Projekt Kantrida napravljen prije vizije arhitektonskog razvoja cjeline

Povodom recentnih predstavljanja važnih projekata na području grada Rijeke kao što su projekti Turanj, Rujevica ili Porto Baroš, a ponajviše novog stadiona na Kantridi, Društvo arhitekata Rijeka organiziralo je 24. svibnja u prostorima Društva arhitekata Rijeka okrugli stol s ciljem skretanja pozornosti na važnost strateškog planiranja grada, kao i na posljedice koje strateške odluke imaju na razvoj nekog mjesta i potrebu za dijalogom među sudionicima, građana tako i struke. Raspravom se željelo ukazati na važnost razmatranja dugoročnih ciljeva i održivog razvoja urbanih prostora, te uloge kapitalnih investicija u razvoju gradova

Predavanje o urbanoj preobrazbi Ljubljane prije panela održao je donedavni dogradonačelnik Ljubljane, Janez Joželj, ugledni profesor i jedan od najznačajnijih slovenskih arhitekata. Kako bi omogućio arhitektonsku renesansu Ljubljane, gradonačelnik Zoran Janković je Koželja imenovao dogradonačelnikom zaduženim za urbanizam. Bilo je to prije skoro dvadeset godina, a to je ujedno i period u kojem je glavni grad Slovenije izrastao u jednu od najprivlačnijh, odnosno najljepših malih metropola Europe.

„Ljubljana je prije dvadeset godina bila devastirani grad, urbani prostor koji je napustilo na desetke tisuća stanovnika, mjesto u kojem je propala sva gradska industrija, na čijim su se razvalinama otvarala – parkirališta. Grad je bio doslovno pred umiranjem, ali imao sam jamstvo gradonačelnika da će se moja, odnosno vizija razvoja najistaknutijih arhitekata Slovenije, provesti u djelo. Da bio se znalo što se želi u budućnosti mora se stvoriti jednu takvu viziju, što je u konačnici jednostavno, a onda imati takta kako bi se u okvirima želje građana ali i zakona kapitala, odnosno investitora vodilo optimalni razvoj”, rekao je Koželj te time ustvrdio kako je projekt Kantrida napravljen prije takve vizije i kako je nije moguće planirati razvoj grada na način da se najprije izvede mikro lokaciju, a tek nakon toga razvojnu cjelinu. Okupljeni su njegovo predavanje dočekali glasnim odobravanjem.

U panel raspravi na temu strateškog planiranja grada koju je moderirala Gorana Stipeč Brlić, predsjednica Društva arhitekata Rijeka, sudjelovali su dr. sc. Maroje Mrduljaš, teoretičar arhitekture i profesor na AFZG, prof. Janez Koželj, bivši dogradonačelnik Mestne občine Ljubljana, dr. sc. Tihomir Jukić, professor emeritus AFZG, Marko Filipović, gradonačelnik Grada Rijeke, Ljiljana Buljan, pročelnica gradskog Odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo i Siniša Zdjelar, arhitektonski ured ZDL Arhitekti, autor projekta stadiona Kantrida. Uglavnom je riječi bilo o arhitektonskim procesima koji su utjecali na razvoj Rijeke kakvu danas poznajemo.

Gradonačelnik Rijeke, Marko Filipović, rekao je kako se o projektu Kantrida odlučilo glasanjem na sjednici Gradskog vijeća u prosincu 2023. kada je 23 vijećnika glasalo je za, 7 vijećnika nije prisustvovalo glasovanju (Iva Rinčić, Vedran Vivoda, Adriano Rogić, Maša Magzan, Marijan Šegota, Petra Mandić i Robert Salečić), dok su jedini protiv bili vijećnici stranke Možemo! Iva Davorija i Nebojša Zelić.

„Prije dva tjedna stigao nam je odgovor kako po pitanju provedbe projekta nova Kantrida nije potrebna strategija o utjecaju na okoliš, ali da bi se do mogućeg početka realizacije došlo potrebno je ishoditi još niz dozvola među kojima je najzahtjevnija ona o promjeni granice pomorskog dobra”, istaknula je staknula je Ljiljana Buljan, pročelnica gradskog odjela za urbanizam, prostorno uređenje i graditeljstvo.

Siniša Zdjelar, arhitekt ureda ZDL Arhitekti, autor idejnog koncepta mogućeg rješenja izgradnje Stadiona Kantrida i pratećih programa rekao je kako se o simulacijama može i hoće raspravljati te dodao kako: „neboderi koji su u njima izloženi imaju znatno manje od dozvoljenih 35 katova, stadion se može podizati i do 18 tisuća mjesta, iako je današnji optimum 14 do 15 tisuća. Ostavljene su stijene kao i pogled na more, a detaljno smo razradili i prometnu situaciju. Za sve ostalo o čemu se ovdje raspravlja, mi ipak nismo nadležni”.

Istaknuti vizual: Društvo arhitekata Rijeka

#arhitektonski razvoj #Društvo arhitekata Rijeka #Rijeka #Stadion Kantrida #utbano planiranje

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh