Premijerno izvedena u Exportdrvu, na otvorenju ovogodišnjeg izdanja Zoom festivala pod nazivom “ZOOM in Present Past Festival”, predstava “Soft Skills” donosi osvježavajuću i provokativnu perspektivu na industriju glume. Autori i izvođači Aleksandra Stojaković Olenjuk, Jelena Lopatić i Edi Ćelić uspjeli su stvoriti djelo koje kombinira prezentaciju, stand-up, ispovijest i performans u nenametljivi, ali svejednako buntovnički cabaret.
Od samog početka, pažnja publike je usmjerena na intiman i autentičan profesionalni odnos između izvođača i gledatelja.
Aleksandra, kao majstorica ceremonije, uvodi publiku u svijet glumačkog biznisa, otkrivajući njegove često nevidljive, ali sveprisutne aspekte. Predstava poziva publiku u rezerviranost poslovnog tretmana glumca koji svoje posljedice ostavlja na njihovim osobnim životima. Bez tipičnih cabaretskih elemenata poput izazovnih kostima ili plesnih točaka, predstava ne izostavlja najbitnije za jedan cabaret – provokativnost, internost i osjećaj ulaska u “podzemlje“, u ovom slučaju, zakulisje jedne branše. Njena direktnost i kritički pristup odzvanjaju industrijskim prostorom Exportdrva, a problem kojim se bavi i je industrijski – te hipervidljive, romantizirane, mistificirane, no u stvarnosti ne-glamurozne i puno zanimljivije industrije – glume. Praksa, politika, iskustva i radni uvjeti izvođača prenose se s dozom ironije, ali i pozivom na suosjećanje i razumijevanje publike. Korištenjem cabaretovskih modusa, izvođači brechtijanski razotkrivaju i ironiziraju temeljne postavke kazališne izvedbe, stvarajući energičnu igraonicu punu apsurda i komičnih trenutaka.
Dokaz ove pametne režije i izvedbe je da je publika stalno uspješno držana u dvije krajnosti – osjećaju izvedbenog vodstva i izvedbenog raspada. Većinom se osjećalo da nas izvođači sigurno vode i zabavljaju… Kako opetovano ponavljaju: “Mi smo zbilja dobro, sve će biti u redu, ne brinite se… sve je super organizirano!”. A kako je izvedba ulazila sve dublje, provokativnije i zabavnije, osjećaj da se raspada bio je namjerno stalno prisutan. I to raspad od prevelike stvarnosti – izlaska iz glumačkog u privatno, ili čak tehničkom krahu izvedbe koji bi publiku mogao ostaviti nezbrinutu u mraku napuštene i neostvarene izvedbe. Izvođači stalno plešu između korištenja kazališne “magije” i njenog razbijanja. Izvodači razotkrivaju neke situacije i osobitosti posla koje su inače poznate samo onima koji se s njim i bave. Gledateljima približavaju apsurde, cake i nesuvislosti njihove profesionalne svakodnevice. Time demistificiraju profesiju, ali i ukazuju na neprofesionalnosti koje ju nažalost još prate. Ironiziraju korporativnu karizmatičnost, reklamne vještine, poslovna uvjeravanja i neugode situacija na koje stalno pristaju i pristajemo.
“Soft skills” se pokazala predstavom od mnogo nježnih vještina, koja ne pristaje na korporativne apsurde svijeta iz kojeg ta nomenklatura dolazi. “Soft Skills” u dobrom duhu, širokoumno i širokogrudno plasira umjetničko viđenje problematike vlastitog posla. Stvara inteligentnu perspektivu, a publici prijateljski i kolegijalno daje do znanja da su oni kao autori svjesni da zaslužuju bolje – što publika svojim finalnim pljeskom zasigurno za njih i zahtjeva.
Koncept: Aleksandra Stojaković Olenjuk
Režija: Aleksandra Stojaković Olenjuk
Oblikovanje teksta: Aleksandra Stojaković Olenjuk
Autori teksta: Aleksandra Stojaković Olenjuk, Edi Ćelić, Jelena Lopatić
Izvedba: Jelena Lopatić, Edi Ćelić, Aleksandra Stojaković Olenjuk
Oblikovanje zvuka: Nikica Jurjević
Oblikovanje svjetla: Alan Vukelić
Glazba: Nikica Jurjević
Scenografija: Marino Krstačić-Furić i Ana Tomić
Grafički dizajn: Marino Krstačić-Furić i Ana Tomić
Kostimografija: Ivan Botički
Izvršna producentica: Jelena Milić
Produkcija: Umjetnička organizacija Kabinet i Umjetnička organizacija Pierre Vally Teatar
Predstava je sufinancirana sredstvima Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije.
Istaknuta fotografija: Karlo Čargonja
#Aleksandra Stojaković Olenjuk #Edi Ćelić #Jelena Lopatić #Soft Skills #Zoom in Present Past Festival