Od Grka, Rimljana i Egipćana, do ulične umjetnost koju danas poznajemo, a koja je počela cvjetati kasnih 1960-ih i ranih 1970-ih u New Yorku, posebno u marginaliziranim zajednicama, pojedinci i grupe na taj način izražavaju svoje identitete, političke poruke i socijalne stavove, na zidovima, vlakovima i drugim lokacijama diljem gradova. Umjetnici poput Keitha Haringa i Jean-Michela Basquiata popularizirali su grafitiranje, koje je danas legitiman umjetnički izraz. U isto vrijeme, mnogi gradovi su počeli donositi strože zakone kako bi suzbili grafitiranje, smatrajući ga oblikom vandalizma. Od tada, grafiti i street-art su postali globalni fenomen, s umjetnicima iz svih dijelova svijeta koji svojom kreativnošću oblikuju urbane krajolike, a mnogi su gradovi prihvatili street-art kao dio svoje kulturne baštine i pristup koji može potaknuti kreativnost i osnažiti identitet zajednice.
Riječke javne površine i street-art vole se već dugo, a već neko vrijeme i dosta legalno. Brojni artisti (Mosk, ojoMAGico, Pekmezmed, Ninja Tiger, Šumski…) angažirani su da uljepšaju vizuru grada u kojem šarmantan spoj stare arhitekture i street-arta odlično funkcionira. Danas priznati street-art umjetnici vjerojatno su u svojim počecima smatrani vandalima, a zbog specifičnosti street-arta, onima koji žele brusiti svoj talent i zanat nije jednostavno pronaći prostor za izraziti se. Također je važno razumjeti različite perspektive i pronaći ravnotežu između poticanja kreativnosti i očuvanja javnih prostora.
Suvremena grafiti scena obiluje dinamičnom i raznolikom zajednicom umjetnika koji djeluju diljem svijeta, u brojnim stilovima, temama i tehnikama, te nastavlja evoluirati i prilagođavati se promjenama u urbanom okruženju i društvu, ostavljajući svoj pečat na gradovima diljem svijeta.
O Urbanom separeu i događanjima koja organiziraju, često u suradnji s ekipama riječkih kvartova, već se neko vrijeme priča kao o projektu konkretne suradnje s lokalnom zajednicom. U utorak 16. travnja u 17 sati, suradnjom Urbanog separea i Galerije Kortil (u kojoj je trenutno otvorena izložba Urbanog separea ‘Budi susjed!’) održana još jedna mjesečna doza kulture, street-art đir, ovog puta Sušakom. Grupa je, uz vodstvo Ivane Lučić, krenula se iz Križanićeve ulice, a tura se nastavila Ružićevom. Unatoč škuroj buri skupila se lijepa grupa, a prisutni su mogli saznati tko su umjetnici koji stoje iza šarenih murala i grafita diljem Sušaka, te kako ti grafiti i murali nastaju. Sušačke grafite pogledate u galeriji.
Istaknuta i ostale fotografije: Sanja Prodan
#grafiti #Rijeka #street-art #Sušak #Urbani separe