Danas je otvaranje Paraolimpijskih igara u Parizu. Svi oni (ne)sretnici u Hrvatskoj koji su možda poželjeli otvaranje pratiti ispred malih ekrana, moći će to učiniti tek nakon što završi utakmica vrijedna više od 30 milijuna eura, odnosno uzvratni susret za plasman u Ligu prvaka između Qarabaga i Dinama. Hrvatska televizija, na žalost, ima samo četiri programa, vjerojatno nikako nije bilo moguće na dva programa u isto vrijeme imati sportski sadržaj. Malo sarkazma ne škodi u vrućim ljetnim danima, da Hrvatska televizija ima stotinu programa odnos prema sportašima s invaliditetom vjerojatno bi bio isti. Odavno tome nije za čuditi se, u prosincu 2022. godine o prosvjedu podrške osobama s invaliditetom i obiteljima djece s poteškoćama u razvoju, HTV je izvijestio u 31. minuti središnje informativne emisije, takozvanog Dnevnika.
Dakle, odnos Hrvatske televizije prema otvaranju Paraolimpijskih igara u Parizu na najbolji mogući način ukazuje na to kakav je odnos prema osobama s invaliditetom u Hrvatskoj, na papiru sve to lijepo izgleda, u stvarnosti je ovo sve samo ne empatično društvo, naročito onaj dio hrvatskih elita što neposredno i posredno utječe na kvalitetu života svih marginaliziranih skupina, pa tako i osoba s invaliditetom. Empatija odavno ne stanuje ovdje.
Hrvatsku paraolimpijsku reprezentaciju u Parizu će činiti paraatletičari Mikela Ristoski, Ivana Purkić, Deni Čarni, Ivan Katanušić, Matija Sloup, Erik Fabian Kaurin, Luka Baković, Velimir Šandor, Miljenko Vučić, Marijan Presečan, parastolnotenisači Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić, Mirjana Lučić, Borna Zohil, paraplivači Dino Sinovčić, Emma Mečić, Paula Novina, paraboćari Anamarija Arambašić, Dora Bašić i Davor Komar, paratriatlonac Antonio Franko, te Ivan Mikulić kao jedini hrvatski predstavnik u parataekwondou. Hrvatsku zastavu na otvaranju će nositi Anđela Mužinić Vincetić i Dino Sinovčić, vrijedi se nadati da će to na HTV-u biti vidljivo, odnosno da će naša delegacija proći nakon što sudac u Azerbajdžanu odsvira kraj utakmice. Ako prije toga još ne budemo morali čekati izjavu Sergeja Jakirovića.
Uopće ne sumnjam u to da će narednih dana biti brzojava podrške, divljenja i iščuđavanja njihovoj nesalomljivoj volji za životom, bilo bi prekrasno kada bi na povratku iz Pariza svakom od njih ponaosob predsjednik Vlade RH Andrej Plenković i resorni im ministar Marin Piletić uručili, recimo, rješenja o inkluzivnom dodatku. Ako slučajno netko nije znao, u Hrvatskoj je od 1. siječnja ove godine na snazi Zakon o inkluzivnom dodatku, ali samo nekolicina sretnika imala je tu čast gotovo devet mjeseci nakon njegova usvajanja dobiti famozno rješenje. To vam je odnos prema osobama s invaliditetom i sportašima s invaliditetom.
Za one koji žele znati više, prve Paraolimpijske igre održane su 1952. godine u Stoke Mandevilleu u Velikoj Britaniji. Od 1988. godine i Seula Paraolimpijske igre održavaju se u istom gradu koji je domaćin bio i Olimpijskim igrama, a na ljetnim Paraolimpijskim igrama hrvatske parasportašice i parasportaši osvojili su 26 medalja, od čega pet zlatnih, osam srebrnih i 13 brončanih.
Prvu paraolimpijsku medalju za Hrvatsku osvojila je u Barceloni legendarna Milka Milinković, jedina žena koja je nastupala na 10 Paraolimpijskih igara u povijesti. Njezina Kraljevica će i u Parizu imati predstavnika, i vrijedi vjerovati da Antonio Franko može nastaviti blistav Milkin rezultatski niz.
Naslovna fotografija preuzeta sa paralympics.org
#Antonio Franko #HTV #Milka Milinković #Paraollimpijske igre Pariz 2024