Od 15. do 23. 07. pod novim vodstvom Umjetničkog ravnatelja Daniela Peka, izbornika svih programa Marija Kozine i direktorskim rukovođenjem Tanje Miličić odabrao je ovogodišnje sudionike 70. Festivala u nacionalnom programu.
Pula film fest obilježava sedmu dekadu rada objavom monografije, pričama o Festivalu iz perspektive filmaša i publike koje su postale i dio vizualnog identiteta ovogodišnjeg izdanja, brojnim izložbama i popratnim programima te festivalskom himnom u interpretaciji istarske kantautorice Elis Lovrić.
„Pulski filmski festival je dio našeg identiteta, odrastanja, sazrijevanja, starenja i sve nas uz njega vežu neke priče, emocije, sjećanja, impresije, asocijacije, slike, riječi. O njegovoj važnosti u našim životima najbolje svjedoči jedna od brojnih zabilježenih izjava: „Moja tada petogodišnja kćer htjela je da joj kupim maskaru. Pokušavala sam joj objasniti da je premala za to, ali bila je uporna. Pitala sam je što će joj, za gdje bi se tako sredila. Rekla je: ‘Za rođendan, Novu godinu i Festival’. Bez svake sumnje, u jednoj su godini, još od daleke 1954. do danas, najvažniji doček Nove godine, dan kada smo se rodili i Festival. Nije na odmet spomenuti činjenicu da Festival izvan Pule, ali i u samoj Puli, nosi jednostavan naziv Pula. Drugim riječima – Pula jest Festival”, izjavila je Tanja Miličić, ravnateljica Javne ustanove Pula Film Festival.
Za obljetnicu Pule bit će predstavljena festivalska himna „Film pod zvijezdama” za koju glazbu i tekst potpisuje istarska kantautorica Elis Lovrić, dok su uz nju za aranžman zaslužni Mate Anić i Matej Zec, a u njenom stvaranju sudjelovao je i gudački kvartet Delta. Pjesmu je Lovrić pretpremijerno izvela krajem lipnja na svom ljetnom solsticijskom koncertu u pulskom parku Monte Zaro, a službenu premijernu izvedbu uživo imat će na Pulskom filmskom festivalu.
Osim oduševljenja organizacije festivala činjenicom da baš oni lupaju pečat na jubilarku broja 70 – u nacionalnoj konkurenciji bit će prikazano nekoliko premijera i nekoliko već emitiranih filmova.
Festival očekivano otvara film pulskog redatelja Andreja Korovljeva „Hotel Pula“ kojem je to debitantski igrani film, opora socijalna drama o zabranjenoj ljubavi između mlade punkerice i starijeg izbjeglice.
„Tamara Cesarec dolaskom u Pulu ovog ljeta simbolički se vraća u hrvatski film nakon osam godina otkako je odselila u Kanadu. Dobitnica je Zlatne arene za kameru u filmu ‘Narodni heroj Ljiljan Vidić’ redatelja Ivana Gorana Viteza. Dvjema Zlatnim arenama nagrađena je i glumica Nives Ivanković, lani za ulogu u ‘Zbornici’ Sonje Tarokić te ranije za ulogu u filmu ‘Zvizdan’ Dalibora Matanića. Maja Popović Milojević producentica je filma ‘Ljeto kada sam naučila letjeti’ kojeg je pulska publika prošle godine nagradila kao najbolji film međunarodnog programa. Dramatičarka, dramaturginja i spisateljica Tena Štivičić u žiri donosi svoj ‘pogled izvana’, ona je netko tko hrvatsku kinematografiju promatra s međunarodnim iskustvom i međunarodnim metrom. Redateljica Snježana Tribuson jedna je od naših prvih etabliranih redateljica koja je svojim radom otvorila put mnogim kolegicama i počašćeni smo što je članica ovog žirija”, izjavio je umjetnički ravnatelj Pulskog filmskog festivala Danijel Pek. Ovo je prvi puta u povijesti festivala da je žiri kompletno inkluzivno ženski. Peteročlani ocjenjivački sud 70. Pulskog filmskog festivala odlučivat će o dobitnicima 20 Zlatnih arena. U konkurenciji hrvatskog filma dodjeljuje se 16 Arena, a 13 je naslova: Cvrčak i mravica (r. Luka Rukavina), Dnevnik Pauline P. (r. Neven Hitrec), Escort (r. Lukas Nola), Garbura (r. Josip Žuvan), Hotel Pula (r. Andrej Korovljev), Pamtim samo sretne dane (r. Nevio Marasović), Pelikan (Filip Heraković), Samo kad se smijem (r. Vanja Juranić), Sedmo nebo (r. Jasna Nanut), Sigurno mjesto (r. Juraj Lerotić), Smrt djevojčice sa žigicama (r. Goran Kulenović), Tragovi (r. Dubravka Turić), Veće od traume (r. Vedrana Pribačić). U konkurenciji hrvatskih manjinskih koprodukcija 7 je filmova, a dodjeljuju se četiri Zlatne arene: Bazen beskraja (r. Brandon Cronenberg), Čovjek bez krivnje (r. Ivan Gergolet), Dosje Labudović: Nesvrstani (r. Mila Turajlić), Da li ste vidjeli ovu ženu? (r. Dušan Zorić i Matija Gluščević), Majka (r. Zornitsa Sophia), Najsretniji čovjek na svijetu (r. Teona Strugar Mitevska), Morska iskra (r. Domien Huyghe).
