: Rođenje tragedije iz duha muzike / ili: R.T. ili helenstvo i pesimizam ), Bela Hamvas: Filozofija vina ! – objasniti tu „naraciju“, diskurs i intenciju Festivala, nije jednostavno. Bog & Vino!? „, pa … Otud i naziv projekta/manifestacije: ALTER EGO. Kako sjediniti, objediniti, ujediniti to META – fizičko (NE-) Sveto Dvojstvo, pitanje je sad! To be or not to be, there is the question (Shakespeare, Hamlet).
Brajnović puno o Bogu, ali ne manje i o vinu – ujedno! – dok Anjoli deklarativo voli dobro vino, ali i „filozofiranje o vinu“ ( vidi: Hamvas: F.V. ), pa sad vidi, kako to sjediniti ( Dvojstvo/ Trojstvo/ Četvorstvo )! Tako da se trebamo vratiti na biblijska, pretpotopna, starozavjetna i potom novozavjetna vremena
(Noa posadio prvu lozu, čokot, nakon potopa; a znao je i dobro potegnut; Sodoma i Gomora, Lot i njegove kćeri, Pjesma nad pjesmama, Salamon, Knjiga Mudrosti, Isus Krist i vino, krv Isusova, Euharistija, misno vino itd.), ne bismo li se barem malo približili tom misteriju!
Naime, Nietzsche je proklamirao estetsku filozofiju odnosno metafiziku, čudesan događaj sjedinjenja apolonijskog i dionizijskog, pakt starogrčkih bogova Apolona i Dioniza – u grčkoj tragediji, dok u osvit trećeg tisućljeća imamo posla s – ALTER EGOM! Sorry, to unosi blagi nemir, strah & drhtanje ( Kierkegaard ) u redove. Jer ALTER JE ALTER, NE? „Alternativa“ je DVOSTRANA, nije li? Ambivalentna, blago rečeno. „ Pozovi alternativce na pivce / može i vino, zar ne? /“. Kad je „mainstream“ bolji – bolja je i „alternativa“ tome, logično. Ili nije tako? Ha, pročelnice/-ici? Što jača vinčina na domjenku/-cima – to je mudrija i demokratičnija Strategija & taktika Grada Koji Teče, poput starog vina! Sinergija i Empatija u obaveznom duetu prelijevaju se u slapovima preko stolova sa cik-cak-crveno-bijelim rustikalno – nadstranačkim pučko-krčmarskim stolnjacima na kvadratiće ( ne „kockice“, moliću fino! ).
Naime 2: Prije pojave Freuda, prije patentiranja tehno- medicinskog PSYCHO ( vidi: Hitch ) termina SHIZOFRENIA engleski je pisac Stevenson napisao štoriju „ Dr. Jekyll and Mr. Hyde“. Koju su štovali kasniji mudraci, pisci, naročito jedan C.G. Jung i jedan J. L. BorgesI A potom i slavni bend „The Damned“ – Dr. Jekyll & Mr. Hyde.
Intuitivno, osjetilno, „iracionalno“ spoznajući da problem „Jekyll / Hyde“ nije stvar psihijatrijske tehničke terminologije već nešto „stvarno“, pisac Stevenson je ubacio moment „napitka“ ( opijata nekog ili pak „kemijskog“, farmaceutskog psihoaktivnog otrova ) da bi kao „uzrokovao“ rascjep ( shiza ) navodne jedinke, inividue, „nedjeljivca“ na Dr. Jekylla ( fini, moralni trezvenjak ) / Mr. Hydea, sklonog razvratu i svakovrsnim opačinama.
Zločest, opijatima sklon Mr. Hyde činio je sve usuprot politički i ćudoredno korektnog, ispravnog, podobnog Doktora Jekylla ( iako su inače bili jedna te ista „individua“ ). Tom opakom ( ziher „hibridnom“, „ateističkom“, da parafraziramo Belu Hamvasa! ) čarobnom farmaceutskom napitku bili su – očevidno! – više nego skloni i odani – „obojica“, u jednom te istom tijelu! Hydea je dopala uloga neke vrste neprihvatljivog, nepriznatog, sjenovitog ALTER EGA Dr-a Jekylla a Dr. Jekyll bi, da nije bilo Hyde-a, bio nepodnošljivo „normalan“, moralan, „čist“ i, sve u svemu – dosadan, tako da se iole zanimljiv roman, film, song o Njemu (Dr. Jekyllu. ) solo uopće ne bi dalo napraviti. I eto „shize“, rascjepa, raskola i – transpsihijatrijsko – filozofijskog problema. Kulturne industrije bi bankrotirale, kapitulirale, otišle u stečaj, nestale s lica Majke Zemlje. Koja nas, još uvijek, nekako, hrani i poji i „dimi“ nas na vatrici vulkana, požara i ratova. Čemu, na tragu Hamvasa i njegovih opojnih, zanosnih, eshatologijskih ( a i „skatologijskih“ ) razmišljanja i rasprava versus hibridocidnih ateista na tronu u njegovoj „modernoj“ Mađarskoj ( u epohi prije famoznog rušenja berlinskog zida ) u „Filozofiji vina“, posvećujem dužnu pozornost, ususret skorog festivala znakovita naziva „Alterego“ ( koncepcija: Tomislav Brajnović / Igor Anjoli ). Uzdajući se da će i drevni grčki bogovi ( Ibidem: Nietzsche, Rođenje tragedije ) doći na svoje, i u trans-marketinško-ugostiteljsko – artističkoj dimenziji tog enologijski impostiranog događaja, uz bok jednog Isusa Krista, i u svjetlu velikog filozofa – vinopije Bele Hamvasa. I, naravno, s blagoslovom Gospe, Boga Oca i Duha Svetoga. Last but not least. E, sad i ja mogu na miru natočiti dec-dva „T’GA-e za jug“ ( THE ICONIC MACEDONIAN WINE, Tikveš – since 1885 ), bilo kako bilo! Cheers!
„/… /Čudno je kako se između ova dva vina nisam u stanju odlučiti. Tek što mi izbor padne na sentđerđheđsko, popijem čašu badačonjskog i ono mi postaje bliže; u nj se pak zaklinjem samo dotle dok se iznova ne vratim sentđerđheđskom. Uostalom, što me sprečava da budem i Kinez i Grk? /… /“
(Bela Hamvas, FV, Katalog vina ( skica ), str. 49)
Istaknuta fotografija: Aleš Suk
#Alterego #Branko Cerovac #Festival vina