Ovog petka, 22. studenog u organizaciji HDLU-a Rijeka otvorena je nadasve zanimljiva izložba dviju riječkih umjetnica Maje S. Franković i Tihane Karlović. Obje se uglavnom izražavaju u mediju grafike, a u ovom slučaju predstavile su se formatom knjige što je dosta rijetka pojava u hrvatskoj grafici.
Upravo je Maja S. Franković jedna od predvodnica ovakvog načina grafičkog, umjetničkog izražavanja kod nas. Maja S. Franković i Tihana Karlović svoje školovanje na riječkom Sveučilištu nadopunile su u inozemstvu, Maja S. Franković (diplomirala 1984.) specijalističkim boravcima u Londonu, New Yorku, Parizu te magistarskim studijem grafike u Ljubljani, a Tihana Karlović 2014. s poslijediplomskim studijem interdisciplinarne grafike u Wroclawu u Poljskoj. Obje su članice HDLU-a Rijeka.
O potrebi organizacije ovakvih izložbi, te poštovanja riječkih ljubitelja umjetnosti prema riječkim umjetnicama i umjetnicima, pripadnicima međunarodno poznate riječke škole grafike kojoj pripadaju i ove dvije umjetnice, govori i veliki broj posjetitelja na otvorenju. Izložbu je otvorio predsjednik riječkog HDLU-a Damir Šegota, a tom prigodom je Vesna Rodin pročitala popratni pozdravni tekst povjesničarke umjetnosti Jolande Todorović, autorice tekstova u katalozima koja nažalost nije mogla prisustvovati otvorenju.
Popratni tekst vam prenosimo u cijelosti.
Nemamo često dobiti uvid u ovaj neobični format grafičke produkcije. Knjige umjetnika granična su multimedijalna forma koja u sebi sadrži i grafiku i skulpturu. Riječ je o mediju koji može biti izlagan u muzeju i galerijskom prostoru, a istovremeno biti pohranjen i u bibliotekama. Mediju koji spaja riječ i likovnost. Mediju kojeg se promatra kao vizualni sadržaj, ali je i taktilno dostupan… I koji u svakoj od ovih dimenzija otvara beskonačne mogućnosti izražavanja umjetničke osobnosti. Pred nama su dvije: Maja Franković i Tihana Karlović. Svaka od autorica na jedinstven način pristupa ovom segmentu svog rada, no ono što im je zajedničko jest nevjerojatna inventivnost i sklonost eksperimentiranju u procesima koje njihovo stvaralaštvo zahtjeva. Prelaziti granice konvencionalnosti, nadilaziti očekivane rezultate onaj je pristup kojim se otvara put ka slobodi i ka istinskim stvaralačkim spoznajama. Radovi na izložbi rezultat su inovativnih pristupa obiju autorica. U slučaju Maje S. Franković dominantna je, snagom poteza oslobođena imaginacija, dok je kod Tihane Karlović prevladao liričan izražaj nesvakidašnjeg senzibiliteta.
Maja Franković preko tri desetljeća posvećena je izradi knjiga umjetnika. Izrađene u malim naknadama, a često i unikatno, knjige objekti preklapaju se i otvaraju u neočekivane volumene i trodimenzionalne forme. Ponekad su u suautorstvu s književnicima, kao što je to slučaj sa stihovima Luke Paljetka, u uzajamnosti dviju umjetničkih osobnosti prepoznaju zajednički senzibiliteti kroz skrovite, ali znakovite tragove koje oboje za sobom ostavljaju. Često polazište svojih motiva Maja nalazi u prirodi, u neposrednom okruženju iz kojeg crpi motivaciju i nadahnuće. No, od sasvim prepoznatljivih motiva, sadržaj se razvija u potpuno apstraktne forme otvorene za asocijacije i osobne interpretacije promatrača. Autoričin elan i nadahnutost pri stvaranju, prisutni su i prepoznatljivi u dominantnoj snazi i odlučnosti poteza. Njezini radovi nastaju u dahu, hrabrošću i odlučnošću koju imaju samo najiskusniji i najposvećeniji zaljubljenici ove umjetničke discipline. Tihana Karlović u drugom je spektru osjetilnih senzacija koje također polazište nalaze u prirodi. Ona svoj vizualni riječnik rasprostire u širinama doživljenih slika, gdje je prikazan motiv tek naslućivanje pojavnog i fizičkog polazišta. Kao da je sve viđeno – sažeto u osobni doživljaj, čiju liričnost i poetiku autorica potom prenosi na papir. Njezin koloristički spektar rijetko izlazi izvan granica monokromije, no u raskošnom je bogatstvu tonaliteta i duboko uslojenih planova. Svaka je od ovih priča ispričana čistom svjetlošću i senzibilitetom najprofinjenijeg filigrana. Naknadnom doradom, izrezivanjem i oblikovanjem papira, njegovim preslagivanjem i povezivanjem, razvija se trodimenzionalni volumen u prostoru. Maštovitost i inventivnost kojom Tihana raspolaže u svom radu rezultirala je posve neočekivanim formama knjiga objekata. Njihove su priče neverbalne, ipak cjelovite i duhovno razlistane. Čitamo ih bez riječi, osjetilno i intuitivno. U svoj njihovoj raskoši. Iskrene čestitke!
Jolanda Todorović
Istaknuta i ostale fotografije: Klara Stilinović
#Galerija Juraj Klović #Izložba #Knjige umjetnika #Maja S. Franković #Tihana Karlović