U srijedu je u večernjim satima u trsatskom ogranku Gradske knjižnice Rijeka, predstavljen novi roman Gorana Tribusona „Truba Cheta Bakera“. Promocija je održana u sklopu studentskog projekta „Što je popularno u popularnom romanu?“, kojeg vode Mihaela Kajić, studentica, i Mario Kolar, profesor kroatistike. Projekt se provodi drugu i posljednju godinu, uz potporu Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci, a cilj programa je upoznavanje studenata i šire javnosti sa sudionicima suvremene kulturne scene i njihovim aktivnostima kako bi se propitao status popularnog romana u suvremenoj kulturi. Uz autora, govorili su i Zoran Maljković, urednik te Mario Kolar.
Urednik romana istaknuo je kako, nakon dugogodišnjeg iskustva rada na tisućama knjiga, već može prepoznati teme koje privlače čitatelje. Objasnio je da je upravo ovaj roman jedini u kojem je uspio „nagovoriti“ Gorana Tribusona, budući da je prepoznatljiv Tribusonov stil često obilježen ljubavnim pričama s nesretnim završetkom. Zaključio je kako najveću popularnost među publikom imaju knjige koje se bave propuštenim prilikama, odnosno pričama o nemogućnosti ostanka s voljenom osobom – priče u kojima jedan odlazi vlakom, dok drugi ostaje na peronu. Isto je, kaže, i s filmovima; često se vraća motiv dvoje ljudi koji jednostavno ne mogu biti zajedno. „Upravo je ovdje riječ o malom romanu, o dvoje koji ne mogu ostati zajedno,“ dodao je urednik. „Tribuson je, vrlo brzo osmislio koncept romana te me za 24 sata nazvao i rekao: ‘Sve sam smislio!’“
Goran Tribuson, autor, opisao je svoj pristup pisanju, i istaknuo kako su mu omiljene teme autsajderi. „Nikada nisam pisao ‘succes stories’, nego ‘failure stories’ – priče u kojima netko propadne,“ naglasio je Tribuson, dodajući kako smatra da uspjeh nije ni zanimljiv ni dramatičan te da rijetko ispunimo svoje namjere onako kako smo planirali. Tribuson je pojasnio kako se i u ovom romanu bavi autsajderima, kroz lik Fride koja je u lagodnom i stabilnom braku s uspješnim mužem, ali osjeća dosadu i emotivnu prazninu. Ona se slučajno zaljubljuje u starijeg muškarca, kroničnog alkoholičara, što pokreće radnju romana. „Priča je puna simbolike i zagonetnosti,“ zaključio je autor, ističući i poveznicu s poznatim glazbenikom Chetom Bakerom, jer i Fridin ljubavnik, poput Bakera, vodi destruktivan život obilježen opijatima i tragičnom sudbinom.
„Prisjetimo se,“ dodaje Tribuson, „Baker je tragično završio padom s trećeg kata amsterdamskog hotela, a u romanu također postoji određeni paralelizam s njegovom sudbinom.“ Autor je napomenuo kako je rukopis predao još oko prošlog Božića i da ima običaj brzo zaboraviti svoje knjige kako bi se mogao posvetiti novim idejama i pričama. Tribuson je, pri kraju promocije, prijateljski prišao publici i odgovarao na pitanja.
Istaknuta i ostale fotografije: Andreja Jurković
#Goran Tribuson #Mario Kolar #roman #SCRI #Zoran Maljković