Prošlog se vikenda u prostorima porečke Zajednice Talijana – Circolo održalo deveto izdanje Homo, fešte!, prvog istarskog LGBTIQ+ festivala. Festival se održao u organizaciji nevladine udruge Centra za građanske inicijative Poreč te uz potporu Zaklade SOLIDARNA i Grada Poreča. Ovogodišnja inačica, pod sloganom „Pa, šta?“ (uz prigodni popratni vizual špageta u duginim bojama omotanim oko vilice), još je jednom pokazala koliko je važno stvarati prostore koji promoviraju LGBTQIA+ prava i kulturu u lokalnim zajednicama, ali i omogućuju postojanje sigurnog prostora za druženje i upoznavanje u manjim mjestima.
Program je započeo otvaranjem „putujuće“ izložbe 24 baci (24 poljupca) njemačko-hrvatskog fotografa Matthiäsa Dürra. Izložba je nastala u produkciji pulske LGBTQIA+ udruge Proces, a prikazuje seriju portreta kvir parova u „intimnim trenucima poljupca, istražujući ne samo ljepotu i ranjivost ovih trenutaka, već i njihov duboki društveni i politički značaj, pozivajući pritom na promišljanje o univerzalnoj ljubavi, identitetu i slobodi“[1].
Potom je održana tribina pod naslovom „Pero ili mač: Sloboda govora u službi diskriminacije“, na kojoj su sudjelovali novinar Hrvoje Šimičević, odvjetnica Zrinka Bojanić i voditeljica projekta Seksizam naš svagdašnji, Nataša Vajagić, dok je moderatorica bila Iva Zelić, urednica portala Libela.org. Panelisti su raspravljali o tankoj granici između slobode izražavanja i govora mržnje te vlastitim primjerima i analizama ukazali na načine na koje se sloboda govora može zloupotrijebiti za marginalizaciju. Ova rasprava bila je podsjetnik na odgovornost koja dolazi s javnim govorom, osobito u kontekstu manjinskih prava.
Večer je završila interaktivnom predstavom „Spriječimo homofobiju i transfobiju“ u organizaciji udruge Kolektiv. Kroz specifičnu formu Forum teatra, interaktivne kazališne metode koja potječe iz Teatra potlačenih brazilskog redatelja Augusta Boala, amaterski glumci, članovi kvir zajednice, prikazali su tri scene temeljene na njihovim osobnim iskustvima. Takva forma omogućila je publici da se uključi u predstavu, mijenja tijek radnje i predlaže rješenja za društvene probleme koji se prikazuju na sceni. Posebno je dirljiv bio intermezzo predstave u kojem je Mateja Šekelja izvela autorsku pjesmu „Tako gej“.
Drugi je dan započeo predavanjem Lane Bobić, feminističke teologinje koja vodi udrugu U dobroj vjeri, i Lucije Marković, studentice politologije i aktivistkinje čiji se rad bazira na istraživanju religijskih trauma i iskustava kvir vjernika_ca. Predavanje je obuhvatilo niz pitanja vezanih uz odnos između religija i ljudskih prava, kao i paradoksalnu poziciju u kojoj se nalaze kvir vjernici.
Nakon predavanja, održana je tribina o antirodnim pokretima na kojoj su sudjelovali profesor sociologije Dario Čepo, Lana Bobić te kulturologinja i aktivistkinja Marinella Matejčić. Antirodni pokreti u Hrvatskoj (Hod za život, klečavci, udruga U ime obitelji…) konzistentno rastu i šire se već dugi niz godina. Sudionici su podsjetili kako je baš iz tog razloga važno o njima pričati, analizirati koje strategije manipulacije koriste kako bi širili moralnu paniku te koje su dugoročne posljedice njihovog djelovanja, posebno za ženska i LGBTQIA+ prava.
Nakon ozbiljnih i važnih diskusija, festival je zatvoren u ležernom tonu uz Kvirilište, „Igralište za sve koje znaju da je život zabavniji u duginim bojama!“[2]. Održan je kviz iz područja popularne kvir kulture te radionica kolaža na kojoj su sudionici kroz metodu iz područja art terapije imali prilike opustiti se i na kreativan način prikazati i istražiti svoj kvir identitet.
Događaji poput Homo, fešte! ostat će nužni sve dok u osvrtima na ovakva događanja *umorni uzdah* moramo i dalje spominjati prijetnje i pozive na nasilje. Facebook ratnici u komentarima ispod najava festivala nisu se libili iskazati svoju mržnju i netrpeljivost proizašlu iz svog dubokog nerazumijevanja. Komentari ispunjeni stereotipima i netrpeljivošću podsjećaju na nužnost ovakvih festivala, kako bi se educiralo širu javnost i razbijale predrasude. Istovremeno, podrška koju festival dobiva iz raznih dijelova Hrvatske i regije pokazuje kako Homo, fešta! nadilazi lokalne granice, postajući simbol otpora i nade za šarenije sutra.
Po deveti put, ovaj je festival Istrijane i Porečane podsjetio na snagu solidarnosti i zajedništva. Homo, fešta! nije samo slavlje raznolikosti, već i platforma za borbu protiv diskriminacije, a njezina najveća vrijednost leži u stvaranju prostora u kojem su svi dobrodošli i u kojem, bar dva dana u godini, svoje kvir identitete slavimo umjesto da ih skrivamo.
Istaknuta i ostale fotografije: Studio Partum
[1] https://udrugaproces.hr/24-baci/
[2] Iz programa Homo fešte
#Homo fešta! #LGBTIQ+ festival #LGBTQIA+ prava #Poreč #Zajednica Talijana Circolo Poreč