Novi život Kaštela Grada Grobnika: zbirka o kojoj se pričalo ugledala svjetlo reflektora

Zbirka radova suvremene umjetnosti o kojoj se puno pričalo konačno je ugledala svjetlo reflektora novouređene Galerije suvremene umjetnosti Grobnik

„Između jučer i sutra” naziv je izložbe koja je u četvrtak, 28. studenog otvorena u Galeriji suvremene umjetnosti Grobnik. 
Izložba je nastala u organizaciji Katedre Čakavskog sabora Grobinštine, dok je kustosica izložbe i autorica postava povjesničarka umjetnosti Katarina Jovanović. O radu Katedre i povijesti nastanka zbirke govorila je aktualna predsjednica Silvana Demark.

Izložba je rezultat umjetničkog stvaranja koje se događa od 1996. godine u vidu umjetničkih kolonija na Grobniku. Zbirka je rezultat jednog od mnogobrojnih projekata koje je pokrenula Vlasta Juretić u suradnji s eminentnim kustosima, među kojima svakako treba izdvojiti imena Berislava Valušeka, Borisa Tomana, Ervina Dubrovića i drugih. Kolonije su ispočetka okupljale lokalne umjetnike, da bi se s vremenom projekt uzdigao na nacionalnu, a kasnije i međunarodnu razinu. U to vrijeme, na Grad Grobnik dolaze umjetnici iz raznih dijelova svijeta. Projekt staje 2014. zbog obnove Kaštela, a poslije i zbog epidemije koronavirusom, zbirka ostaje skrivena od očiju javnosti do današnjih dana kada konačno dobiva adekvatan prostor za svoje izlaganje i pohranu. Ono što sada predstoji je potreba njezine stručne verifikacije te njezin upis u Muzejski dokumentacijski centar, čime bi se dobilo i adekvatno pravno rješenje koje bi dodatno zaštitilo zbirku. Također, potrebno je osigurati dodatna financijska sredstva za obradu, zaštitu i daljnju nadopunu zbirke, te razmišljati o stručnom i profesionalnom vodstvu ovog hvale vrijednog i rijetkog projekta.

Za sada sve ovisi o entuzijazmu pojedinaca, a u tom kontekstu posebno treba izdvojiti multimedijalnu umjetnicu Celestinu Vičević, pod čijim je vodstvom započela nova sesija s lokalnim umjetnicima u okviru djelatnosti galerije. „Osim što je retrospektiva, volim reći da je to i zalog za buduće djelovanje, jer ne donosi samo umjetničku vrijednost, nego se radi o kulturnom naslijeđu i kulturnom momentu“, izjavila je kustosica i autorica postava Katarina Jovanović. Iako joj je bilo teško izdvojiti određene umjetničke radove, priznaje da ju je začudila količina stvaralaštva koja joj je stigla u ruke. „Nisam znala da je kolonija bila toliko aktivna i da zbirka, koja se sastoji uglavnom od doniranih radova umjetnika i učesnika kolonije, broji više od 470 radova, što nije mala brojka” , dodala je.

Silvana Demark, Katerina Jovanović i Ivo Bogović

Na otvorenju izložbe moglo se pogledati oko 50 umjetničkih radova. Izložbu je otvorio voditelj programskih aktivnosti galerije, Ivo Bogović, koji je istaknuo kako se nada da će galerija ponovo zasjati, doslovno i figurativno – na vrhu. Prema njegovim rječima, izložba spaja budućnost i prošlost. Fond izložbe će se mjenjati do veljače 2025.

Ono što se može reći je da je u trenutnom postavu vidljiva pozitivna različitost; ili, kako bi se reklo – za svakoga ponešto. Iako u ovom prvom postavu primjetno postoji određena „nabijenost” prostora moćnim radovima, što pomalo otežava koncentraciju posmatraču, to se može oprostiti jer je toliko toga trebalo pokazati nakon toliko godina. „Teško je raditi takve izložbe jer su u zbirci zastupljeni radovi različitih tehnika i pristupa, sa različitim vizualnim jezicima. Nije bilo lako”, priznaje kustosica Katerina Jovanović.

Prostor galerije je podjeljen na dva djela – sobu apstrakcije i sobu figuracije. „Ovo nisu najbolji radovi; ima ih još. No, ovo nije esencija, već sukus zbirke, samo da pokažemo u kojem smjeru su tadašnji umjetnici djelovali”, kaže Jovanović. Neki od umjetnika čije radove možete pogledati su Vlado Martek, Joško Eterović, Celestina Vičević, Slavko Grčko, Toma Gerić, Damir Božić, Lorenzo Moja, Belizar Bahorić, Siniša Lenac, Predrag Todorović, Hanibal Salvaro, Zlatko Kutnjak, Josip Butković, Zdravko Milić, te mnogi drugi. Otvorenju izložbe prisustvovao je i predsjednik Općinskog vijeća općine Čavle, Norbert Mavrinac, koja je zajedno sa Katedrom suvlasnik zbirke, čime pokazuje raznolikost interesa ove općine za kulturu u svom kraju.

Izložba „Između jučer i sutra“ realizirana je u sklopu manifestacije „Grobnička jesen 2024“, koja uz nadolazeće programe manifestacije te prekrasan krajolik oko mjesta događanja kao i starovjekovni doživljaj grobničkog Kaštela, predstavlja dodatni razlog za posjetu. 

#Grobnik #Izložba #Između jučer i sutra #Kaštel Grobnik #Katedra čakavskog sabora Grobinšćine

Nasumičan izbor

Upišite pojam za pretragu ili pritisnite ESC za povratak na stranice

Skoči na vrh