Tjedan kulture življenja u organizaciji Pučkog otvorenog učilišta Poreč održava se od 11. do 18. lipnja. „Ekolo“ je festival koji šestu godinu zaredom tematizira kulturu grada Poreča uz kvalitetan i raznovrstan kulturno-umjetnički sadržaj i aktualne teme
Program Festivala je sljedeći:
Utorak, 11. lipnja – nedjelja, 16. lipnja od 17 do 23 sati
„Lovci sakupljači“ / Davor Rostuhar – prvi hrvatski VR-film na Trgu slobode.
Davor Rostuhar najuspješniji je hrvatski storyteller, a njegove filmove, knjige, predavanja i izložbe „Hrvatska iz zraka“, „Polarni san“ i „Ljubav oko svijeta“ vidjele su, čitale i čule stotine tisuće ljudi. Rostuhar je sada smislio nešto novo što pomiče granice storytellinga, edukacije i zabave. Kroz nikad dojmljivije i uvjerljivije svjedočanstvo jednog od posljednjih plemena lovaca sakupljača, Davor Rostuhar ovaj put priča veliku priču o nama, ljudima i našem odnosu s prirodom i društvom. Da bi u tome uspio na dosad neviđen način, koristio je najnoviju tehnologiju pripovijedanja: virtualnu stvarnost (VR) i u naprednoj 360°/3D tehnologiji snimio prvi hrvatski VR-film i dokumentarac: Lovci sakupljači. Kako bi tu priču mogao ispričati ljudima, u Zagrebu je izgradio VR-kino – prvo u Hrvatskoj i jedno od prvih u svijetu – a sada je izgradio i prvo putujuće VR-kino, s kojim donosi taj multimedijalni spektakl.
RADIONICA IZRADE MOBILA
Pučko otvoreno učilište Poreč organizira novu radionicu namijenjenu djeci od 7 do 13 godina. Na radionici će se koristiti materijali iz prirode kako bi se stvorili bajkoviti mobili i tako se prizvale ljetne radosti. Sudjelovanje na radionici je besplatno, a materijale za izradu osigurava Učilište. Broj polaznika je ograničen, a prijave se primaju isključivo putem obline prijavnice. Više informacija na web stranicama Učilišta, putem e-pošte: obrazovanje@poup.hr ili na broju telefona: 052 887 216.
Srijeda, 12. lipnja u 20 sati
„Proba 37“, Dramski studio Čin, čin, kazalište Poreč
režija: David Belas, Valter Roša
mentorica: Vesna Stilinović
uloge: Anna Bosykh, Damir Šehić, Dario Filipović, David Belas, Katja Zec, Lukrecija Skolan,
Suzana Rupenović, Tea Šimičić, Tom Ivankovich, Valter Roša
žanr: komedija
Predstava „Proba 37“ poigrava se s percepcijom doživljaja igre glumaca i gledatelja. Svi sudionici uronjeni su u metaigru iz koje se ne mogu izbaviti, barem ne toliko dugo dokle igra to ne dopusti. Ustaljeni kazališni žanrovi i predvidljivi načini pričanja priče ovdje su stavljeni pod oštro, radno svjetlo reflektora i gotovo su u potpunosti narušeni. Znakovitog naziva „Proba“, ova predstava nagovještava gledateljima da su aktivno prisutni cijelo vrijeme trajanja predstave i da promatraju glumce u igri, pitajući se: „Gledamo li glumce kako se pripremaju za predstavu ili ovo zaista jest predstava?“, „Što je uopće predstava?“ Sva se ova pitanja postavljaju u sasvim neopterećenoj atmosferi, uživajući u promatranju specifične probe neposredno pred premijeru predstave. Uvid u održavanje probe pruža i izniman prikaz posebne vrste rada koji dovodi u pitanje i percepciju zajednice o kompleksnosti i svrhovitosti umjetničkoga posla uopće.
Četvrtak, 13. lipnja u 21:30 sati
„JAZZISTRA ORCHESTRA I BARBARA MUNJAS SVIRAJU KUD IDIJOTE“
lapidarij Zavičajnog muzeja Poreštine
U jazz obradi i aranžmanima članova orkestra, JazzIstra Orchestra s vokalisticom Barbarom Munjas izvodi antologijska djela legendarnog punk benda KUD Idijoti.
