Sintezom glazbe i slikarstva u grobničkom Kaštelu otvorena izložba „Ono sve što znaš o meni“ Marije Zorić

U srijedu je u Galeriji suvremene likovne umjetnosti Grobnik, u sklopu Kaštela Grobnik, u suorganizaciji udruge „Muzika u koracima“ i Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine, otvorena izložba „Ono sve što znaš o meni“ umjetnice Marije Zorić, uz koju je održan i popratni glazbeni program u izvedbi Sergeja Božića i Slađane Čolović.

„Ono sve što znaš o meni“ davne je 1969. godine prvi puta otpjevao Arsen Dedić, gotovo sigurno ne sluteći kolike će generacije dijelove vlastita bitka utkati u te stihove, i pokušati se upravo njima prezentirati dragim ljudima. Marija Zorić, studentica Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci, glazbenica i slikarica, u tom je naumu, na sinoćnjem otvorenju svoje prve samostalne izložbe, i uspjela. Izložbeni je prostor galerije tako ispunjen autobiografskim slikama u tehnici akrila na platnu, za koje je umjetnica koristila predloške fotografija iz djetinjstva. Izmjenom lazure i impasta te živom, šarenom paletom, dočarava pozitivne emocije koje su obilježile njeno odrastanje, dok kombinacijom detaljnih i apstrahiranih izvedbi lica ukazuje na zaborav koji prolaznost vremena za sobom nosi, i koji nam postepeno, htjeli – ne htjeli, najranije uspomene obavija maglom. Osim kontrasta viđenog u tehničkoj izvedbi slika, na otvorenju izložbe kojem su prisustvovali članovi obitelji i bliski prijatelji umjetnice, primjetna je bila i opreka između sretnih i pomalo tužnjikavih, nostalgičnih doživljaja izloženih djela, što je dodatno apostrofiralo autoričinu ideju naglašavanja prolaznosti vremena. Otvorenju su izložbe, uz umjetnicu Mariju Zorić, prisustvovali i Ivo Bogović, voditelj programskih aktivnosti Katedre Čakavskog sabora Grobnišćine, Dora Križnik, diplomantica studija Povijesti umjetnosti i Anglistike na Filozofskom fakultetu u Rijeci i prijateljica umjetnice te Sergej Božić i Slađana Čolović, koji su otvorenje izložbe „Ono sve što znaš o meni“ oplemenili izvedbom istoimene pjesme Arsena Dedića.

Dora Križnik, Marija Zorić i Ivo Bogović

– Neću pogriješiti ako kažem da je ova srijeda, zapravo, dan mladosti, jer ova je večer ispunjena umjetnošću koju stvaraju mladi ljudi. Sve se naravno vrti oko Marije Zorić, čije slike od večeras rese zidove naše galerije. O njenim će djelima govoriti mlada, buduća povjesničarka umjetnosti, Dora Križnik, a glazbom su nas počastili mladi izvođači Slađana Čolović na gitari i Sergej Božić, koji je interpretirao bezvremenske stihove malo manje mladog Arsena Dedića. Jedini starac u ovoj večerašnjoj priči naš je Kaštel, koji je svojom oprekom samo još više naglasio svježinu mladosti, njenu snagu i energiju, rekao je Ivo Bogović.

