Knjižnica Muzeja grada Rijeke preseljena u Palaču šećera, Art Kvart Benčić dobio četvrtu knjižnicu

Art Kvart Benčić dobio je još jednu knjižnicu, u Palači šećera u četvrtak je neslužbeno-službeno otvorena i Knjižnica Muzeja grada Rijeke. Neslužbeno-službeno zato što će fundus knjižnice još neko vrijeme biti dostupan samo djelatnicima Muzeja, tek kada se završi proces registracije, vrijedna knjižna građa bit će dostupna široj javnosti. Knjižnica Muzeja grada Rijeke, kako je to naglasio Mladen Urem, vršitelj dužnosti ravnatelja MGR-a, preseljena je iz „Kockice“, u kojoj se nalazila trideset godina, u Palaču šećera, koja sada zadovoljava se uvjete imati reprezentativnu knjižnicu.

Ervin Dubrović, Mladen Urem i Marko Filipović. Snimio Aleš Suk

– U sklopu turističke valorizacije riječke industrijske baštine čitava „Palača šećera“ je kompletno obnovljena, a u sklopu toga je posebno obnovljena sadašnja knjižnica. Iskoristili smo tu prigodu jer naša ustanova, Muzej grada Rijeke, u svojim fondovima ima spremljenu zbirku Centra za historiju radničkog pokreta i NOR-a Istre, Hrvatskog primorja i Gorskog kotara, knjižni fond Muzeja narodne revolucije i knjižni fond Muzeja grada Rijeke. To su vrlo značajni fondovi, koji jako puno znače u širem kontekstu, jer u svojem fundusu imaju velik broj vojne literature, literature u kojoj se obrađuje Drugi svjetski rat na povijesti antifašizma, na otporu fašizmu u Drugom svjetskom ratu, na žrtvama rata i poraća i niz zanimljivih tema koje se danas više ne obrađuju. Integriravši ta tri fonda završili smo prvu fazu projekta, objedinili smo sve što imamo na jednom mjestu, nakon toga slijedi nam zapošljavanje knjižničara ili knjižničarke, registriranje nove knjižnice i krajem godine ta će knjižnica biti otvorena za javnost. Dakle, u nju će moći doći znanstveni istraživači, studenti sveučilišta, i to ne samo studenti povijesti umjetnosti, nego i studenti povijesti, politologije, vojne povijesti. Željeli smo pokazati koliko imamo relevantnu i važnu knjižnicu, ali i skrenuti pažnju javnosti da dođu ovdje raditi, istraživati i da će jako puno toga saznati. Trenutačno imamo 15 tisuća naslova, što časopisa, što zbornika radova, što časopisa. No, u posljednje vrijeme smo dobili dosta donacija pa taj broj knjiga raste do 20 tisuća, zaključio je Mladen Urem. 

„Knjižnicu je lakše otvoriti, nego održati budnom“ ustvrdio je Ervin Dubrović, nekadašnji ravnatelj Muzeja grada Rijeke, bio je jedan od brojnih uzvanika na otvaranju nove knjižnice, ali je i uvelike zaslužan za velik dio onoga što se u njezinom fondu danas nalazi.

– Ovo je jako važna knjižnica, a sada ih imamo četiri na jednom mjestu. Imamo Knjižnicu grada Rijeke u velebnoj zgradi, imamo knjižnicu u Dječjoj kući, imamo fundus u Muzeju moderne i suvremene umjetnosti i sada knjižnicu Muzeja grada Rijeke. Nadam se da će u budućnosti biti moguće napraviti jedan knjižnični sustav u ovom kompleksu. Mogli bismo sada pričati o 400 godina knjižničarstva u Rijeci, ali naša povijest ipak počinje s osnivanjem Muzeja narodne revolucije. Pitali su me koja je najvrjednija ili najstarija knjiga, nije nama nikad naglasak bio na prikupljanju, već nam je naglasak bio na tome da imamo čim potpuniju građu o povijesti Rijeke, naglasio je Ervin Dubrović.

Dvadeset tisuća naslova imat će nova knjižnica Muzeja grada Rijeke. Snimio Aleš Suk

Zadovoljstvo što je Art Kvart Benčić dobio još jednu knjižnicu apostrofirao je i gradonačelnik Marko Filipović, naglasivši pritom da će njezino skorašnje otvaranje javnosti biti najbolji dokaz da je ovaj prostor zaživio u svoj svojoj punini i da se s pravom može nadati da će uskoro ponijeti titulu dnevnog boravka Riječanki i Riječana, dok je inženjer Dario Almsberger, koji je prije 20 godina sa svojim timom stručnjaka radio na ispitivanju konstrukcije „Palače šećera“, donirao rijetku knjigu koja govori o povijesti gradnje „Certose di Pavia“, a u kojoj je i njegov rad o očuvanju ovog iznimnog povijesnog spomenika.

– Za knjigu je potrebna samo dobra volja i oči, zaključio je Dario Almsberger.

Naslovnu fotografiju Mladena Urema i fotogaleriju snimio Aleš Suk

#Art kvart Benčić #Ervin Dobrović #knjižnica #Mladen Urem #Muzej grada Rijeke