U ponedjeljak 25. ožujka, s početkom u 19 sati, samostalnom izložbom „Astronaut(i) bez svemirskog broda”, riječkoj se publici predstavlja Ivana Tkalčić, multimedijalna umjetnica mlađe generacije, a koja se svojim dosadašnjim radom, kao i aktivnim sudjelovanjem na brojnim europskim rezidencijalnim programima, ističe na mapi hrvatske suvremene umjetničke scene.
Riječ je o umjetničkim instalacijama kao vizualnim dokumentima višegodišnjeg projekta, kojime autorica istražuje motive i logiku „svemirskih utrka” svjetskih velesila, kao i potencijalne etičke, političke i ekološke implikacije koje potonje takmičenje ima na planet Zemlju i njegove resurse. Dio radova postava Galerije O.K., posuđen je iz zbirke Gradske galerije Striegl (Sisak).
Iz predgovora kustosice izložbe Katarine Podobnik:
Austronaut(i) bez svemirskog broda, transdisciplinarni je umjetnički rad u nastanju, čiji koncept počiva na autoričinom saznanju iz 2019. godine: nakon što posve neintencionalno pronalazi dokument o osnivanju Centra za svemirsku i inovativnu tehnologiju u rodnom joj Sisku, Ivana Tkalčić, u ulozi austronauta na Zemlji, započinje svoje višegodišnje umjetničko istraživanje.
Sastojeći se od serije izvedenih, fotografski dokumentiranih performansa, postav izložbe egzistira kao jedinstveni umjetnički ambijent, istovremeno preispitujući kompleksne odnose „svemirskih utrka” kao specifičnih alata ideološkog i tehnološkog nadmetanja svjetskih velesila, kao i njihove potencijalne etičke, političke i ekološke implikacije.
Prvu refleksiju na sisačku svemirsku agenciju, Tkalčić izvodi serijom performansa u šumskom krajobrazu, realiziranih od 2020. do 2021. godine u blizini nekadašnjih sisačkih industrijskih sila – tvornice Željezare Sisak i Rafinerije nafte Sisak. Koristeći sva ikonografska obilježja, astronautsko odijelo i zastavu, Tkalčić simulira prvi let.
Drugim performansom kao praktičnim istupom van domene spekulativnog, Tkalčić izvodi 2022. godine u Poljskoj, tijekom astronautske obuke u sklopu programa “Analog Astronaut Training”, inicijative Europske svemirske agencije. Bilježeći eksperimentalnu svakodnevicu obuke, Tkalčić provodi niz ujedno fizičkih i mentalnih vježbi, obrativši posebnu pozornost na samoodrživost vlastite energije. Onaj psihološki, osobni trening, umjetnica naziva – performansom unutar performansa.
Treći performans, na tragu promišljanja onog prethodnog, Ivana izvodi na zelenim površinama početne točke umjetničkog istraživanja, u Sisku. Vrativši se nakon obuke u rodni grad, u suradnji s Gradskom galerijom Striegl i Umjetničkom organizacijom Otvoreni likovni pogon, umjetnica provodi radionice s uključenom lokalnom zajednicom: primjenom znanja o upotrebi vlastite, „održive” energije tijekom stresnih situacija, „Trening za šetače Mjesecom” čine fizičke i mentalne vježbe za astronaute na Zemlji. Procesualnim umjetničkim eksperimentom kao načinom otkrivanja alternativnih načina opažanja, Tkalčić nastavlja istraživati ujedno misaono i praktično – svrsishodno naličje umjetničkog djelovanja. Pitanje „trebamo li umjetnost u svemiru”, Tkalčić transformira u propitkivanje što u tom kontekstu, umjetnost kao imaginativni, inkluzivni i kreativni alat, uopće može učiniti. Unatoč činjenici da svemirom putuje bez astronautskog broda, umjetnički diskurz, Tkalčić koristi kao reflektirajuće zrcalo nedodirljivog prostranstva, stvarajući zajednički prostor za jačanje nematerijalnog društvenog kapitala.
Ivana Tkalčić diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti (MA) u Zagrebu i magistrirala ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu (mag.oec.). Akad. god. 2015/2014 boravila na Akademiji likovnih umjetnosti u Münchenu. Sudjelovala je na brojnim projektima i umjetničkim rezidencijama u Austriji, Belgiji, Grčkoj, Norveškoj, Nizozemskoj, Italiji i Poljskoj. Polaznica WHW Akademije, generacija 2019/2020. Ima realizirane brojne samostalne i grupne izložbe. Finalistica i dobitnica više nagrada: 20. nagrade Radoslav Putar-Young Visual Artists Awards, Grand Prix nagrada na 35. Salonu mladih, Erste fragmenti 12, Rektorove nagrade za najbolje studente, Sveučilišta u Zagrebu, RCAA – Young European Art Award.
Izložbeni program Galerije O.K. u 2024. godini, sufinanciran je sredstvima Grada Rijeke, Primorsko-goranske županije te Ministarstva kulture i medija RH.
#Astronaut(i) bez svemirskog broda #Galerija O.K. #Gradska galerija Striegl #Ivana Tkalčić