Odnosni filmovi bore se za sljedeće nagrade:
Velika zlatna arena za najbolji film Festivala
Zlatna arena za režiju
Zlatna arena za scenarij
Zlatna arena za glavnu žensku ulogu
Zlatna arena za glavnu mušku ulogu
Zlatna arena za fotografiju
Zlatna arena za montažu
Zlatna arena za glazbu
Zlatna arena za sporednu žensku ulogu
Zlatna arena za sporednu mušku ulogu
Zlatna arena za scenografiju
Zlatna arena za kostimografiju
Zlatna arena za masku
Zlatna arena za oblikovanje zvuka
Zlatna arena za specijalne efekte u filmu
Zlatna arena za vizualne efekte u filmu
Zlatna arena za najbolju hrvatsku manjinsku koprodukciju
Do najviše 3 Zlatne arene iz jedne od kategorija od 2. do 16.
Uz 20 hrvatskih filmova i manjinskih hrvatskih koprodukcija koje su u konkurenciji za Zlatne arene, Pulski filmski festival koji se održava od 15. do 23. srpnja 2023. u nizu popratnih filmskih programa u Areni, Istarskom narodnom kazalištu, Kinu Valli, Ambreli i na Brijunima prikazat će gotovo 80 filmova.
„Kroz popratne programe Pulskog filmskog festivala želimo se osvrnuti na kulturni i produkcijski kontekst u kojem hrvatski filmovi nastaju. Popratni, nenatjecateljski programi festivala stoga uključuju izbor iz produkcije zemalja sličnog kulturnog kruga, filmove koji istražuju odnos kinematografije i povijesti pa sve do studentskih filmova koji nam predstavljaju nova autorska imena i time pružaju svojevrsni uvid u budućnost”, izjavio je selektor filmskih programa Mario Kozina. „Prikazat ćemo gotovo osamdeset filmova na više od 100 projekcija i želimo da grad živi s Festivalom cijeli dan. Od 11 sati započinjemo s najboljim manjinskim koprodukcijama, u Istarskom narodnom kazalištu prikazujemo sjajne filmove, od premijera, debitantskih uspješnica do filmova već etabliranih autora. U Areni donosimo filmove za najširu publiku. Posebno ističem svečane projekcije hrvatskih filmova u 19 sati u INK na kojima će gostovati filmske ekipe i pozivam publiku da ih podrži”, istaknuo je umjetnički ravnatelj Pulskog filmskog festivala Danijel Pek.
