Na današnji dan 1850. Salamon Hering, vlasnik prvog fotografskog studija u Rijeci – Studio Fotografico Fiumano, dobio je dozvolu da otvori prodavaonicu staklene robe u kući udovice Court na Korzu
Salamon Hering, poznat i kao Häring, bio je fotograf u XIX. stoljeću. Krajem 1839. stigao je u Rijeku gdje je započeo svoju karijeru trgovca i fotografa. Dozvolu za otvaranje trgovine sitnicama dobio je 1846. godine, a zatim je 1850. prešao na trgovinu staklenim proizvodima, a 1854. drvenim igračkama. Sklopio je partnerstvo s bratom Nathanom te su zajedno vodili trgovačku tvrtku pod imenom „Braća Hering” 1866., kada su počeli proizvodnju laštila. Već 1858. najavio je otvaranje prvog fotografskog atelijera u Rijeci, oglašavajući u dnevniku Eco di Fiume da će „izrađivati portrete po pariškoj metodi”. Vjeruje se da je te godine Salamon Hering donio u Rijeku prvi fotografski aparat i na taj načini prokrčio put u dotada nepoznati svijet fotografije. Pratio je razvoj fotografije i 1865. otvorio je „novi fotografski salon, izgrađen prema najvišim standardima struke”. Među njegovim najstarijim sačuvanim radovima je obojena ambrotipija nazvana „Crkveni dostojanstvenik” (oko 1860. godine).
Izrađivao je portrete u stilu Disdérija (Gospođa Mohovich, Luigi Volani, Luigi de Peretti), kao i skupne portrete (Nadvirivanje, Učenici riječke gimnazije Ivan Zmajić), te među prvima prikazivao scene iz Rijeke (Korzo, oko 1865.).
Njegove fotografije čuvaju se u Povijesnom i Pomorskom muzeju u Rijeci, a na poleđini su često bile oznake „Studio fotografico Fiumano di S. Hering” nakon kolovoza 1864., zajedno s reprodukcijama medalje koju je Nathan, također fotograf, dobio za svoje svjetlosne radove na zagrebačkoj gospodarskoj izložbi 1864.
Tu medalju na poleđini fotografija nosila je i Sofija, vjerojatno članica obitelji, koja je tijekom 1880-ih vodila fotografski atelijer u Zagrebu. Sačuvani su portreti koje je napravila Sofija u Disdérijevom formatu (Magnat Matijević Bošnjak, oko 1880. godine; Stjepan Miletić, oko 1889. godine).
U Gazzetta di Fiume od 20. prosinca 1860. nailazimo na podatak da je Opatiju posjetila carica Maria Anna od Savoye, žena Ferdinanda I. Tom je prilikom odsjela u Scarpinoj vili Angiolini. Navedeno je kako je upravo Salamon Hering fotografski ovjekovječio njezin posjet.
Informativan je i članak o Heringovom atelieru u Gazzetta di Fiume, od 13. srpnja 1861. na str. 448. iz kojeg se može dosta saznati o njegovim aktivnostima. Između ostaloga nije se samo bavio fotografijom, već je i prodavao fotoaparate.
Kao fotograf zabilježen je i Salamonov brat Natan. U albumu „Uspomenica na prvu Dalmatinsko-Hrvatsko-Slavonsku izložbu plodinah tvorinah i umjetninah u Zagrebu 1864.“ nalazimo kako je u četvrtom od 32 razreda izložbe, u 28. podrazredu (bakroresci i kamenopisna djela, svjetlopisi i drvorezi) izlagač pod rednim brojem 3429 Hering Nathan iz Rijeke. Naveden je i na stranici 116. kao jedan od nagrađenih izlagača koji je primio srebrnu kolajnu. Popis odlikovanih izašao je također u Narodnim novinama, br. 236 od 15. listopada 1864.
Od tada fotografski atelier Hering na pozadini svojih fotografija s ponosom donosi znak odlikovanja.
Istaknuta fotografija: „Crkveni dostojanstvenik” (oko 1860. godine).
#fotografski studio #obljetnica #Rijeka #Salamon Hering #Studio Fotografico Fiumano