„Čovjek koji nije mogao šutjeti“, prvi hrvatski film koji je osvojio Zlatnu palmu na festivalu u Cannesu, i dalje niže velike uspjehe. Protekli vikend (ponegdje i cijeli tjedan) ljudi diljem svijeta gledali su ga kao jednog od deset finalista respektabilnog filmskog festivala „Manhattan Short“.
Kratkometražni hrvatski film prikazao se u više od 500 kinodvorana na šest kontinenata, a specifičnost festivala “Manhattan Short” leži u tome da pobjednika izabire publika.
Čovjek koji nije mogao šutjeti
Nebojša Slijepčević vratio je iz zaborava Tomu Buzova, heroja čiji je jedini krimen neuklapanje u jasni nacionalistički okvir. Hrvatima je bio pripadnik JNA koji je život proveo u Beogradu, Srbima izdajnik koji se suprotstavio paravojnim formacijama, a Bošnjaci su ga zaboravili jer nije bio musliman. No, na pukotinama gdje politika izda čovječnost, rađa se umjetničko djelo koje će živjeti duže od ratova, država i podobnika.
Kaštelanin Tomo Buzov bio je umirovljeni oficir Jugoslavenske narodne armije. Godine 1993. usprotivio se otmici u Štrpcima, ratnom zločinu počinjenom 27. veljače te godine, kada su pripadnici srpskih paravojnih postrojbi pod zapovjedništvom Milana Lukića oteli grupu putnika iz vlaka 671 na relaciji Beograd – Bar, a zatim ih likvidirali. Tomo Buzov je jednog Bošnjaka, koji je imao 17 godina, povukao za ruku, posjeo ga na svoje mjesto u kupeu, ustao i izašao umjesto njega. Prema svjedocima, Buzova su ubili vatrenim oružjem odmah nakon stanice u Štrpcima. Oni koji su šutjeli u vlaku su ostali pošteđeni te su kasnije prepričali što se zaista dogodilo. Film traje 13 minuta, točno onoliko koliko je trajao zločin. Radnja filma se odvija u skučenom kupeu vlaka, gdje nelagoda i neizvjesnost rastu s dolaskom vojnika koji ispituju putnike o njihovoj nacionalnosti. Zanimljiva režija prati sporednog lika koji ohrabruje mladića nasuprot sebi kako mu se neće dogoditi ništa iako nema nikakve dokumente. No, kada četnici otvore vrata kupea, on šuti. Dragan Mićanović ustaje i kamera se napokon fokusira na istinskog heroja. Ne prikazuje se njegov izlazak iz kupea, već lice Gorana Bogdana koje tiho promatra što se događa. Kada vlak krene, kadar prikazuje prazno mjesto Tome te uznemireno lice Silvia Mumelaša, mladića kojeg je Toma spasio.
Film je imao riječku premijeru u Art-kinu u subotu, 5. listopada, uz gostovanje Nebojše Slijepčevića. Iako film nije osvojio zlatnu medalju na festivalu, njegov najveći uspjeh leži u tome što je spasio važno ime iz dubina zaborava. Danas u kaštelanskoj marini postoji ponton koji nosi ime Tome Buzova, a isto je i sa zgradom u Beogradu u kojoj je živio i na kojoj se nalazi njegova spomen-ploča. Postojala je priča da će u Beogradu jedna ulica nositi njegovo ime, ali njegov sin tvrdi da je prekasno i da bi to danas bilo najobičnije skupljanje političkih bodova, čega se gnuša. S mladićem iz vlaka Darko (sin Tome Buzova) je s vremenom izgubio kontakt, ali zna da ima troje djece i da je njegovom ocu doživotno zahvalan.
Pobjednik 27. festivala „Manhattan short“ je irski film „Room taken“ redatelja TJ O’Grady-Peyton. „Jane Austen’s Period Drama“ dobitnik je srebrne medalje, dok je film „Alarms“ osvojio brončanu medalju. Od 9. do 16. listopada, svi će se filmovi moći pogledati online.
#Čovjek koji nije mogao šutjeti #Manhattan Short #Nebojša Slijepčević