Izvode: Barbara Munjas (vokal), Luka Vrbanec i Sonja Domitrović (alt saksofon), Zoran Vujić i Aldo Foško (tenor saksofoni), Jurica Prodan (bariton saksofon), Max Ravanello, Gianluca Antonini i Luka Žužić (tromboni), Alen Bernobić, Branko Sterpin i Robert Mikuljan (trube), Carlos Fagin (klavir), Vedran Ružić (kontrabas), Adriano Bernobić (bubnjevi) i Zoran Majstorović (električna gitara). Koncert je ujedno i najava koncertne sezone 29. Jazza u lapidariju, koja će se održati u srpnju i kolovozu 2024.
Ulaz je besplatan, a u slučaju lošeg vremena koncert će se održati u kazalištu Poreč.
Petak, 14. lipnja u 21 sat
„Mistero Buffo“, Istarsko narodno kazalište – Gradsko kazalište Pula
izvodi: Valter Roša
tekst: Dario Fo
savjetnik: Aleksandar Bančić
Predstava na čakavskom dijalektu uz uvodni razgovor s Aleksandrom Bančićem.
Prošlo je deset godina od prve izvedbe „Mistera Buffa“ prevedenog na istarsku čakavicu. Otad je predstava izvedena više od osamdeset puta, u matičnoj kući i na gostovanjima diljem Istre, Kvarnera, u Zagrebu i Italiji, čak i pred samim autorom, Dariom Foom. Predstava je već u prvoj sezoni igranja bila nominirana za nagradu publike portala Teatar.hr, a 2020. dobila je nagradu publike „Eufemia“ na festivalu „Rovinj, Art & More“. Valter Roša je na „14. Gumbekovim danima“ 2021. dobio nagradu “za nadahnutu izvedbu i spoj tradicije giullara i suvremenog kabaretskog izraza”. „Mistero Buffo“, zbirka satiričnih monologa, djelo je talijanskog nobelovca Darija Foa, nastala 1969. godine, no i danas je vrlo aktualna. Temelji se na Foovom istraživanju srednjovjekovne narodne predaje i tradicije lakrdijaša. Svoje teme uglavnom pronalazi u alternativnom čitanju biblijskih tema. Lakrdijaši nisu vrijeđali vjeru, Boga i svece, već su razotkrivali i ismijavali sve one koji su iskorištavali religiju za vlastite ciljeve.
Nedjelja, 16. lipnja – utorak, 18. lipnja od 16 do 19 sati
„I bit ću ovdje da vam pomognem“
izvedba / Mia Štark, Mala galerija
Izvedbeni rad „I bit ću ovdje da vam pomognem“ suočava jednog gledatelja/gledateljicu i jednog prototipa. Fiktivnog, visoko sofisticiranog prvog tjelesno-jezičnog modela umjetne inteligencije. Bezimeni prototip nositelj je programa “How To Be More Human”. Program omogućuje sudioniku potpuno buđenje jednog od osjetila. U našem svijetu, koji pokreće tehnologija, čovječanstvo prolazi kroz stalnu krizu. Ljudi se iz dana u dan sve više udaljavaju od vlastite prirode – zato je naš “How To Be More Human” program osmišljen kako bi vam pomogao da se vratimo u kontakt sa samima sobom, sa svojom pravom prirodom. Zahvaljujući našem posebnom programu po mjeri, u samo deset do petnaest minuta moći ćete se ponovno povezati sa svojim osjetilima na način da ćete se osjećati živima kao nikada prije. Vidjet ćete, čuti, mirisati, dodirivati ili okusiti svijet oko sebe, i to će konačno duboko promijeniti način na koji se odnosite prema sebi i onima oko vas. Za potpuno iskustvo, izvedbeni prototip dolazi u kombinaciji s imersivnom instalacijom „Waldeinsamkeit“ koja je iznimno iskustvo. No, već samo jedna sesija s prototipom bit će za
početak dostatno iskustvo. Za sudjelovanje u izvedbi potrebno je popuniti prijavni obrazac na web stranici Učilišta.
Ponedjeljak, 17. lipnja u 21 sat
„2001: Odiseja u svemiru“ (1968.)
režija: Stanley Kubrick
uloge: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Leonard Rossiter, Margaret Tyzack,
Robert Beatty, Sean Sullivan, Douglas Rain, Daniel Richter
žanr: znanstvena fantastika
Nagrađena Oscarom za najbolje vizualne specijalne efekte, uz nominacije za scenografiju, režiju i scenarij, te ovjenčana nagradom BAFTA u kategorijama najbolje scenografije, fotografije i zvuka, impresivna fantastična pustolovna art-drama Stanleyja Kubricka iznimno je uspjela ekranizacija kratke priče „Stražar“ glasovitog majstora znanstveno-fantastične proze Arthura C. Clarkea. Prihvativši se adaptacije djela jednog od utemeljitelja literarnog SF-a, Kubrick je stvorio prijelomno ostvarenje u povijesti sedme umjetnosti, promišljeno, meditativno i metafizično djelo koje i pola stoljeća nakon nastanka imponira slojevitošću, cerebralnošću, vizualnom cizeliranošću, bogatom likovnošću i filozofskom dimenzijom.
