Rođen na današnji dan 1870. godine u Fužinama, Andrija Rački bio je istaknuti povjesničar, kulturni djelatnik i teolog koji je većinu svog života proveo na Trsatu.
Rački je zapamćen po svom doprinosu proučavanju prošlosti Hrvatske, posebno u kontekstu Rijeke, Sušaka i okolnih područja. Studirao je teologiju u Senju i Innsbrucku, gdje je 1898. godine doktorirao, a od 1895. do 1902. godine predavao je kanonsko pravo i povijest Crkve na Visokoj bogoslovnoj školi u Senju. Aktivno je sudjelovao u kulturnom životu, surađujući s Katoličkim listom gdje je objavio niz značajnih radova. Posebno je bio posvećen proučavanju staroslavenskog jezika, glagoljice, povijesti senjskih samostana te razvoju Senjske biskupije. Njegova istraživanja i studije temelje se na izvornoj graći iz arhiva samostana, gradskih arhiva Rijeke i Sušaka, a obuhvaćaju razdoblje od srednjeg vijeka do XIX. stoljeća.
Godine 1902. Rački je postao župnik franjevačkog samostana na Trsatu, gdje je 1906. godine bio jedan od osnivača Gradske glazbe. Iako je bio duboko ukorijenjen u crkvenom životu, Rački je bio i politički angažiran. Godine 1918. postao je član Narodnoga vijeća Države SHS za Rijeku i Sušak, što je bio važan trenutak u njegovoj političkoj karijeri, osobito u turbulentnim vremenima nakon Prvog svjetskog rata.
U međuratnom razdoblju, Rački je zbog svojih liberalnih stavova bio u sukobu s crkvenom hijerarhijom, no njegov intelektualni rad nije bio prekinut. Postao je jedan od utemeljitelja Staleškog društva katoličkih svećenika u Hrvatskoj nakon Drugog svjetskog rata. Ostavio je značajnu baštinu u povijesti Rijeke i okolnih mjesta, s djelima poput Iz prošlosti sušačke gimnazije (1928.), Povijest grada Sušaka (1929.), Iz prošlih dana općine Liča i Fužine (1946.), Prilozi k povijesti grada Sušaka (1947.), i Zabilježbe iz povijesti gospoštije Grobnik (1948.).
Andrija Rački umro je 14. listopada 1957. godine na Trsatu.
#Andrija Rački #ArtKvart #Na današnji dan