Antički amfiteatri svojim su građanima nudili zabavu, a PoPularna Pula osmišljena je upravo kako bi podsjetila na povijest centralne festivalske lokacije – pulske Arene gdje će u drugome terminu biti prikazivana raznolika sekcija filmskih naslova, koji uključuju autorske i regionalne hitove te premijeru restauracije klasika. U spektakularnom ambijentu bit će prikazani Oppenheimer Christophera Nolana, dan prije nego što krene u distribuciju u kina diljem svijeta. Tu su i dugoočekivana satirična komedija Barbie Grete Gerwig te Asteroid City Wesa Andersona. U Areni ćemo gledati i novu komediju Nannija Morettija Sunce budućnosti koja je nedavno prikazana i u konkurenciji Filmskog festivala u Cannesu te srpsku kinouspješnicu Indigo kristal Luke Mihailovića. Program uključuje i restauraciju filma Gosti iz galaksije (1981) našeg oskarovca Dušana Vukotića koja je zahvaljujući svojim neobičnim idejama i odličnim soundtrackom već izgradila i kultni status. Greater Adria je međunarodni program Pulskog filmskog festivala nazvan prema kontinentu iz geološke prošlosti, a bit će prikazani filmovi iz zemalja koje su Hrvatskoj kulturno ili produkcijski bliske, s naglaskom na kinematografije Mediterana te srednje i jugoistočne Europe. Ovogodišnja selekcija sastoji se od šest filmova iz Austrije, Italije, Slovenije, Srbije i Španjolske čiji autori pametno koriste konvencije žanrovskog filma kako bi se pozabavili aktualnim temama. U tom smislu izdvaja se Pored tebe, novi film jednog od pionira novog srpskog žanrovskog filma Stevana Filipovića. Ovaj intrigantni spoj film noira, detektivskog filma i paranoidnog trilera smješten je u vrijeme prvog lockdowna u Srbiji, a na veliki ekran vraća likove Filipovićeva Pored mene (2015), nagrađenog i na Pulskom filmskom festivalu. Bit će održana i hrvatska premijera filma Probudi me (2022) Marka Šantića, psihološka drama o ksenofobiji u suvremenom slovenskom društvu, čiji je scenarij Šantić napisao s poznatim književnikom Goranom Vojnovićem. Slijede naslovi koji će uskoro krenuti u ljetnu distribuciju, među kojima su dva uzbudljiva trilera: Amore Andree di Stefana s karizmatičnim Pierfrancescom Favinom i Zatvor 77 Alberta Rodrigueza s Miguelom Herrańom, zvijezdom serije La casa de Papel te obiteljska drama Beskrajna ljubav Emanuelea Crialesea sa sjajnom Penelope Crúz u glavnoj ulozi.
Program Filmovi u nastanku dugi niz godina na Pulskom filmskom festivalu prikazuje hrvatske filmove u fazi postprodukcije, a koje pred tročlanim ocjenjivačkim sudom predstavljaju autori i producenti. Odabrani projekti konkuriraju za tri nagrade: nagradu slovenske postprodukcijske kuće Teleking s postprodukcijskim uslugama koje uključuju obradu slike i zvuka u vrijednosti od 3.000 eura, nagradu češkog studija Sleepwalker s paketom postprodukcijskih usluga u obradi zvuka u vrijednosti od 10.000 eura i nagradu Festivala u iznosu od 6.000 eura. Filmovi koji će se predstaviti ove godine: Fiume o morte! (r. Igor Bezinović), Paviljon 6 (r. Goran Dević), Među nama (r. Laura Pascu), Žene, luđaci i malo dobrih pedera (r. Ivan Salaj), Proslava (r. Bruno Anković), Frka (r. Svebor Mihael Jelić), Vuk europske unije (r. Jadran Boban), Šalša (r. Dražen Žarković), Muški na otoku (r. Ivan Grgur). U ocjenjivačkom sudu su Nadia Paschetto (direktorica Arras Film Festivala), Jan Pavel (dizajner zvuka, Sleepwalker), Selma Mehadžić (producentica i distribucija Zagreb Film Festival).Scenarij kinohita novi je program Pulskog filmskog festivala kojem je cilj prezentacija filmskih projekata, a namijenjen je predstavljanju scenarija i projektima u razvoju koji objedinjuju autorski i komercijalni senzibilitet. Odabrani projekti bit će predstavljeni pred tročlanim ocjenjivačkim sudom, a najbolji će osvojiti 10.000 eura za daljnji razvoj, od kojih 5.000 eura dodjeljuje Blitz Film i video distribucija, a 5.000 eura Hrvatski audiovizualni centar. Projekti koji će se predstaviti: Crni labud (Hrvoje Hribar), Dolazi ljeto (Ante Marin), Dvanaest riječi (Luka i Valentina Mavretić), Nosorog (Dubravka Turić), Ogledalo za slavuja (Karla Lulić), Prozor preko puta (Katarina Zrinka Matijević), Noćni valovi (Filip Heraković), Viktorija (Luka Galešić). U ocjenjivačkom sudu su Ines Žuljević (direktorica kino distribucije, Blitz film i video distribucija), Zdenka Gold (producentica, Spiritus Movens), Luka Mihailović (redatelj, Indigo Kristal).