LIKOVNA DJELATNOST:
Četvrtak, 13. lipnja u 20 sati
OTVORENJE 64.ANNALA: „Živjele životinje! …a što bi životinje rekle o nama?“, Istarska sabornica, Poreč.
trajanje izložbe: 13. lipnja – 31. kolovoza 2024.
kustosice: Jerica Ziherl i Suzana Marjanić
Zoo-izložba dokumentira suvremenu umjetničku praksu o životinjama, našim najbližim Drugima, kako životinje (ne-ljude) određuju primatolozi, koje se nalaze u trajnoj vrtešci između simbolizacije i eksploatacije, kako njihov životni put u našoj antropocentričnoj kulturi označava zooetičar Nikola Visković. Dakle, pored (1.) tematskoga i simboličkoga iščitavanja životinja, nadalje, (2.) ekokritičke prosudbe – a riječ je o interdisciplinarnom suodnosu umjetnosti i životne sredine, naglasak je jednako tako postavljen i na (3.) praksu koja proizlazi iz etičke perspektive prava, tj. oslobođenja životinja, odnosno da je specizam temelj za bilo koju vrstu diskriminacije ili kako to navodi politički filozof John Sanbonmatsu u uvodniku zbornika radova Critical Theory and Animal Liberation, o tome da ako specizam nije oblik fašizma, onda je zasigurno njegova paradigmatska i primarna forma. Naime, u navedenom zborniku radova John Sanbonmatsu nastoji postaviti čvrst okvir odnosa između naše, ljudske, previše ljudske, opresije prema drugim životinjama (ili kao što bi rekao Shaun Monson prema Drugim Zemljanima) i lijevoga političkoga mišljenja koje je ipak ostalo ravnodušno prema pitanju specizma. Pritom Nikola Visković, profesor prava i zooetičar, začetnik kulturne animalistike u domaćim okvirima, u Sumornim godinama ističe detekciju da neprestance opsesivnim bavljenjem dnevnom politikom i političkim elitama: „Mi zapravo gubimo distancu od njih (životinja), taj svijet (politička elita) nas mentalno zarobljava i prijeti nam da postajemo neka vrsta sekundarnih kretena.“
(1) Marina Abramović, Đanino Božić, Ines Matijević Cakić, Gundi Dietz, Rui Miguel Leitao
Ferreira, Ivana Ožetski, Ivan Tripar
(2) Hrvoje Cokarić, Tajči Čekada, Kruno Jošt, Šikuti Machine, Dan Oki, Davor Sanvincenti,
Anna Spanlang, Bojan Šumonja, Saša Živković
(3) Nikolina Butorac, Edgar Honetschläger, Ivana Filip, Igor Grubić, Bianca Kennedy, Zorana Unković
Ulaz besplatan.
Radno vrijeme galerije: 10 – 12 sati i 18 – 21 sat. Nedjeljom i praznikom zatvoreno.
U Maloj galeriji otvorena je samostalne izložba slika Jasenke Korlević – „Unutarnje putovanje“
Izložba je otvorena do 15. lipnja 2024.godine.
Radno vrijeme galerije: ponedjeljak – subota: 10 – 12 sati i 19 – 21 sat, nedjelja: 17 – 21 sat, praznikom zatvoreno. Ulaz slobodan.
Jasminka Korlević izložbu je osvojila kao nagradu za najbolje ocijenjene radove po odabiru
žirija na „16. Profuturi“ 2023. godine. Korlević o svojim radovima piše: „Preko konkretnog, realnog, vanjskog motiva dolazim u kontakt sa sobom, izražavam svoj unutarnji svijet, svijet emocija, jer profesionalno se i bavim unutarnjim, duševnim svijetom pojedinca. Emocije i njihovo razumijevanje suočavanje sa sobom, posebno vlastitim ranjivostima preduvjet su povezivanja samih sa sobom, a onda i sa drugima na jedan dublji, potpuniji, autentičan način. Motivi koje često koristim u svojim likovnim radovima su priroda, masline, kamenolomi, solane, more, volovi, bikovi, koze, ptice… koje onda ovisno o mome emocionalnom stanju i likovno istražujem, izražavam, interpretiram.“
Više informacija na sljedećoj poveznici.
Istaknuti vizual: POUP
#Ekolo 6 #kultura živjenja #Poreč #POUP #pučko otvoreno učilište Poreč