Jučer je u antikvarijatu Ex Libris predstavljen roman “Maršal na Poljudu” autora Dragana Markovine.
Kao doktor povijesnih znanosti, pisac i komentator društvenih zbivanja, Markovina je bez sumnje autor koji izvrsno – vrlo povijesno potkrijepljeno ali životno – može pisati o Titu koji se na bijeloj Vespi spušta u grad iz škvera. “Maršal na Poljudu” se naziva proznofikcijskim, a sudeći po ulomcima koje je autor sinoć pročitao, roman je doista spoj povijesne relevantnosti i književne tečnosti koja obuzima i u kojoj se uživa. Jučerašnji promotor Dražen Lalić istaknuo je i autorovu vještinu pisanja uvjerljivih dijaloga, jer osim kroz portrete, svoju je viziju priče iznio kroz interakcije važnih ljudi. No Markovina je Tita htio prvenstveno prikazati kao čovjeka. “Ovdje ne pričam o njemu samo kao političaru, htio sam da bude naprosto čovjek, da vidimo iz moje perspektive tko je Tito kao osobnost”, rekao je autor.
Lalić, koji je vrlo strastveno iznio svoje viđenje romana i osobna iskustva vezana za to povijesno razdoblje, naglasio je kako je ovdje riječ o važnoj i vrlo interesantnoj temi. “Tema nije samo odnos Tita i Splita, iako su najbolje stranice ispovijest Tita – možda je Markovina sve trebao pisati iz lica samoga Tita – ali tema je i raspad Jugoslavije i pripadajućeg režima. Tu se pojavljuju razna imena, i jako je dobro vidjeti iz mravlje perspektive kako se raspadao taj sustav i kako su oni tvrdoglavo ustrajali, unatoč svom iskustvu vladanja, na nekim vrijednostima. I možda su neke Titove ideje propale, ali zar nije da sve u povijesti propada?” rekao je Lalić, nadodavši kako će se i trenutačno političko stanje u Hrvatskoj kadtad promijeniti.
No ovo je primarno roman o Splitu i njegovim ljudima, naglasio je Markovina. “Split bez obzira što je drugi po veličini u Hrvatskoj daleko nadmašuje vlastitu veličinu po utjecaju koji ima u kulturi, društvu i politici u Hrvatskoj, više nego što ima broj stanovnika i infrastrukturu. To izvire iz fascinacije Splićana Splitom, ali i nevjerojatne kreativnosti koja dolje postoji. I to nažalost ili na sreću izvire iz političkog radikalizma kojeg je Split imao, i ima često ovaj ili onaj predznak. Činjenica jest da je Split u ondašnjoj zemlji bio percipiran kao crveni Split, a da je u današnjoj Hrvatskoj percipiran kao crni, iako je i tada bio itekako i crni, pogotovo, kao što je i danas umnogome crveni. Split i jest glavni junak ovog romana”, ispričao je Markovina. Njegov roman tako potiče na raspravu i dijalog, istovremeno otvarajući vrata u neka druga vremena portretirana kroz priču o jednom čovjeku, gradu i njegovim ljudima.
Istaknuta i ostale fotografije: Sanja Prodan
#Dragan Markovina #Dražen Lalić #Ex libris #Maršal na Poljudu #Split #Tito