Industrijski program Pulskog filmskog festivala Pula Pro donosi Male filmske razgovore kojima je fokus na distribuciji domaćeg filma, filmskim uspješnicama za djecu, suradnji fondova regije, promociji i žanrovskom kriminalističkom filmu. Tijekom Festivala održat će se i predstavljanja projekata u postprodukciji i razvoju – Filmovi u nastanku te novopokrenuti program Scenarij kinohita, a upoznat ćemo ukupno 17 filmskih projekata. Hrvatski filmaši dugo su izbjegavali ljetne mjesece za početak distribucije, no u proteklih nekoliko godina i to se počelo mijenjati. Je li ljeto postalo nova sezona za lansiranje domaćeg filma, koju ulogu u tome imaju festivali, ljetna kina i Kino mreža teme su kojima će ciklus Malih filmskih razgovora otvoriti distributeri Alen Munitić (Kino Mediteran) i Selma Mehadžić (Zagreb Film Festival), a razgovor naslovljen Ljeto je – idemo u kino moderirat će producentica Vanja Jambrović. Između dva Pulska festivala čak su četiri dječja filma iz Hrvatske, Slovenije i Srbije ostvarila zapažen uspjeh u domaćim kinima: Kapa, Ljeto kada sam naučila letjeti, Cvrčak i mravica i Dnevnik Pauline P. Razgovor Tajne uspjeha filmova za djecu je posvećen elementima koji su ključni za njihov uspjeh, od izbora predloška i glumaca pa do promocije i distribucije. Moderira ga filmski kritičar Boško Picula, a iskustva će izmijeniti Oriana Kunčić (direktorica castinga), Neven Hitrec (redatelj filma Dnevnik Pauline P.), Maja Popović Milojević (producentica filma Ljeto kada sam naučila letjeti). Čak pet filmova iz programa ovogodišnjeg Pulskog filmskog festivala razvijana su kroz RE-ACT, inicijativu namijenjenu poticanju suradnje između fondova regije Furlanija-Julijska krajina te filmskim centrima iz Hrvatske, Slovenije i Srbije. Pod nazivom Koprodukcija autora u Re-Act projektima o procesu razvoja filmova kroz ovu inicijativu, mogućnostima koje je ta suradnja otvorila te o prostoru za unapređenje govorit će redateljica filma Samo kad se smijem Vanja Juranić, redatelj Hotela Pula Andrej Korovljev i redatelj filma Čovjek bez krivnje Ivan Gergolet. Razgovor će moderirati Boško Picula, politolog i filmski kritičar.Niz filmskih i televizijskih projekata nekoliko je glumaca i glumica učinio regionalno prepoznatljivima. U Malom filmskom razgovoru naslovljenom Regionalni glumački talenti i filmske zvijezde bit će riječi o važnosti glumaca u promociji filma, odnosu popularnosti na filmu i na televiziji te o inicijativama usmjerenima dodatnoj promociji glumaca u kinematografijama regije. Sudjeluju glumci Tihana Lazović, Goran Bogdan i Slavko Sobin, programska direktorica projekta European Shooting Stars Tina Hajon i Ana Petričić Gojanović (direktorica, PRiredba Studio). Razgovor će moderirati Josip Jurčić (Madison Consulting).
Indigo kristal jedan je u nizu kriminalističkih filmova iz Srbije koji su izazvali veliki interes publike i kritike u čitavoj regiji. Kroz studiju slučaja razgovarat će se o poziciji žanrovskog filma u Srbiji i ostalim zemljama susjedstva. Posljednji u ciklusu Malih filmskih razgovora pod temom Krimići i autorski filmovi moderira filmski kritičar Marko Njegić, a sudjeluju redatelj filma Indigo Kristal Luka Mihailović, producent Miodrag Radonjić i pisac Zoran Ferić, autor romana Smrt djevojčice sa žigicama prema kojem je snimljen istoimeni film koji će premijerno biti prikazan na Puli.
Tijekom Festivala bit će predstavljena monografija „70 godina filma pod zvijezdama u Puli” nastala u suradnji Javne ustanove Pula Film Festival i Povijesnog i pomorskog muzeja Istre – Museo storico e navale dell’Istria. Uredile su je Lana Skuljan Bilić iz Muzeja i Sanela Pliško koja je zaposlena u JU Pula Film Festival od 2006. godine i u dušu poznaje Festival. Jedina dosadašnja monografija Pulskog filmskog festivala (tada Festivala jugoslavenskog igranog filma u Puli) “207 festivalskih dana u Puli” autora Ranka Munitića objavljena je davne 1978., povodom 25. jubilarnog izdanja.„Tijekom dvogodišnjeg rada istraženi su i pregledani raznovrsni fundusi arhiva, kinoteka, muzeja, filmskih centara, knjižnica i drugih institucija u Hrvatskoj i ostalim državama s prostora nekadašnje države. Naročito su bile vrijedne i atraktivne osobne arhive pojedinih sudionika samih festivalskih događaja. Publikacija podrobno izlaže zašto Festival voli Pulu, a Pula Festival”, riječi su urednica Monografije.
