Glas je vlast, vlast je slast 2

Portal ArtKvart se pridružuje inicijativi i poziva građane da u što većem broju iziđu na predstojeće izbore za Europski parlament. U narednom periodu predstavit ćemo vam sve kandidate koji smognu hrabrosti odgovarati na naša pitanja. Pratite nas.

Približavaju se europski izbori koji će se održati od 6. do 9. lipnja 2024., a koji pružaju priliku da svojim glasom sudjelujete u oblikovanju smjera Europske unije. Ovi izbori su ključni jer birate zastupnike koji će zastupati vaše interese u Europskom parlamentu. Oni donose odluke o zakonima, trgovinskim sporazumima, nadziru institucije i proračun EU-a, te pokreću istrage o važnim pitanjima.

Važnost europskih izbora ogleda se u transnacionalnom karakteru, budući da utječu na cijelu Europu. Nakon izbora, Parlament glasa o izboru predsjednika Europske komisije i imenovanju povjerenika. Na posljednjim izborima 2019., odaziv birača premašio je 50%, potičući zajednicu zajednoza.eu na promicanje aktivnog sudjelovanja.

Kako glasati na europskim izborima?
Izborni proces varira između zemalja, pa je važno proučiti lokalne propise. Izbori se obično održavaju od četvrtka do nedjelje, a broj zastupnika ovisi o veličini države. Nacionalne stranke sudjeluju, a zastupnici se često udružuju u transnacionalne klubove nakon izbora. U Hrvatskoj, izbori će se održati 9. lipnja 2024., a preferencijalno glasanje pruža dodatnu kontrolu biračima.

Registracija i pravo glasa
Hrvatski državljani s prebivalištem u ili izvan Hrvatske imaju pravo glasati. Mobilni europski građani također mogu sudjelovati. Političke stranke ili birači mogu predložiti kandidacijske liste, a lista mora osvojiti najmanje 5% glasova za mandat u Europskom parlamentu.

Važne informacije za glasače u Hrvatskoj
Hrvatski birači biraju 12 zastupnika, a sustav preferencijalnog glasanja omogućuje izražavanje dodatnih preferencija. Postoji samo jedna izborna jedinica, a prag od 5% osigurava da stranke moraju osvojiti određeni postotak glasova za ulazak u Parlament. Glasovanje nije obavezno, a pravo glasa imaju državljani stariji od 18 godina.

Način glasanja u Hrvatskoj i inozemstvu
Glasači u Hrvatskoj glasaju prema mjestu prebivališta, dok hrvatski građani izvan zemlje ili mobilni europski građani imaju određene uvjete za sudjelovanje. Registracija je ključna za glasanje izvan Hrvatske, a postupak se razlikuje ovisno o prebivalištu.

Rokovi za registraciju su važni, a Hrvatski građani s prebivalištem u Hrvatskoj ne moraju se registrirati. Hrvatski državljani s prebivalištem u inozemstvu moraju se registrirati najkasnije 10 dana prije izbora. Građani EU-a s boravištem u Hrvatskoj trebaju se registrirati najkasnije 30 dana prije izbora. E-osobna iskaznica olakšava registraciju, dok je aktivna registracija potrebna za one bez nje.

Podrška glasanju osobama s invaliditetom
Birači s posebnim potrebama mogu dobiti pomoć od ovlaštenih osoba, a postupak je jasno definiran kako bi osigurao jednakost u glasačkom procesu. Ako birač nije u mogućnosti pristupiti biračkom mjestu o tome će obavijestiti birački odbor. Predsjednik biračkog odbora određuje najmanje dva člana biračkog odbora ili zamjenika koji će birača posjetiti u mjestu gdje se nalazi i omogućiti glasanje. Detaljne upute o takvom glasanju mogu se naći u Obvezatnim uputama Državnog izbornog povjerenstva broj Z VII o načinu glasovanja birača s tjelesnom manom, nepismenih birača, slijepih birača te birača koji nisu u mogućnosti pristupiti na biračko mjesto koje su dostupne na www.izbori.hr.

Glasajte!

Naziv Glas je vlast, vlast je slast 2 ime je projekta MMC Palach kojim se 1999. poticalo ljude da izađu na izbore

Istaknuti vizual: Aleš Suk

#Europa #Europski izbori #Europski parlament #Glas je vlast vlast je slast #glasajte

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh