Danas, 18. svibnja, bogatim programom za sve generacije proslavljen je 25. rođendan Parka prirode Učka. Proslava se održala u i oko Centra za posjetitelje Poklon, čime je obilježena i treća godišnjica njegovog otvaranja
Cjelodnevni slavljenički program započeo je u 11:00 sati predstavom za djecu „Pčelica Maja” u produkciji Teatra Naranča. Zatim je održana vođena šetnja za djecu i odrasle edukativnom stazom Staza vila Učkarica pod vodstvom Ane Cerovac.
„Danas smo povodom 25. rođendana Parka prirode Učka iskoristili priliku da predstavimo posjetiteljima našu novu edukativnu stazu Staza vila Učkarica. Krenuli smo u smjeru Ćićarije, prošli smo tri kilometra. Trenutno se nalazimo na najdaljoj točki. Staza je u obliku omče, tako da počinje i vraća se u Centar za posjetitelje i putem imamo mnoge edukativne interaktivne tabele na kojima posjetitelji, a osobito djeca, mogu doznati malo više o prirodnoj baštini Učke, ali i o nekakvim kulturnim vrijednostima koje se prenose ovdje s koljena na koljeno. Mogu se upoznati neke životinjske vrste koje imamo na Učki i Ćićariji, mogu se upoznati razna staništa, a isto se tako mogu doznati i legende o nadnaravnim bićima o kojima su ljudi ovdje pričali”, rekla nam je Ana Cerovac, edukatorica u Parku prirode Učka.
Ekipa portala ArtKvart, fotograf Aleš Suk, dvoje djece predškolskog uzrasta, jedan crni pas niskog rasta u zavidnim godinama i ja, Stazom vila Učkarica kretali smo se uglavnom na samom kraju kolone brojnih zainteresiranih posjetitelja, mahom roditelja s djecom. Zastajkujući i promatrajući ilustracije na edukativnim tabelama postavljenim na svakih nekoliko desetaka metara, sigurni i paženi pod budnim okom čuvara Parka prirode Učka koji se, da bi osigurao da nitko ne odluta sa staze, također kretao na kraju kolone, nismo uspjeli čuti puno Aninog stručnog vodstva. Ipak, uz jednu atraktivnu baru punu punoglavaca, čuli smo priču o tularu.
„Rekli bismo da je to vodenkonjic, ali nije. Ovo nam je tular i on ima poprilično zanimljiv životni put. Svi kukci koji su vezani uz vodu na svoj životni put krenu kao mala jajašca u vodi. To je prvi stadij. Zatim tulari počinju raditi nešto zanimljivo. Tulari su graditelji. Arhitekti. Tulari, dok žive na dnu nekakvog potoka, na sebe privlače pužiće, kamenčiće, drvo… i onda se oni okite sa svime time i puze tako po dnu. To im je kućica. Kada porastu, razviju krila i izlete van. Vidimo ih kako lete iznad potočića i iznad rijeka. Kad vam se učini da nekakva grančica ide po dnu jezera, to je tular. Na taj se način skriva od grabežljivaca kojima bi mogao poslužiti kao hrana”, govorila je Ana.
Na upit o fantastičnim bićima o kojima se može učiti krećući se Stazom vila Učkarica Ana je rekla:
„Imamo puno priča o vilama Učkaricama. Možda je jedna od najpoznatijih da su gradile Arenu u Puli. Imamo i Malika. Malik je isto magično biće vezano uz šumske prostore Kvarnera i Istre. Malik je dječačić s crvenom kapicom koji se povaljuje u šumama i čuva zlato.”
U središnjem mjestu Centra za posjetitelje Poklon organizirano je stručno vodstvo multimedijalnim interpretacijskim postavom. Multimedijalni interpretacijski postav karakterizira to da su, na moderan i interaktivan način, prezentirane prirodne, kulturne i povijesne vrijednosti prostora Parka prirode Učka i okolnog područja, uz naglasak na potrebe njegove zaštite i očuvanja. Sadržaj je podijeljen u tematske cjeline: U planini, Dom, Fascinacija, Inspiracija i S vrha Učke. Cjeline na zabavan i edukativan način prikazuju prirodno i kulturno-povijesno bogatstvo Učke i Ćićarije, što ih čini zanimljivim svim generacijama.
Na stručno vodstvo, zbog brzine kretanja grupe Stazom vila Učkarica koju su činila brojna, razigrana djeca predškolskog uzrasta, nismo stigli, no u Centru za posjetitelje Poklon naišli smo na Doris Kramarić, stručnu savjetnicu za marketing i odnose s javnošću koja je sa mnom razgovarala dok je Aleš fotografirao postav.
„Danas slavimo 25 godina od kad je ovo područje proglašeno zaštićenim. U Parku prirode Učka stavljamo velik naglasak upravo na te mlađe generacije tako da je i ovaj program u svom najvećem djelu posvećen upravo njima. Cilj nam je približiti im prvenstveno ovo područje, naučiti ih da dolaze u prirodu i u konačnici da je čuvaju, jer to su generacije kojima mi ostavljamo ovo što ovdje štitimo i nadamo se da će neki od njih nastaviti ovaj naš rad. Uz to smo imali i program za odrasle koji je počeo u 12:00 sati sa stručnim vođenjima kroz naš muzejski postav, a sve se nastavilo s predavanjem stručnog voditelja ovdje u ustanovi, Marka Klobučara, koji je zapravo pričao o tome što mi ovdje radimo, zašto smo ovdje, tko radi u javnoj ustanovi i što smo sve napravili u ovih 25 godina kao i o izazovima s kojima se susrećemo, ali i o nekim planovima za budućnost. Na taj smo način pokušali javnosti približiti rad ustanove s obzirom na to da se često susrećemo možda i s nerazumijevanjem i pitanjima tko, što i zašto se ovdje radi. Sve to skupa završavamo s koncertom Elvisa Stanića i French Touch Tria. To je jedan novi projekt našega susjeda iz Male Učke koji će uz jednu fuziju jazza, valcera, tanga i različitih utjecaja na njegovo stvaranje zagrijati okupljene na terasi planinskog bara. Jedan šumski ambijent u kojeg se takva glazba prilično uklapa. Kada smo razmišljali o tome, razmišljali smo o koncertu u kojem će moći uživati svi oni koji vole dobru glazbu, ne nužno samo ljubitelji jazza, nego i svi ostali”, rekla je Doris Kramarić.
Uz njene su rečenice do nas već počeli dopirati zvuci harmonike, gitare, kontrabasa i bubnjeva te smo se uputili do planinske terase i uz French Touch Trio; Elvisa Stanića na harmonici, Spartaca Črnjarića na gitari, Darka Mihelića Boću na kontrabasu i Andya Cecha na bubnjevima poželjeli Parku prirode Učka sretan rođendan.
Istaknuta i ostale fotografije: Aleš Suk
#Centar za posjetitelje Poklon #Park prirode Učka #rođendan #Staza vila Učkarica #Učka