Izložba „Sedamdeset godina Festivala” bit će postavljena na Giardinima. Kroz fotografije i dokumente iz raznovrsnih arhiva, muzeja, kinoteka i filmskih centara prikazat će sve segmente života festivalske Pule: od organizacijske strukture, filmskih plakata, filmova i nagrada, a uključit će i zanimljivosti koje su pratile Festival. Slijedi i „Dogodilo se osamdesetih”, izložba fotografija Igora Dražića koja će u Kinu Valli donijeti dašak atmosfere oko Arene i u Gradu tijekom trajanja Festivala između 1983. i 1987., a izložba „Sjećanje na Enu” Slobodana Ivetića u Galeriji SKUC, kroz crno-bijele fotografije Ene Begović, tada 20-godišnje zvijezde u usponu, otkriva kako je bilo na snimanju „Pada Italije” Lordana Zafranovića u ljeto 1980. na Šolti. „Dušan Vukotić Vud – izložba filmskih karikatura” u Domu hrvatskih branitelja za vrijeme trajanja Festivala prikazat će karikature našeg oskarovca iz časopisa Filmska kultura, u kojem je imao stalnu kolumnu/karikaturu od 1957. do 1989. Vukotić se u njoj bavio filmom i kinematografijom uopće, a riječima kustosa Veljka Krulčića, tema ove izložbe njegove su „zarazno duhovite, crtački jasne i prepoznatljive karikature na temu Pulskog filmskog festivala koje su nažalost u međuvremenu pale u zaborav”. „Dvostruka ekspozicija”, kao 22. izdanje popratnog programa Cinemaniac > Misliti film donosi fragmentaran pogled na filmske i video radove žena u kulturnom prostoru SFRJ tijekom 1960-ih i 1970-ih godina.
Selekcija programa „Vremeplov“ uključuje nove restauracije filmskih klasika, dokumentarne filmove o povijesti kinematografije, ali i filmove koji istražuju kako su filmske slike oblikovale povijest i način na koji je pamtimo. Ovdje se ističe svjetska premijera digitalne restauracije filma Događaj (1969) Vatroslava Mimice, uzbudljivog modernističkog trilera koji će digitalno restauriranom ruhu biti predstavljen novoj generaciji gledatelja. Projekcijom ovoga filma obilježavamo 100. godišnjicu rođenja Vatroslava Mimice, redatelja koji je ostavio neobrisivi trag u domaćoj kinematografiji. Obilježit ćemo i 50. rođendan Leptirice (1973), legendarni film strave Đorđa Kadijevića koji je od svoga prikazivanja davne 1973. isprepadao generacije gledatelja. Dokumentarni film Dosje Labudović: Cine-guerillas (2022) Mile Turajlić otkriva uzbudljivu priču o važnosti koju je osobni snimatelj Josipa Broza Tita imao u borbi za nezavisnost Alžira, dok Mekani brodovi (2022) Željka Zorice Šiša gledatelje vode u živahnu i provokativnu scenu nezavisnog kazališta sedamdesetih, koje je iznjedrilo i niz popularnih dramaturga, fotografa i glumaca, među ostalim i europsku filmsku zvijezdu Zlatka Burića. Dokumentarni film El Shatt – nacrt za utopiju Ivana Ramljaka kombinira impresivne arhivske snimke i osobna svjedočenja kako bi ispričao jednu upečatljivu epizodu iz hrvatske povijesti. Spomenimo i to da će 70. Festival i krenuti s projekcijom filma iz sekcije Vremeplov: riječ je o Vesni Františeka Čápa, pobjedniku prvog Pulskog filmskog festivala iz 1953. godine, koji je prošle godine i digitalno restauriran.
Puno sadržaja za ljubitelje aktualnog i povijesnog kolekcionarstva domaćeg igranog i drugog filma.
Očekuje se filmski nacionalni preporod krajem ovogodišnje Pule.