Pažnju Riječana i Riječanki ovaj je tjedan privukao mobilni šumarak koji se selio s jedne točke na drugu centrom grada. Vrlo se brzo pokrenula (uglavnom virtualna) diskusija oko toga tko ga je postavio, i još važnije, s kojom namjerom.
Riječ je zapravo o instalaciji Urbanog separea, kolektiva koji već godinama oživljava riječke kvartove i ukazuje na probleme i propuste u postupanju s javnim prostorima i zelenilom u Rijeci. Drugim riječima, govorimo o grupi pojedinaca koja nema tu moć da u centru grada posadi stablo, ali može pokazati gdje bi ono moglo i trebalo biti.
Tanja Blašković iz Urbanog separea poručuje: “Urbani separe pridružio se obilježavanju Europskog tjedna mobilnosti instalacijom koja na direktan i opipljiv način kritizira nedostatak zelenila u Rijeci. Od 16. do 21. rujna Šumarak je putovao točkama gradskog centra koje predstavljaju važna i svakodnevna mjesta Riječankama i Riječanima. Radi se o parku na kotačima koji je aktivirao parkirališta, gatove i trgove od Dolca do Sušaka, a čije će se autohtono zelenilo po završetku posaditi diljem Rijeke. Centar grada tako se mogao doživjeti iz nove, zelenije perspektive koju nudi ova mobilna umjetnička instalacija. Posjetitelje je dočekivao zvučni i mirisni ambijent pod krošnjama, ali i brojne besplatne aktivnosti koje fokus postavljaju na rastuću potrebu za suživotom grada i prirode. Šumarak je tijekom Tjedna mobilnosti oživjeti Jadranski trg, Adamićev i Gat Karoline Riječke, parking Delta te danas – trg ispred škole Centar.
Europski tjedan mobilnosti je manifestacija posvećena održivom urbanom životu koja se uz potporu Europske komisije odvija već dvadeset i drugu godinu za redom. Radi se o događanju kojeg je u Rijeci obilježilo pretvaranje Ciottine u privremenu pješačku zonu. Središnja tema ovogodišnjeg tjedna mobilnosti je zajednički javni prostor, i upravo zato će Šumarak putovati točkama gradskog centra koje predstavljaju važna i svakodnevna mjesta Riječankama i Riječanima, a koje nisu uređeni i zeleni javni prostori. Sve su postaje Šumarka u Strategiji zelene urbane obnove grada Rijeke opisane kao točke za razvoj riječke buduće zelene mreže, pa sam program nastoji okupiti prijedloge, mišljenja i viđenja problema i potencijala ovih mjesta – trgova, gatova i parkirališta.”
U organizaciji programa sudjeluju Upravi odjel gradske uprave za gospodarstvo, razvoj, ekologiju i europske projekte te riječka udruga Urbani separe sa suradnicima.
Članovi Urbanog separea Tanja Blašković i Marin Nižić su na poziv Grada osmislili Šumarak, inspirirani projektom Bosk kojeg su imali prilike vidjeti u nizozemskom gradu Leeuwardenu. Godine 2022. više od tisuću stabala prošetalo je centrom tog grada uz pomoć stotine volontera koji su svaki dan micali šumu. Tada se rodila ideja o postavljanju nečeg sličnog i u Rijeci, gradu kojem kronično nedostaje zelenila, osobito u centru grada. Inicijalna ideja je bila osmisliti putujući park i tako navesti na promišljanje o javnim prostorima gradskog centra, o načinima na koje se ti prostori trenutno koriste (trgovi preko kojih se jedva prolazi od terasa ili pak prazni gatovi) te kako bi mogla i trebala izgledati njihova zelena budućnost. Šumarak je bio praćen i zvučnom instalacijom Ive Vicića – snimkama ptica i insekata iz šuma koje okružuju Rijeku – podsjećajući time da u urbanim sredinama ljudi nisu sami, već su tu i druge biljne i životinjske vrste koje čine našu zajednicu i koje moraju imati ravnopravno mjesto u svakodnevnom životu grada.
Osim Šumarka, Urbani separe je organizirao brojne druge aktivnosti tijekom ovog tjedna – izrađivale su se bombice sa sjemenjem divljeg cvijeća koje su važne za opstanak pčela, a pogotovo solitarnih kukaca o kojima se također učilo. Pripremao se prirodni repelent protiv krpelja i komaraca, gledao film Na vodi uz Rječinu, upoznavalo susjede te ljude koji također zamišljaju grad kao zajednicu svih živih bića – zeleniji i ugodniji za život.
Danas se program seli u Ružićevu ulicu gdje će se održazi niz radionica, urbanistička Šetnja Rječinom (od 16 h na Kontu), glazbeni performans Ive Vicića i suradnika koji kombinira handpan, elektroniku i direktno snimljenu vodu Rječine.
Istaknuta i ostale fotografije: Urbani separe