Sjećanje na podhumske žrtve i dalje živi, u Sobolima održana komemoracija u čast žrtvama fašističkog iživljavanja

U organizaciji Općina Jelenje i Čavle na spomen području Soboli održana je tradicionalna komemorativna svečanost u čast žrtvama fašističkog iživljavanja nad nedužnim žiteljima Podhuma. Te nedjelje, 12. srpnja 1942. godine, pripadnici talijanske vojske pojačani fašističkim i karabinjerskim jedinicama po zapovijedi riječkog perfekta Temistocle Teste i pod direktnim zapovjedništvom majora Marija Ramponija i Luigija Menalda, upali su u Podhum i streljali muške žitelje starije od 16 godina. Na spomen području Soboli nalazi se 91 ploča s imenima žrtava premda je prema nekim izvorima streljano 95 žitelja Podhuma, barata se i brojkom od čak 128 streljanih.  Žene, djeca i muškarci koji su preživjeli streljanje, njih devetstotinjak, odvedeni su u talijanske logore Gonars i Udine, a Podhum je prvo do temelja opljačkan, pa onda zatim i spaljen. Fašistički okupator svoj je čin pravdao odmazdom za ubojstvo učiteljskog bračnog para, Francesce i Giovannija Renzija.

Robert Marčelja i Ivana Cvitan Polić predvodili su delegacije Općina Jelenje i Čavle

Osamdesetidvije godine kasnije zločin u Podhumu nije zaboravljen, uspomena na nedužne žrtve i nezapamćenu patnju na Grobnišćini se njeguje s posebnom pažnjom, na spomen području Soboli tako su se i ove godine okupili brojni potomci i rođaci tragično im nastradalih sumještana, ali i predstavnici civilnih i crkvenih vlasti, udruga antifašističkih boraca i antifašista iz čitave Primorsko-goranske županije, hrvatskih dragovoljaca domovinskog rata, Armade i u znak sjećanja položili vijence i zapalili svijeće podno velebnog obeliska postavljenog 1970. godine, koji je djelo kipara Šime Vulasa.

U ime predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića učinio je to njegov specijalni izaslanik, saborski zastupnik Ivica Lukanović, u ime predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i ministra branitelja Tome Medveda vijenac je položio državni tajnik ministarstva Darko Nekić, dožupan Petar Mamula u ime PGŽ-e, delegacije Općina Čavle i Jelenje predvođene načelnicima Ivanom Cvitan Polić i Robertom Marčeljom i brojni drugi.

Ivana Cvitan Polić, načelnica Općine Čavle, podsjetila je na činjenicu da dok živi sjećanje na i jednu žrtvu, živjet će i svijest da je rat najveći neprijatelj čovječanstva, naglasivši da je Podhum dokaz da ljubav može pobijediti mržnju i da se iz Sobola uvijek šalje poruka mira i slobode. Robert Marčelja, načelnik Općine Jelenje, ustvrdio je da je Podhum simbol muke, patnje, ali i zajedništva, te da kao kršćani moramo oprostiti onima koji su nanijeli bol, ali to ne smijemo nikad zaboraviti.

Antifašizam je ideološka platforma za obračun s bilo kakvom vrstom nasilja – Ivica Lukanović

– Sjećanje na samo jednu žrtvu predstavlja ožiljak, a o tome koliko je velik ožiljak sjećanja na 91 žrtvu ne treba niti naglašavati. U svijetu vlada jedna globalna čudnost, najviše me muči što ni iz čega nismo izvukli pouke. Nismo izvukli pouke iz svjetskih ratova, iz brojnih sukoba, iz devedesetih, vidimo danas ludosti po Africi, o Palestini neću niti govoriti, Ukrajini. Ljudski rod ne uči iz pogrešaka i to je naš najveći poraz. Naša najveća zadaća je da ožiljke oproste, ali da ih ne zaborave, odnosno učiti djecu da znaju što je to antifašizam. A antifašizam je ideološka platforma za obračun s bilo kakvom vrstom nasilja. Volio bih kada bi u idućih 80 godina djeca naše djece na ovom mjestu govorila o tome što je antifašizam i zbog čega je važan, naglasio je Ivica Lukanović, specijalni izaslanik predsjednika RH Zorana Milanovića.

O važnosti antifašizma govorila je i Neda Macan u ime svih udruga antifašističkih boraca i antifašista Primorsko-goranske županije, dožupan Petar Mamula poručio je da antifašizam ne smije otići u mirovinu i da samo obrazovanjem, odgojem i kritičkim razmišljanjem možemo spriječiti laž i relativizaciju, odnosno graditi bolje društvo, a prigodni govor održao je i Darko Nekić.

– Čovjek umire dva puta, prvi put onda kada umre, drugi put kada nestane iz sjećanja. Svi koji su se okupili danas u Sobolima dokaz su da podhumske žrtve nisu zaboravljene i da će trajno ostati u sjećanju. Povijesna istraživanja važan su dio procesa sjećanja, mora se spoznati istina o svakom zločinu, a imao sam prigodu obići brojna stratišta na ovim našim prostorima. Na ovom se mjestu prisjećamo i žrtava ovog zločina i svih nevinih žrtava, odajemo im čast i poštovanje, naglasio je državni tajnik u Ministarstvu branitelja.

Komemorativni skup uveličao je zbor Castrum i KUD Zvir, a svetu misu zadušnicu služio je don Domagoj Duvnjak, župnik župe Svetog Bartola iz Cernika.

Svetu misu zadušnicu služio je don Domagoj Duvnjak

Fotografije snimio Kristian Sirotich

#komemoracija #Podhumske žrtve #Šime Vulas #Soboli #zločin

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh