Otvorena izložba Heraldički Cres, Creski muzej otkriva novo značenje stoljetnih simbola uklesanih u kamenu

U utorak je u Cresu, u Creskom muzeju otvorena izložba Heraldički Cres. Izložba autorice Jelene Dunato nadovezuje se na istraživački projekt i monografiju Jasminke Ćus-Rukonić Grboslovna baština cresko-lošinjskog otočja, objavljenu prošle godine.

U uvodnom izlaganju Dunato je rekla da sama monografija ima gotovo 300 stranica i 1000 kataloških jedinica te se rodila ideja kako bi u manjem obimu kroz izložbu svakom posjetitelju približili Cresku heraldiku, tako da svatko tko uđe u Muzej može nešto naučiti i uzeti sa sobom.

Jasminka Ćus-Rukonić, Jelena Dunato i Marin Gregorović. Snimio Kristijan Jurjako

– Ova izložba ne koristi samo materijale iz fundusa Muzeja koji su izloženi, već daje i kartu s kojom svaki posjetitelj može šećući gradom pronalaziti grbove označene na karti, rekla je Dunato i na kraju se zahvalila Jasminki Ćus-Rukonić bez koje ne bi bilo ove izložbe, zatim svima koji su financijski pomogli ovu izložbu, Ministarstvu kulture i medija, Gradu Cresu i Turističkoj zajednici Grada Cresa, te dizajnerima izložbe ARTiS iz Matulja.

Nakon ravnateljice okupljene je pozdravila Ćus-Rukonić, koja je zahvalila Jeleni Dunato i Creskom muzeju, istaknuvši da, unatoč što je već punih osam godina u mirovini, ipak još uvijek surađuje s ustanovom u kojoj je radila punih 38 godina.

– Od mog prvog izdanja Heraldički Cres proteklo je gotovo 35 godina i sad je došlo vrijeme da na jedan suvremeniji, popularniji način prezentiramo novoj generaciji tu svoju baštinu koja je prebogata, prelijepa i interesantna, zaključila je Jasminka Ćus-Rukonić.

Prebogata, prelijepa i interesantna baština prezentirana je na popularniji način. Snimio Kristijan Jurjako

Izložbu je otvorio gradonačelnik Marin Gregorović koji je rekao “da Jasminka nije u mirovini, već je u penziji ali ne miruje, jako je aktivna i puno nam znači. Svidjelo mi se što je rečeno, da nove generacije upoznaju dio baštine i povijesti koja im nije dostupna, odnosno, na prvu nije atraktivna u današnje vrijeme multimedije. Da ne zaboravimo da Cres ima svoju povijest i da postoji institucionalna memorija da se u ovom gradu uređeno živjelo po nekim pravilima i uzusima u prošlosti”. Gradonačelnik je pozvao prisutne da zajedno pogledaju izložbu koja je na vrlo atraktivan način predstavila kompleksnu i malo poznatu temu.

Za ovu je izložbu iz iznimno bogate otočne heraldičke baštine izdvojeno šezdesetak grbova koji se nalaze na javnim građevinama u Cresu, na fasadi i unutar palače Arsan i u fundusu Creskog muzeja.

Izložba Heraldički Cres bit će otvorena do 15. listopada. Snimio Kristijan Jurjako.

Cilj izložbe je upoznati Cresane i goste s creskom heraldičkom baštinom – prisutnom gotovo na svakom koraku – koju današnji stanovnici i posjetitelji često ne razumiju. Upravo ta prisutnost heraldike u Cresu omogućava da kroz nju prikažemo povijest grada jer su grbovi trajni znakovi povijesti uklesane u kamenu. Iz renesansnog razdoblja ostali su nam, uz grbove Mletačke Republike, njezinih duždeva i dužnosnika, i grbovi otočkih patricijskih obitelji Petris, Drasa, Moise i drugih, koje su obilježile sudbinu Cresa. Napoleonovi službenici ostavili su nam svoje pečatnjake, Austrija svoju zastavu – svaka vlast koja je ovuda prošla ostavila je neki svoj znak, baš kao i crkveni redovi koji ovdje opstaju već sedam stoljeća. Uz legende i kartu koje posjetitelji mogu pronaći na ovoj izložbi, oni će moći prošetati Cresom i otkriti novo značenje stoljetnih simbola uklesanih u kamenu.

Izložba se može pogledati u Creskom muzeju do 15. listopada.

Naslovnu fotografiju snimio Kristijan Jurjako

#Creski muzej #Grad Cres #Jelena Dunato #Kristijan Jurjako

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh