Benito Mussolini je (još uvijek) počasni građanin Gorice

Gradsko vijeće Gorice odbacilo je prijedlog dijela oporbe koji je tražio oduzimanje titule počasnog građanina koja je 1924. dodijeljena Benitu Mussoliniju.

Gorica će s Novom Goricom 1. siječnja iduće godine preuzeti titulu Europske prijestolnice kulture te je zastupnica lokalne ljevičarske liste Noi-Mi-Noaltris-GO Eleonora Sartori podnijela zahtjev za oduzimanje te titule. Prijedlog je s 19 glasova protiv (u odnosu na 11 za) odbila većina desnog centra, na čelu s gradonačelnikom Rodolfom Zibernom iz stranke Forza Italia, osnivača preminuloga bivšeg talijanskog premijera Silvija Berlusconija. Na takvu odluku gradskog vijeća Gorice reagiralo je Društvo TIGR Primorske iz Slovenije (Društvo za negovanje rodoljubnih tradicij organizacije TIGR Primorske) te reakciju prenosimo u cijelosti:

Izjava za javnost i medije

Mussolini je (još uvijek) počasni građanin Gorice

Goričko općinsko vijeće nedavno je s 19 glasova za i 11 protiv odbilo prijedlog oporbenih vijećnika da se Benitu Mussoliniju oduzme titula počasnog građanina Gorice. Tu titulu dobio je prije 100 godina 1924. u drugoj godini svoje fašističke diktature.

Udruga TIGR Primorske žali zbog odluke goričkog općinskog vijeća i napominje da se općina Gorica ne može odvojiti od tragova fašističkog vremena i njegovog nasilja koje je Slovencima, i ne samo Slovencima, nanijelo toliko nedaća. Stoga se valja prisjetiti barem onoga što je Mussolini rekao u svom govoru 1938. u Gorici. Te je godine posjetio i Kobarid, gdje su pripadnici antifašističke organizacije TIGR pripremali atentat na njega, ali on nije izvršen. Za Slovence u Gorici rekao je da je potrebno iskorijeniti “tu prokletu rasu” (questa stirpe maledetta). Time je rekao sve o svojoj politici prema Slovencima, a činio ju je i smišljeno i postupno sve nasilnije provodio.

Bespredmetno je nabrajati sve i bezbrojne zločine fašističkog režima nad Slovencima i Slavenima uopće. Spomenimo samo neke od njih: još prije naleta službenog fašizma u Trstu je 1920. izgorio Narodni dom, te I. i II. Slovenci slovenskog jezika u školama, okrutno ubijanje cijele obitelji Bizjak-Brigitte s djecom na granici Predmeje, pa previše talijanskih koncentracijskih logora, spaljivanja sela, a nabrajati bi se moglo i dalje. A iskorjenjivanje se nastavilo i tijekom Drugog svjetskog rata sve do jadnog kraja fašizma i samog Mussolinija.

Gorica je grad i partner Općine Nova Gorica u projektu Europske prijestolnice kulture EPK GO 2025! te je ponovno natovario težak i prilično nečastan povijesni ruksak, a vladajuća gorička općinska vlast očito još ne može shvatiti s kojim vrijednostima suživota treba ići u budućnost.

Svatko neka si prvo sam namjesti ogledalo.

Društvo TIGR Primorske

Na odluku talijanske Gorice reagirao je i Marko Rusjan, državni tajnik u slovenskom Ministarstvu kulture koji je podsjetio da je 1924. godine, kada je počasni naslov dodijeljen Mussoliniju, grad „službeno imao samo jednu oznaku” i da se isto odnosi i „na jezik i identitet desetaka tisuća Primorki i Primoraca koji su nakon Rapalskog ugovora zapeli s talijanske strane granice” i postali „žrtvama brutalne politike represije i talijanizacije i bili među prvim stanovnicima Europe koji su iz prve ruke naučili što znači fašizam”. Godinu dana nakon što dobio počasnu titulu, počasni građanin Mussolini proglasio je fašističku diktaturu i odveo Italiju na put u Drugi svjetski rat, a s njom i cijelu Europu.

#Benito Mussolini #Gorica #Italija #Nova Gorica #SLovenija

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh