U studenom je u Rijeku došla jedna svjetska nagrada iz New Yorka, u prosincu pak iz Pariza. Obje nagrade došle su na adresu Ivana Grohovca 2, a znate li što se na toj adresi krije? Dobro, pitanje i nije tako teško, jer na adresi Ivana Grohovca 2, koju često pohode brojne Riječanke i Riječani svih uzrasta, ali i brojni gosti ovoga grada, krije se Muzej starih računala i informatike „Peek&Poke“!
Dakle, nakon što je u studenom žiri Međunarodne akademije digitalnih umjetnosti iz New Yorka „Peek&Pokeu“ dodijelio brončanu nagradu Anthem u kategoriji Obrazovanje, umjetnost i kultura, a sve zahvaljujući serijalu kratkih priča iz domene tehnološke fantastike pod nazivom „Alternativna stvarnost: računalna povijest oko 1890. godine“, sada je isti serijal nagrađen i u Parizu srebrnom Epica nagradom.
Epica nagradu dodjeljuje žiri sastavljen isključivo od novinara tiskanih medija i internetskih portala, a uključuje predstavnike 290 renomiranih publikacija kao što su Forbes, Entrepreneur, Vogue, Business News, People, Business Insider i jedina je to nagrada u industriji ovoga tipa, koju dodjeljuju isključivo novinari temeljeći svoju odluku na samo dva kriterija: originalnosti kreativne ideje, odnosno kvalitete njezine izvedbe. Epica Awards utemeljena je 1987. godine u Francuskoj, prvotno je bila fokusirana na Europu, Bliski istok i Afriku, od 2012. godine dodjeljuje se na globalnom planu.
Dakle, novinari eminentnih svjetskih medija prepoznali su projekt „Peek&Pokea“ kao originalan, kreativan i kvalitetno izveden, a srebrna nagrada dodijeljena im je u kategoriji Rekreacija i slobodno vrijeme.
Drugim riječima to bi značilo sljedeće, „Peek&Poke“ je na svjetskoj sceni prepoznat kao muzej koji svojim posjetiteljima može ponuditi jako puno na polju obrazovanja, umjetnosti, kulture, rekreacije i slobodnog vremena. Možda je razlog tome činjenica da „Peek&Poke“ nije institucionaliziran, a možda je samo stvar u ljudima koji ga vode. Njihova kreativna energija zamašnjak je svih onih projekata koji su minulih godina izašli s adrese Ivana Grohovca 2, a kreativnost jednostavno ne poznaje granice.
Inače, kreativni direktor projekta „Alternativna stvarnost: računalna povijest oko 1890. godine“ je Kirili Karanovich-Valua iz slovenskog studija Digital Da Vincis, a u „Peek&Pokeu“ za njegovo je provođenje bio zadužen Davor Pasarić.
Bravo, ljudi!
#Epica Awards #Pariz #Peek&Poke