Prije 32 godine Rijeka odigrala prvu utakmicu u HNL-u

Dana 29. veljače 1992., odigrala se prva utakmica na Kantridi, gdje je Rijeka u svom prvom nastupu u HNL-u svladala Šibenik rezultatom 2:0.

Utakmica je odigrana u sezoni prvog prvenstva Hrvatske, obilježavajući prijestupnu godinu. Rijeka je u istoj sezoni postigla još jedan značajan jubilej – 1000. utakmicu u HNL-u, koju je odigrala na gostovanju u Maksimiru.

Na terenu su tada bili igrači poput Žganjera, Kurtovića, Rubčića, Vulića, Pavličića, Belaića, Škerjanca, Šarića, Scorije, Černeta i Bana. Obje momčadi su zajedno istaknule transparent s natpisom „Slobodna i suverena Hrvatska – zemlja pravde i demokracije”. Prije početka utakmice, kao gestu dobrodošlice, nogometaši Šibenika primili su najnovije izdanje knjige „Petar Krešimir” Tiskare Rijeka.

Igrači Rijeke 1992., izvor: HNK Rijeka

Prvi gol u povijesti Rijeke u HNL-u postigao je osamnaestogodišnji Zoran Ban u 14. minuti nakon ubačaja Zorana Škerjanca. Potvrda pobjede stigla je u 25. minuti kada je Kazimir Vulić pronašao Elvisa Scoriju, a Scoria je preciznim udarcem zatresao mrežu Šibenika.

Oko 2000 gledatelja svjedočilo je početku riječkog nogometnog puta u HNL-u. Trener Marijan Jantoljak izrazio je zadovoljstvo rutinskom igrom svoje ekipe, dok je Robert Rubčić, kapetan te utakmice, naglasio važnost pobjede. Rijeka je završila tu skraćenu sezonu na šestom mjestu Prve HNL, s deset pobjeda, pet remija i sedam poraza, uz gol razliku 26:22.

Istaknuta fotografija: Visit Rijeka