Knjige su poput čarolije koja nas vodi u svijet mašte, znanja i emocija, a u Gradskoj se knjižnici Rijeka knjižničarke i knjižničari jednom tjedno sastaju prije otvaranja kako bi podijelili svoje dojmove o nedavno pročitanim knjigama i preporučili ih posjetiteljima knjižnice
Prva preporuka ovog tjedna nudi duboki zaron u život Zelde Fitzgerald kroz roman „Alabama song” Gillesa Leroya. Ova knjiga, osvajačica Goncourtove nagrade 2007., oživljava život legendarne Zelde, supruge F. S. Fitzgeralda, čija je sjenka često prekrila njezinu vlastitu briljantnost. Pisana u prvom licu, iz Zeldine perspektive, ocrtava vrijeme u kojem su živjeli, dekadenciju, ali i nezahvalnu poziciju žene, koja je često predmet Leroyeva interesa.
Nastavljajući temu snažnih ženskih likova, iduća preporuka je roman „Aliceina mreža” autorice Kate Quinn, koji prati dvije paralelne priče: mladu Amerikanku koja po Europi traga za rođakinjom nestalom u Drugom svjetskom ratu i ženu koja je u Prvom svjetskom ratu bila dijelom ženske špijunske mreže, koju je predvodila misteriozna Alice. Događaji u knjizi većim su dijelom potkrijepljeni povijesnim činjenicama, te je za one koji žele pročitati lagano štivo, a da pritom nešto i nauče.
„Gomorra” Roberta Saviana, knjiga koja govori o napuljskoj mafiji i njezinoj kompleksnoj vezi s društvom i vlastima, te čitatelju donosi prikaz mafijaških krugova i svega što se isprepliće s njima: policije, državnoga vrha i senzacionalističkih medija.
Knjiga „Ne žive svi isti život” autora Jean-Paula Duboisa, kroz perspektivu zatvorenika Paula Hansena donosi priču o ljudskosti usred birokracije i surovih okolnosti. Ova književna poslastica kod nas stiže u izdanju Frakture, a nagrađena je 2019. Goncourtovom nagradom.
Dotaknuvši se i domaće literature, razgovaralo se o intrigantnom romanu Igora Beleša „Listanje kupusa”, oslikavajući kompleksnost ljudskih odnosa usred ratnih zbivanja. Autor ne bira strane, te problematizira život lokalne zajednice u Vukovaru 1991. godine.
Kao šlag na kraju, knjižničari su se zabavili uz „Psihološki zaplet: kratke priče” Monike B. Melnjak, knjigu koja na humorističan način ističe važnost mentalne higijene kroz niz zanimljivih priča, no koje još nema u fondu knjižnice.
Budući da knjižničari sami aktivno sudjeluju u čitanju, njihove preporuke nisu samo profesionalne, već i osobne, čineći posjet Gradskoj knjižnici Rijeka još bogatijim iskustvom.
#GKR #Gradska knjižnica Rijeka #knjiga #knjižničari #preporuke