– Riječ je o autobiografskoj izložbi, za koju se Marija inspirirala primarno dvama izvorima. Prvi su izvor obiteljske fotografije, koje i same stoje kao memorija, i koje su vrlo usko vezane uz naša sjećanja, s obzirom na to da je ponekad vrlo teško razlučiti radi li se o našim stvarnim sjećanjima, ili ih samo vežemo uz određenu fotografiju. Drugi je izvor bila glazba, koja ima veliki značaj u njenom životu, a ona je također jedan od instrumenata za pobuđivanje različitih emocija i sjećanja. Marija je glazbu inkorporirala u svoj proces rada, koristeći elemente sinestezije, slušajući pjesme uz koje je odrastala, dopustila je da se glazba pretače u boje, koje su i odabrane pomalo intuitivno i podsvjesno. Istovremeno, glazba je bitno utjecala i na njezin potez, tako da se on kreće od impastnog do lazurnog. Lica na slikama vrlo često izostaju, ona nisu obrađena, dok na dvije slike imamo prikazan njen autoportret – taj kontrast između obrađenih i ne obrađenih lica zapravo vrlo dobro dočarava naša sjećanja, koja su često fluidna, kao i samu prirodu ljudske memorije i sjećanja, osobito onih iz ranog djetinjstva. Za Marijino je slikarstvo karakterističan i korišteni kolorit, gdje imamo ponovni kontrast između fovističkih, čistih i jarkih boja, koji ove slike čini opipljivima, približava nam sjećanja i materijalizira ih, dok s druge strane imamo blijede i ugašene boje, koje tvore kontrast opipljivih sjećanja i onih koja su nam mutna i daleka, rekla je Dora Križnik.

Marija Zorić

– Uglavnom sam koristila lazurnu tehniku, koja mi je jako pomogla u postizanju prozirnosti motiva i pozadine, inače jako volim kada se pozadina igra s motivima, jer mi je nekako prozračno, objedinjeno i sudjeluje jedno s drugim, pozadina nije u drugom planu, cijela je slika prvi plan. To mi je omogućilo i prikaz prolaznosti vremena, mi nismo trajni, i to je zapravo super. Boje jako dolaze do izražaja, kolorit je po meni nešto što stvarno osvježava prostor i čini ga ugodnim i pozitivnim, stvara svježinu – uživam u slikanju, i ne bole me oči od ovog živog kolorita, dok me s druge strane slikanje tamnim koloritom umara i rastužuje. Ovo su uglavnom sretna sjećanja, iako ima i nekih psiholoških portreta, ali na njima sam zapravo sretna, i boje jako korespondiraju s tim. Kao dijete niti ne shvaćaš koliko su ti neka sjećanja bitna u tom trenutku, tek kada taj trenutak prođe, to ti postane važno. Svi su nazivi slika zapravo pjesme, ja sam jako inspirirana glazbom, ona me prati cijeli život, bavim se njome od rane mladosti. Ovo su pjesme koje su moji roditelji slušali kad sam ja bila mlada, tako da mi to također vuče neku nostalgiju, i dok sam slikala ove slike sam slušala baš tu muziku, i pretvorila ju u tu sinesteziju – muzika je zapravo sredstvo prisjećanja, i boje su u korelaciji s njom, zaključila je Marija Zorić, autorica izložbe.

Sergej Božić i Slađana Čolović

Cjeloživotna veza umjetnice s glazbom, koja se proteže i njenim slikarskim opusom, po završetku otvorenja izložbe obilježena je mini koncertom vokala Sergeja Božića i gitaristice Slađane Čolović, čime je u iznimno ugodnoj i intimnoj atmosferi, kojoj je i ambijent Kaštela Grobnik uvelike doprinio, zaključena večer.

– Kao Marijinom prijatelju ovo mi je jako važno, čak sam bio pored nje dok je slikala neke od ovih slika, što mi je jako drago i ne mogu biti više zahvalan nego što jesam što me uopće zvala na otvorenje svoje izložbe, preponosan sam na nju. Mislim da je glazba jako povezana s ovom cijelom izložbom, slike su joj jako inspirirane glazbom, što se meni jako sviđa, a i moje će pjevanje u neku ruku biti povezano s izložbom, izjavio je Sergej Božić, mlada pjevačka nada i prijatelj autorice izložbe.

Fotografije snimila Klara Stilinović

#Galerija suvremene likovne umjetnosti Grobnik #Kaštel Grobnik #Marija Zorić #ono sve što znaš o meni

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh