Sinoć, 16. ožujka, u 19 sati u prepunoj Boćariji Brajda u parku Eugena Čulinovića održala se prezentacija novog broja časopisa za kulturu i umjetnost – Strip-Prefiksa udruge Hrvatski autorski strip. Četvrti broj Prefiksa predstavili su urednici Korina Hunjak i Saša Paprić, polovina četvorca koji čine još i Marko Dješka, glavni urednik, i Mihaela Erceg. U prezentaciji je sudjelovala i Lana Deković, čiji je egzistencijalistički strip Život je partija šaha, a ja ne znam igrati šah, objavljen u časopisu. Promociju je moderirao Damir Stojnić. Drugi dio promocije bio je posvećen novom strip-albumu Brodski dnevnik Korine Hunjak, također produkciji udruge Hrvatski autorski strip. Stripo-prerađivački kombinat, kako je udrugu Hrvatski autorski strip nazvao Paprić, osnovan je 2020., a ubrzo potom, na inicijativu Marka Dješke, odlučuju pokrenuti časopis, uz produkciju strip-albuma, s ciljem udomljavanja novog domaćeg stripa i redovnim gostovanjima autorica i autora iz susjedstva i inozemstva.
U uvodnoj riječi, Damir Stojnić je naveo da je udruga izdala 11 samostalnih albuma od 50 do 100 i više tabli, te da je upravo kroz djelovanje udruge shvatio da je hrvatska scena bremenita autorima i ostvarenjima. Spomenuo je i Facebook stranicu udruge, koja predstavlja strip-katalog ponude domaće autorske scene i na koju svi autori mogu dodati svoje stripove, pokazati čime se bave i razmijeniti iskustva.
Paprić, Hunjak i Deković potom su stojećke (što im nije umanjilo energiju ni u jednom trenutku), u tridesetak minuta detaljno predstavili četvrti Prefiks, listajući stranice časopisa (98 na dodir i oku vrlo privlačnih stranica) s osvrtima na pojedine strip-autore i radove.
U novom broju nalazi se devet novih stripova, a broj otvara subverzivna Moja domovina legende srpskog underground stripa Aleksandra Zografa, po epigramu Aleksandra Gucunskog. Slijede stripovi Ivane Geček, Denis-Penis (Ivanin treći strip u Prefiksu), prvi dio stripa bez naslova Kristijana Ristića i Kristijana Jerkovića, Nevidljivi utezi Korine Hunjak po predlošku Zorana Žmirića, dva stripa bez naslova i pozadinska stranica Miroslava Sekulića-Struje, Život je partija šaha, a ja ne znam igrati šah Lane Deković, te Svjetlo i tama Mihaele Erceg. Autor naslovnice i galerije ilustracija na kraju časopisa je britanski kipar Paolo Puck.
Osim stripova, novi broj Prefiksa donosi i Paprićev reportažni uvodnik, veliki intervju s Dušanom Gačićem, novi Stripotips (rubrika koja funkcionira kao škola stripa) – nastavak o pripremi stripa za tisak, te lektiru za kraj – izdanja udruge Hrvatski autorski strip.
Paprić se osvrnuo i na hrvatsku fanzinsku i časopisnu scenu koja je zaista impresivna i u procvatu – u gotovo deset različitih izdanja moguće je za otprilike 50 eura godišnje dobiti preko tisuću stranica novog domaćeg stripa. Osim u Prefiksu, hrvatski autori i autori iz susjedstva objavljuju i u časopisima i fanzinima Kvadrat, Endem, Komikaze, OHOHO, fanzin Strop, SF fanzin Crna rupa, fanzin Farto, Majdanska Garaža iz Solina i Gavran. Oko 50% stripova objavljenih u Prefiksu, prvi su objavljeni radovi. Za zainteresirane, tema stripova u Prefiksu je slobodna, no žanrovski preferiraju sf, fantasy, cyber–punk, noir, fikciju, spekulativnu fikciju, magični realizam, slice–of–life, aktivistički strip, humor, satiru, karikaturu i poetski strip.
Nakon promocije časopisa, Korina Hunjak je u petnaestak minuta predstavila svoj strip-album Brodski dnevnik koji se sastoji od 18 kratkih stripova nastalih od ’18 do ’22. godine. U zbirci Hunjak donosi jedinstvenu cjelinu rada u kojoj istražuje mogućnosti vlastitog stila, igra se s različitim načinima građenja narativa te eksperimentira u miješanim tradicionalnim i digitalnim crtačkim tehnikama. U predgovoru Brodskom dnevniku Irena Jukić Pranjić istakla je da je jedino što je zajedničko svim ovim stripovima da su kratki, osobni i da Hunjak u njima nastupa kao naratorica. Hunjak dodaje da stripove u zbirci prožima nit empatije i humaniziranja protagonista priče koju nastoji ispričati s naglaskom na razumijevanju druge osobe te shvaćanju njihovih želja, pobuda i strahova.
Stojnić je moderirao odmjereno, rijetkim intervencijama diskretno usmjeravajući prezentaciju. Hunjak i Paprić bili su zadovoljni promocijom i velikim odazivom publike koja je, ne našavši mjesto u maloj Boćariji, sjedila i na prohladnoj terasi.
Prisutni ljubitelji stripa novi broj Prefiksa i Brodski dnevnik imali su priliku kupiti po promotivnim cijenama pa je tako ova kombinacija koštala ukupno 20 eura. Nažalost, ni časopis ni strip-album nije moguće kupiti u Rijeci. Po riječima Korine Hunjak dostupni su u Gradskoj knjižnici, a moguće ih je naručiti emailom udruzi hrvatskiautorskistrip@gmail.com ili kupiti u web-shopovima specijaliziranih knjižara.
Fotografije: Klara Stilinović
#brodski dnevnik #hrvatski autorski strip #Korina Hunjak #Saša Paprić #strip-PREFIKS