„Postoje četiri elementa: vatra, voda, zrak i zemlja. Postoji i još jedan, peti element, kažu da su u njemu objedinjena sva ova četiri. I životnom snagom ga zovu. Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca čine četiri elementa, Opera, Balet, Talijanska drama i Hrvatska drama. Ali ima HNK Ivana pl. Zajca i svoj peti element, ima i HNK svoju životnu snagu. Peti ansambl ga zovu.“ Tako smo na Artkvartu pisali prije nešto više od godinu dana, nakon što je Peti ansambl, u sklopu Inkluzivne pretplate, na sceni HNK-a Ivana pl. Zajca izveo predstavu “Četiri, pet, šest godišnjih doba”.
U utorak, 30. lipnja, s početkom u 21 sat, Peti ansambl premijerno će izvesti predstavu “TO=TO” u paviljonu Tržnice Brajda, u sklopu Riječkih ljetnih noći. I već sama ta činjenica zaslužuje biti posebno istaknuta. Ne samo zato što je riječ o novoj predstavi jednog od najvažnijih inkluzivnih umjetničkih projekata u Hrvatskoj, nego i zato što se ove godine dogodilo ono što se prošle godine moralo dogoditi. Peti ansambl našao je svoje mjesto na Riječkim ljetnim noćima.
Prošle godine, kada su se obnovljene Riječke ljetne noći vratile pod motom “kazalište svima”, na Artkvartu smo otvoreno napisali da je u takvom programu moralo biti mjesta za Peti ansambl. Ne iz kurtoazije niti zbog toga da bi se jedna lijepa inkluzivna priča usputno pridodala bogatom festivalskom programu. Riječki Peti ansambl okuplja izvođače i autorice različitih profila, uključujući osobe s invaliditetom i osobe s intelektualnim teškoćama, i već godinama gradi izvedbenu praksu koja ne počiva na sažaljenju, prigodnoj društvenoj osjetljivosti ili dekorativnoj uključivosti. Njihova prisutnost na sceni nije molba za prihvaćanje. Ona je umjetnički čin, ona je kazalište. A kazalište mora trebati različitost i drugačijost.

Peti ansambl izrastao je iz duha programa “Kazalište narodu”, kojim su Oliver Frljić i Marin Blažević u riječkom HNK-u otvorili pitanje kome narodno kazalište pripada, a kroz rad Nataše Antulov i brojnih suradnika prerastao je u jedan od najvažnijih inkluzivnih projekata hrvatske izvedbene umjetnosti.
Predstava “TO=TO” nastala je u suradnji s kolektivom “CO2… par umjetnika”, koji čine Nikolina Pristaš i Goran Sergej Pristaš. Nadahnuta fragmentima poeme “To” danske pjesnikinje i spisateljice Inger Christensen, predstava govori o osam dana stvaranja, o pažnji, čekanju i zajedničkom nastajanju. Već i taj opis gotovo je programska rečenica Petog ansambla: stvaranje koje ne mjeri svoju vrijednost učinkom, produktivnošću i brzinom, nego pažnjom, odnosom, povjerenjem i nevidljivim pomacima. A možda nam baš toga danas najviše nedostaje.
Živimo u društvu koje sve češće mjeri brzinu, rezultat, broj, doseg, korist i učinkovitost. Peti ansambl podsjeća da postoje i drukčiji ritmovi. Da zajednica ne nastaje tako što svi moraju hodati istim korakom, nego tako što se naučimo stati, pričekati, pogledati i čuti one koje inače tako lako preskačemo. U tom smislu “TO=TO” nije samo predstava o stvaranju. Ona je i predstava o uvjetima pod kojima zajedničko stvaranje uopće postaje moguće.
Zato je važna i želja da se Peti ansambl institucionalizira unutar HNK-a Ivana pl. Zajca. Ako se taj proces doista ostvari, Rijeka bi mogla dobiti prvi takav ansambl unutar velike javne kulturne ustanove, što bi bio iskorak koji daleko nadilazi lokalne kulturne okvire. To više ne bi bila samo stvar entuzijazma, dobre volje, pojedinačnih projekata i povremenih prilika. To bi značilo da inkluzija postaje dio sustava. Dio kuće. Dio repertoara. Dio javne kulturne odgovornosti.
I zato takva namjera zaslužuje svaku, baš svaku pohvalu.
Naravno, inkluzija se ne mjeri samo pljeskom nakon premijere. Mjeri se kontinuitetom, radnim uvjetima, vidljivošću, pravom na umjetnički rizik, pravom na pogrešku i pravom da izvođači Petog ansambla ne budu stalno objašnjavani kroz svoju različitost. Mjeri se time hoće li ih se doživljavati kao punopravne sudionike umjetničkog života, a ne kao prigodnu potvrdu nečije društvene osjetljivosti. Upravo zato njihov ulazak u program Riječkih ljetnih noći nije samo festivalska vijest. To je važan znak.
Posebnu simboliku nosi i prostor izvedbe. Paviljon Tržnice Brajda ovom će prilikom prvi put u svojoj bogatoj povijesti postati prostor izvedbene umjetnosti. Tržnica je mjesto svakodnevice, susreta, rada, buke, razmjene i života. Dovesti Peti ansambl upravo u takav prostor znači podsjetiti da umjetnost ne mora biti zatvorena u svečane dvorane i da kazalište ne pripada samo onima koji u njega ionako redovito dolaze. Kazalište može izaći u grad. Može promijeniti prostor. Može promijeniti pogled. Može, barem na trenutak, promijeniti i nas. Peti ansambl to već godinama čini.
U predstavi, uz Peti ansambl i kolektiv “CO2… par umjetnika”, sudjeluje snažan autorski tim: scenograf Marko Tadić, kostimograf Silvio Vujičić, dramaturg Goran Ferčec te autori glazbe Alen i Nenad Sinkauz. “TO=TO” nastaje u koprodukciji s Udrugom Domino i Udrugom za sindrom Down Rijeka 21, te u suradnji sa studijem Gluma i mediji Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci.
Peti ansambl čine Monia Ambrić, Nataša Antulov, Nataša Bačić, Ernest Belošević, Andreja Brozović Adžić-Kapitanović, Ana Buneta, Milica Czerny Urban, Mila Čuljak, Adrijan Fumić, Matea Glavan, Vid Gržalja, Isabella Hujić, Leonardo Iličić, Leo Kovačević, Ema Krupić, Jelena Lopatić, Damir Orlić, Deni Pezelj, Lovro Pršić, Luka Rončević, Aleksandra Stojaković Olenjuk, Sretan Stošić, Jan Šokčević i Naomi Vrban.
Repriza predstave “TO=TO” je na rasporedu 2. srpnja u 21 sat. Ulaznice su dostupne na mrežnim stranicama Kazališta i na blagajni HNK-a Ivana pl. Zajca.
Istaknutu fotografiju snimila Milica Czerny Urban
#CO2... par umjetnika #Goran Sergej Pristaš #HNK Ivana pl. Zajca #Nikolina Pristaš #Peti ansambl #Riječke ljetne noći #TO=TO #Tržnica Brajda

