Prije skoro 60 godina, u siječnju 1965., postavljen je kamen temeljac stambenog naselja Vojak, u to doba najmodernije stambene četvrti Rijeke. Naselje s ukupno tisuću stanova u osam stambenih tornjeva i šest stambenih nizova dovršeno je 1967. godine, a odlikovalo se brojnim novitetima
Na predavanju „Moderno lice Vojaka“ koje će se održati u petak 13. prosinca u 17 sati u prostoru Mjesnog odbora Vojak (Mihanovićeva 1b) o tome će govoriti doktorica znanosti Lidija Butković Mićin, jedna od rijetkih koja se bavi graditeljskim nasljeđem socijalističkog razdoblja. Glavni projektant naselja bio je ugledni riječki arhitekt Klement Miculinić, koji je radni vijek proveo u dvostrukoj ulozi projektanta i menadžera, na rukovodećim pozicijama u projektnim uredima i gradskim službama.
U središtu njegova interesa bila je društvena stanogradnja pa je i najveći doprinos dao u osmišljavanju i projektiranju novih naselja, od Turnića, dijelova Zapadnog Zameta i Malonji do Donje i Gornje Vežice i u to doba avangardnog Vojaka. Godine 1963. proveo je nekoliko mjeseci na studijskom putovanju u skandinavskim zemljama gdje je istraživao stambenu izgradnju kao stipendist Ujedinjenih naroda. Oduševljenje prostornim standardom stana, komunalnom opremljenošću i stupnjem urbane uređenosti tamošnjih naselja ostavilo je traga i u njegovu pristupu Vojaku. U to vrijeme Miculinić je bio šef projektnog ureda GP Jadran kojem je povjerena izgradnja svih sadržaja u naselju – osnovne škole, vrtića, dječjih i sportskih igrališta, opskrbnog centra, toplane, garažnih bokseva, kao i cestovnih komunikacija te uređenje okoliša. Izgradnju je pratila i velika marketinška kampanja u kojoj se kao glavni adut nove stambene četvrti isticala pogodnost lokacije sa širokim pogledom na cijeli Kvarnerski zaljev te visoki komfor stanovanja u suvremeno organiziranim stanovima.
Ugodan život obećavao je i u riječkim okvirima po prvi put izveden sustav centralnog grijanja doveden distribucijskom mrežom iz kvartovske toplane do svakog stambenog objekta. Neboderi i visoke višestambene zgrade na Vojaku reklamirali su se kao prve riječke zgrade bez dimnjaka. Parlafoni i sustav automatskog otvaranja ulaznih vrata također su prvi put uvedeni na Vojaku, a po prvi put je u Rijeci izveden i novi tip nebodera (uz ulicu Nike Katunara) s tlocrtnim oblikom vrtivjetra koji se odlikuje izuzetno dobrim prostupotresnim svojstvima, što je bilo osobito bitno nakon razornog potresa u Skopju 1963. godine.
Na znanstvenom istraživanju Lidije Butković Mićin temelji se i izložba posvećena Klementu Miculiniću priređena u Društvu arhitekata Rijeka povodom 100. obljetnice rođenja arhitekta. Prema njegovom projektu na Vojaku je izvedeno i više stambenih zgrada u Mihanovićevoj, Radićevoj te Ulici Mirka Piškulića. Jedna od njih je i zgrada u kojoj se nalazi sjedište Mjesnog odbora Vojak.
Istaknuta fotografija: Petar Fabijan, magazin Zeleno i plavo
#Klement Miculinić #Lidija Butković Mićin #Moderno lice Vojaka #predavanje #Vojak